UkrReferat.com
найбільша колекція україномовних рефератів

Всього в базі: 75834
останнє поновлення: 2016-11-29
за 7 днів додано 10

Реферати на українській
Реферати на російській
Українські підручники

$ Робота на замовлення
Реклама на сайті
Зворотній зв'язок

 

ПОШУК:   

реферати, курсові, дипломні:

Українські рефератиРусские рефератыКниги
НазваЗначущі частини слова (реферат)
Автор
РозділМовознавство, філологія, реферат, курсова, диплом
ФорматWord Doc
Тип документуРеферат
Продивилось6012
Скачало540
Опис
ЗАКАЧКА
Замовити оригінальну роботу

 

ЗНАЧУЩІ ЧАСТИНИ СЛОВА

 

Мета: поглибити знання учнів про значущі частини слова, формувати

вміння добирати спільнокореневі слова, розбирати слова за будовою,

визначати значення та відтінки значення, що надають словам префікси і

суфікси;

 

розвивати увагу, логічне мислення. удосконалювати вміння застосовувати

на практиці здобуті теоретичні знання, навички колективної і самостійної

роботи з підручником;

 

виховувати любов до рідної мови.

 

Тип уроку: урок-дослідження.

 

Обладнання: сюжетні малюнки (творчість учнів), опорно-зорові картинки,

таблиця “Значущі частини слова”, “Морфологічний словник” Л.Полюги.

 

Хід уроку:

 

Епіграф: До словечка,

 

До слов’ятка притулися,

 

Може, так хоч мови рідної навчишся.

 

І – організаційний момент, повідомлення теми і мети уроку.

 

Вчитель: Вдумуючись у ці слова, ми задумуємось над нашою геть поширеною

бездуховністю сьогодні.

 

Криза мовна і криза душевна. Криза політична і економічна. Все звідкись

почалось, усе має кінець.

 

З мовою зникає душа, з душею милосердя. Без милосердя ґвалтується світ.

 

Історія дала нам шанс. Гріх не скористатися ним сповна. Бути чи не бути

мові, залежить від кожного з нас. Щоб стати нарешті собою, а не

придатком до когось, щоб створити незалежну й міцну економіку, багату

культуру, науку, потрібно насамперед відродити рідну мову.

 

Сьогодні в нас незвичайний урок, а урок – дослідження “Значущі частини

слова”. Прошу звернути вашу увагу на § 29 с. 209.

 

Хто з вас, учні, зможе сформулювати мету уроку?

 

(вчитель допомагає, коригує її, записує на дошці).

 

ІІ – мотивація навчальної діяльності

 

“Можу!”

 

1. У тексті, записаному на дошці, дописати замість крапок пропущені

слова.

 

Майже з перший шкільних класів ви дізналися, що слово складається з

певних елементів:... (коренів, префіксів, суфіксів, закінчень).

Найголовнішим серед них є... (корінь), бо він – носій основного значення

слова. Без ...(кореня) слів не буває.

 

2. Із поданої групи слів виписати спільнокореневі, визначити в них

корінь.

 

“П’яте зайве”

 

Будівля, будувати, будильник, будова, будинок.

 

Підводний, водолаз, підвода, вода, водяний.

 

Гірський, міжгір’я, гора, погоріле, гірка.

 

Нічний, нічого, нічка, вночі, ночівля.

 

ІІІ – засвоєння та сприйняття нових знань.

 

– А зараз послухайте лінгвістичну казку.

 

Казковий замок

 

Жили-були собі слова. Вони змінювались, росли, як дерева. З кожним роком

слів ставало все більше і більше. І от виріс пишний, квітучий сад. Коли

слова-дерева гойдались від вітру, вони звучали, нагадували чарівний спів

солов'я. Старі люди називали милозвучну мову солов'їною.

 

Добре жилось словам: вони дружили, допомагали один одному. Вирішили

слова побудувати „величезний Замок дружби слів. На будівництві трудились

усі часточки слів: і корені, і суфікси, і префікси, і закінчення. Корені

споруджували стіни, суфікси робили вікна, двері, а закінчення вилізли на

дах будинку, щоб покрити його червоною черепицею. Префікси подавали

цеглу мулярам-кореням. Дружно працювали слова. Прийшли на допомогу своїм

родичам спільнокореневі слова.

 

Здавна на Україні завівся хороший звичай: збиратися на будівництво

-----> Page:

0 [1] [2] [3]

ЗАМОВИТИ ОРИГІНАЛЬНУ РОБОТУ