.

Урок-гра “Рада мудреців” (сценарій)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
1081 4002
Скачать документ

Cценарій

УРОК-ГРА “РАДА МУДРЕЦІВ”

По меті “Прифметрична і геометрична прогресія”

Алгебра, 9 клас

Мета уроку: Узагальнити і систематизувати знання про арифметичну і
геометричну прогресії. Ознайомити учнів з історичним матеріалом.

Розвиваюча:

Вимовна:

Тип уроку:

Обладнання: таблиця “Прогресії”, заготовки листків для перевірки знань
теорії.

Портрети учених-математиків Л.П.Магницького, К.Ф. Гауса, Архімеда.
Плакат “Професія – рух вперед”.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

Сьогодні у нас в класі відбудеться Рада Мудреців.

Мудреці-учні, які сидять в класі по групах (клас ділиться на 4 групи).
Мудреці сидять за окремим столом. Чи пізнаєте ви їх?

(За столом сидять Архімед. Гаус, Магницький).

ІІ. Знайомство з історичним матеріалом.

Гаус: О! Я – Карл Гаус. Знайшов миттєво суму всіх натуральних чисел від
1 до 100, коли був учнем початкової школи.

Архімед. Хто формулу суми квадратів знайшов? І правильною дорогою до
прогресу привів. Математик і фізик. Я Архімед.

Про життя моє є багато легенд.

Магницький. Панове! Дозвольте познайомитись. Я – Леонтій Пилипович
Магницький створив перший підручний “Арифметика”.

Вчитель: Скажіть, діти, чому ці вчені математики раптом зібрались за
одним столом. Яке питання математики їх об’єднує?

(діти висловлюють свої думки і на підтвердження їх висловлень прочитати
легенду).

Легенда про шахматну дошку.

Шахмати – одна зі найдавніших гір. Вона існує уже багато віків і не
дивно, що з нею зв’язані різні перекази, правдивість яких, не можна
перевірити через те, що це було давно.

Щоб зрозуміти її, не потрібно вміти грати в шахмати: достатньо точно
знати, що гра проходить на дошці, яка поділена на 64 клітини (чергуються
чорні і білі клітини).

Шахматну гру придумали в Індії, і коли індуський цар Шелам познайомився
з нею, він був здивований.

Дізнавшись, що вона була відкрита одним із його підлеглих, цар наказав
його покликати, щоб особисто нагородити за винахід.

Винахідник, його звали Сету, прийшов до трону царя. Це був скромно
одягнутий вчений, який отримував засоби до життя від своїх учнів.

– Я хочу нагородити тебе, Сету, за прекрасну гру, яку ти придумав
–сказав цар. Я дуже багатий, щоб виконати будь-яке твоє бажання –
запропонував цар.

Назви нагороду, яка влаштовує, і ти одержиш її.

На що Сету сказав, що він продумає і завтра дасть відповідь.

На другий день, коли Сету сказав своє прохання, цар здивувався
скромності бідного Мудреця.

– Повелителю, – сказав Сету – накажи видати мені за одну клітинку
шахматної дошки одно пшеничне зерно.

Просте пшеничне зерно? – здивувався цар.

– Так повелителю. За другу клітинку – 2 зерна, за третю – 4, за четверту
–8, за п’яту – 16, за шосту – 32…

– Досить, – з роздратуванням зупинив його цар. Ти одержиш свої зерна за
всі 64 клітинки дошки, згідно твоєму бажанню. Але знай, що твоє прохання
не вартує моїй щирості. Як учитель, ти міг би показати кращий приклад
поваги до доброти свого пана. Слуги мої винесуть тобі твій мішок з
пшеницею.

Цар Шерл засміявся.

Вчитель. О, Мудреці. 9 класу, порадьтеся і скажіть, чи вартує царю
сміятися?

(на дошці записано 1, 2, 8, 16, 32, … S64 – ?)

Учні розв’язують: в1=1, q=2, n=64

S64=264-1

Чи велике це число? Як можна це пояснити.

Архімед: Наймудріші! Якщо б цареві вдалося засіяти пшеницею площу всієї
поверхні Землі, враховуючи і моря, і океани, і гори, і пустині. І
Арктику з Артанктидою, і одержати хороший урожай, то через років п’ять
як він міг би розрахуватись.

Гаус. Математика – це точна наука. (записує на дошці).

S64 = 18 466 744 043 709 551 615

Читає

18 квінтильйонів 446 квадрильойнів 744 трильойна 73 білліона 709
мільйонів 551 тисяча 615.

Магницький. Панове, Мудреці 9 класу.

У моєму підручнику 200 років тому, по якому півстоліття вчилися діти, є
багато задач по темі “Прогресія”. І щоб розв’язати ту чи іншу задачу по
цій темі треба знати формули.

ІІІ. Перевірка знань теорії по темі “Прогресія”.

Перевіримо знання формул по темі “Арифметична і геометрична прогресії”.

(кожному учню дається заготовка для перевірки знань теорії).

№ п/п Прогресії Арифметична (ап) Геометрична (вп)

1 Означення

2 Формула n-числа члена

3 Сума т перших членів прогресії

4 Властивості

(Учні заповнюють таблицю, потім на зворотній дошці бачимо таблицю, учні
провіряють правильність заповнення таблиці один у одного з таблицею на
екрані).

Знаючи ці формули, можна розв’язати багато цікавих задач, і якщо ви,
Мудреці 9-го класу, справитесь з їх розв’язком, то дізнаєтесь улюблений
вислів одного із Мудреців.

ІV. Розв’язування задач на застосування формул.

(Кожній групі дається завдання)

1-а група.

В арифметичній прогресії – 1, 4, 9,… знайти:

d – ? (5)

S8 – ? (132)

А17 – (79)

, знайти:

S5 – ? (15,5)

В5 – ?

В арифметичній прогресії знайти:

а1 – ? (7)

d – ? (3)

а10 – ? (34)

Між числами – 2 і 128 знайти два числа так, щоб одержати геометричну
прогресію.

(-8)

(-32)

(Учні складають слово, використовуючи таблицю).

7 79 32 15,5

7 3 34 -8 -32

2-а група

В арифметичній прогресі –2,5, 12… знайти:

d – ? (7)

S5 – ? (60)

А17 – ? (110)

знайти:

S10 – ?

В6 – ? (-1)

S5 – ? (-62)

В нескінченній геометричній прогресії – 48, 24, -12…

S – ? (-32)

Між числами 1 і 64 вставте два числа так, щоб одержати геометричну
прогресію.

(4)

(16)

Знайти перший член нескінченної геометричної прогресії, якщо

в1 – ?

(Учні складають слово, використовуючи таблицю).

р н ц и а а у ц я к

110 -32 7

60 4 16 -1 -62

ц а р и ц я н а у к

7 60 110

-1 -62 -32 4 16

3-я група.

В арифметичній прогресії аn=5n+3 знайти:

а1 – ? (8)

d – ? (5)

а13 – ? (68)

В арифметичній прогресії 19, 15, 11… знайти:

а17 – ? (-45)

S17 – ? (-221)

В геометричній прогресії в1=4 знайти:

в7 – ? (108)

S6 – ?

Знайти перший член нескінченної геометричної прогресії S = 16, q = 1/4.

в1 – ? (12)

В геометричній прогресії в1=2, q=3 знайти:

S8 – ? (6560)

в5 – ? (162)

(Учні складають слово, використовуючи таблицю)

м и а а р к е и т ф

-221 12 8 162 5 6560 108 68

-45

а р и ф м е т и к а

8 5 68 -45 -221 108

12 6560 162

4-а група.

В арифметичній прогресії 3, 7,…, знайти:

d – ? (4)

а10 – ? (39)

А12 – (300)

В геометричній прогресії – 1, – 2, -4…, знайти:

q – ? (2)

в5 – ? (-16)

S4 – ? (-15)

Знайти перший член нескінченної геометричної прогресії, якщо:

в1 – ?

В геометричній прогресії в3=54, в5=6 знати:

в4 – ? (18)

в1 – ? (486)

S6 – ? (728)

q – ? (1/3)

Між числа ? і 32 встановити два числа так, щоб вони разом з даними
числами уторили геометричну прогресую:

12)

(4)

В геометричній прогресії в6 =100, в8 =8 знайти:

в7 – ? (30)

q -? (0,3)

В арифметичній прогресії а4=8, а6=24 знайти:

а5 – ? (16)

(Учні складають слово, використовуючи таблицю)

а у р и я ц а е м т и м т к и а

39 4 30

0 2 –

15 –

16 15 72

48

6 30 1/3 4 0,3 16 1/2

ц а р и ц я м а т е м а т и к и

4 39 30

0 2 –

16 –

15

18 48

6 72 1/3 1/2 4 30 0,3 16

Гаус. На славу потрудились!

Слова ж потрібно тепер з’єднати

І в яку фразу їх можна об’єднати?

“Математика – цариця наук,

Арифметика – цариця –математики”.

V. Підсумок уроку.

О, мудреці часів!

Дружніших вас не знайдеш!

Рада Мудреців сьогодні закрита.

Але кожен повинен знати:

Пізнання, наполегливість, праця

До прогресу в житті приведуть.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
