Реферат на тему:
УРОК: ІЗ СКАРБНИЦІ КАЗКАРІВ СВІТУ
Мета. Збагатити знання учнів творами із скарбниці казкарів світу.
Пробуджувати бажання читати, вникати в суть прочитаного, відтворювати
зміст. Виховувати почуття людяності, доброти.
Матеріал до уроку. Ілюстрації до казок, портрети письменників, збірники
творів, грамзапис уривків з казок, виставка книг.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Створення емоційного настрою уроку.
Знову день почався, діти!
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати —
Кличе в подорож дзвінок.
А що ми будемо робити?
А що ми будемо читати?
Ви можете усі сказати,
Як спробуєте ребус відгадати.
(Казка)
II. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Бесіда.
– Який розділ опрацьовуємо?
– Який вид казок розглядаємо?
– Чим подобаються вам казки?
– Хто головні герої казок?
2. Мовна розминка.
а) Гра “Хто це любить їсти?”.
– Відгадайте, хто із звіряток загадав бажання смачненько попоїсти.
Як цю тваринку називають у казках?
• М’ясо, кістки (вовк, вовчик-братик).
• Кору, капусту, моркву, молоді деревця (заєць, зайчик-побігайчик).
• Мед, малину (ведмідь, ведмідь-набрідь).
• Мухи, комарі, мальки риб (жаба, жаба-скрекотуха).
• Жолуді, горіхи, картоплю, черв’яки (кабан, кабан-іклан).
б) Чистомовка.
Єць-єць-єць — довговухий заєць.
Ця-ця-ця — хитра лисиця.
Ни-ни-ни—дикі кабани.
Ед-ед-ед — бджоли виробили мед.
3. Бесіда із слуханням музики.
Звучить музика. Вчитель говорить на фоні музики.
Казок чимало є на світі, —
і веселих, і сумних.
Хіба зможемо прожити
ми без них?
Музика затихає. Вчитель продовжує.
– Казки — найпопулярніші в народі твори, їх люблять всі: від маленьких
дітей, які ще ходити самі не вміють, але вже з великим інтересом
слухають і “Козу-дерезу” і “Курочку рябу”, до стареньких дідусів та
бабусь, які залюбки читають своїм онукам- правнукам книжки.
– А які ваші улюблені казки? Згадайте.
(Діти називають.)
– Сьогодні, діти, ми познайомимося з творами, в яких розповідається про
хороші справи дітей, їх пригоди. Ці книжки написали для вас письменники
різних країн світу.
Ш. Робота з виставкою книг.
– Хто з вас, діти, взяв участь в оформленні виставки?
– Хто автор книжок?
– Твори якого жанру увійшли до них? (Казки.)
– Чи є на виставці книжки з однаковою назвою?
– Чим вони відрізняються? (Оформленням, видавництвом.)
– Прочитайте запис на дошці і зробіть висновок про оформлення виставки.
Хто відповість?
(На виставці книжки казкарів світу.)
Вчитель бере з виставки 2-3 книжки почергово.
– Хто представив на виставку книгу?
– Яка її назва?
– Чи змогли б ви прочитати, якби її не переклали українською мовою?
– Хто зробив переклад?
IV. Розв’язування завдань з орієнтування у прочитаних оповіданнях.
1. Групові виступи учнів за заздалегідь визначеними завданнями. Учитель
нагадує учням про завдання, які вони повинні були виконати, готуючись до
уроку. Завдання записані перед уроком на дошці.
– Яку казку братів Грімм ви прочитали?
– Чи сподобалась вам ця казка?
– Чим?
– Котра із дочок найбільше приваблює читача?
2. Переказування, читання в особах. Постановка живої картини.
Фізкультхвилинка.
Засиділись в царстві казки,
встали дружно,
лінь, як пил, струсіть із себе,
присідання всі зробили —
Раз, два, три, чотири, п’ять.
Руки-крила піднялися
Разом дружно в небо —
Політали, покружляли,
Дружно сіли й тихо стало.
V. Доповнення, розширення, уточнення читацького досвіду учнів.
1. Читання вчителем вголос художнього твору Джанні Родарі “Палац із
морозива” (с. 141-142).
– Хто є дійовими особами казки?
2. Міркування з приводу прочитаного.
– Де відбулася подія?
– Хто головний герой твору?
– Що вас найбільше здивувало у цьому творі?
– Яка головна думка казки?
3. Словникова робота.
Болонія — місто.
Хутко — швидко.
Юрба — гурт.
Кволої — слабосилої.
Фісташки — плоди.
4. Читання казки.
а) Читання казки вголос по абзацах.
б) Читання парами.
5. Бесіда про героїв прочитаних казок та їх автора.
– Які казки сподобались найбільше? Чим?
– В яких казках розповідається про добрих, благородних, правдивих людей?
– Доведіть свою думку епізодами з казок.
– Чого вчать казки?
– Що засуджують?
5. Колективна літературна гра (конкурс) за змістом прочитаних казок
письменників світу.
а) 3 якої казки уривок?
“…Вранці розплющила очі, дивиться, а замість маленької кімнати —
величезна зала. Дівчинка подумала, що це сон”. (“Будиночок у лісі”,
брати Грімм).
“…Підняв камінь і кинув його у болото. У воді щось булькнуло і
полетіли бризки високі…” (“Казка про водяників” за Карелом Чапеком “.)
“… І всі кинулись його лизати. Шкода, що такі ласощі пропадають”.
(“Палац із морозива ” Джанні Радарі.)
“.. .Принц ударив по шкаралупці дзьобом, потім ногою. Шкаралупа — лусь!
Ох, нарешті він народився”, (“Малюк Пінгвін “, Дональд Біссет.)
б) Що переплутано?
Брати Грімм “Малюк Пінгвін”.
Дональд Біс сет “Палац із морозива”.
Джанні Родарі “Будиночок у лісі”.
– Визначте, яка казка кому належить.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter