.

РІКИ УКРАЇНИ 8 клас. (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
0 11378
Скачать документ

Реферат на тему:

Урок: РІКИ УКРАЇНИ 8 клас.

Мета: Розширити і поглибити знання учнів про загальні особливості
основних річкових систем України та їх басейнів.

Продовжити формування світоглядної ідеї про взаємозв’язок компонентів в
ПТК на прикладі залежності гідрологічного режиму річок від клімату і
рельєфу. Удосконалювати навички роботи з різними джерелами географічної
інформації.

Виховувати відповідальне відношення до водних багатств, зокрема до
збереження вод річок як основного джерела водопостачання в Україні.

Обладнання: Настінні карти, картини, контурні карти, атласи, підручники,
таблиці, ілюстрації, додаткова література.

Тип уроку: Засвоєння нових знань, умінь і навичок.

Форма проведення: Усний журнал (матеріал розрахований на два

“спарені” уроки)

Хід уроку

І. Організація класу.

Добрий день, діти. Сідайте так, щоб всім зручно. Перевірте, чи все
підготували до уроку: зошит, ручка, олівець, контурні карти, атлас,
підручник, додаткова література…

ІІ. Оголошення теми, завдання уроку, форми проведення.

Продовжуємо вивчати тему “Поверхневі і підземні води України” і вивчимо
ріки України, дамо загальну характеристику великих рік і їх басейнів. А
так як підземні води, води озер мають в Україні незначне використання,
то основним джерелом водопостачання є річки. Про це теж йтиме мова.

Вчитель. Уявіть собі, що стоїте на березі гірської річки. Хоча б такої
(показую на картину). Чи чуєте як дзюрчить чиста гірська річка літнього
погожого дня, несучи свої прохолодні води? Чуєте? Отже, ви чуєте як
співає річка. І що нагадує вам цей спів? Певно ця музика нагадує трелі
цимбалів. А вранці над водами стоять сизі тумани. На берегах ще дрімають
смерічки чи зеленокосі верби. Виблискують в перших променях сонця
крапельки срібної роси… Гарно кругом. Правда? Так і хочеться
помилуватись цією красою, злитися з нею, бо ця краса полонить серце,
манить душу. І хочеться, щоб ця стара-стара казка, яку за велінням Бога
створила сама матінка природа жила завжди. Що для цього треба? Зовсім
мало: зберегти її. Але як? Про це ми теж поговоримо сьогодні на уроці,
про збереження чистої води, яка стає нині рідкістю.

Урок проведемо у вигляді усного журналу, який “писатимемо” всі.
Сподіваюся, що ви постараєтесь захистити свої співавторські права на ту
чи іншу сторінку в різних рубриках гідрологічного журналу.

Епіграф: “Ріка моя, життя моє… Люблю я воду твою ласкаву,
животворну. І береги твої чисті, і всіх людей, що трудяться, живучи на
твоїх берегах. Кланяюсь тобі за ласку, за багатство, що дала ти моєму
серцю. За те, що дивлячись на тебе, стаю я добрим, людяним і щасливим,
що можу любити тебе все життя, ріка моя, душа мого народу”.

О.Довженко

ІІІ. Сприйняття і осмислення нового матеріалу

І так, “пишемо” сторінки гідрологічного журналу.

Зміст

І. Диво дивнеє вода.

1 сторінка. Де ріка – там вода.

(Актуалізація опорних знань, бесіда з класом, доповнення відповідей,
висновок).

2 сторінка. Вода – найцінніший мінерал на Землі.

(Чи справді це так? Постановка проблемного питання. Доповнення
відповідей учнів).

3 сторінка. Жива вода.

ІІ. Ріки України – невід’ємна частка життя українського народу.

1 сторінка. Скільки Вас – річок України? Які Ви?

2 сторінка. Вклоняюся Вашій Величності (характеристика основних річкових
систем України).

3 сторінка. Дива дивні (сторінка цікавої гідрології)

ІІІ. Зберегти навічно.

1 сторінка. Животоки

(Про значення малих річок)

2 сторінка. Золота вода (…нам вона непотрібна, зберегти…)

3 сторінка. Здорове життя можливе тільки на чистій Землі.

(Учням тема відома наперед і готуються до уроку під керівництвом
учителя. Нижче подаються матеріали підготовки учнів і вчителя, які
використовуються в ході проведення уроку)

Вчитель. Перша рубрика, яку я пропоную “написати” – “Диво дивнеє –
вода”.

Перша сторінка – “Де ріка – там вода”

А що ж то таке річка? Як ви думаєте? (Відповіді учнів)

А що говорить народна мудрість про річку? Які знаєте прислів’я,
приказки, загадки, висловлювання? (Відповіді учнів)

Вчитель. Леонардо да Вічні писав: “Коли ви опускаєте руку у текучий
потік, ви доторкаєтесь до минулого для тих, хто живе вище за течією, і
майбутнього для тих, хто живе нижче”.

Річки течуть на всіх континентах, забезпечуючи життя людині, тваринам,
рослинам. Силою свого одвічного руху річки збагачують і змінюють
зовнішній вигляд Землі. Каньйони, заплави, ущелини, широкі річкові
долини, пороги, водоспади – все це створено водою, що стікає з височин
до місця зустрічі з морем.

Рікою, на відміну від струмка, балки, канави, прийнято називати постійно
діючий водостік, первісно утворений природним шляхом, що має течію води
протягом року (а якщо пересихає чи перемерзає, то на короткий час і не
щороку).

Але з появою на Землі людини річку треба розглядати не просто як
природний об’єкт, а як співучасника економічного і соціального розвитку
людства. Саме в Україні ріки є основним джерелом водопостачання. В
народі кажуть “Де ріка – там вода”. А що ж то таке вода? Для чого вона?
Про це далі

2 сторінка. Вода – найцінніший мінерал на Землі.

Чи справді це так? Для чого вона потрібна? (Відповіді учнів)

Вчитель. Так, потреба у воді не обмежується лише використанням її для
пиття та приготування їжі. Людині вода необхідна і для підтримання
чистоти тіла, забезпечення необхідних санітарних умов, для поливання
вулиць (в містах), для поливання присадибних ділянок і інших потреб. З
кожним роком витрати води на побутові потреби зростають. Якщо в середні
віки житель міста обходився двома-трьома відрами води на добу, то
сьогодні на одного жителя Ташкента припадає 1060 л води, Душанбе – 1113
л, Тбілісі – 911, Баку – 876 л, Москви близько 700 л.

Учень. В Україні у 1988 році витрата води на одного міського жителя в
середньому становить 434 л на добу, а в таких містах як Луганськ,
Дніпропетровськ, Маріуполь, Запоріжжя, Київ, Одеса – від 452 до 526 л на
добу.

Нині вода залишається однією з найбільш використовуваних речовин для
розвитку промисловості, сільського господарства, рибного господарства,
транспорту, організації відпочинку населення.

Промисловість України використовує 53% загального обсягу водоспоживання,
при чому майже 85% води витрачається на охолодження агрегатів у
теплоелектроенергетиці, металургії, машинобудуванні, хімічній
промисловості і тільки 15% – на виготовлення продукції.

Для виплавки 1 т сталі потрібно 218 м3 води, з них 30 м3 свіжої, на
виробництво 1 т синтетичного волокна – майже 1100 і 237 м3 свіжої.
Теплова електростанція при виробництві 1 тис. кВт./год. електроенергії
безповоротно втрачає на випаровування до 6 м3 води.

Учень. Щоб забезпечити дедалі зростаюче населення Землі продуктами
харчування, теж необхідна велика кількість води. В наш час 98% продуктів
харчування становлять сільськогосподарські культури. Для виробництва
продуктів харчування витрачається 80% загальної кількості води, що
використовується для всіх потреб людства. Так для виробництва 1 т
пшениці рослини витрачають на транспірацію 800-1200м3 води, сіна –
1000-1600 м3, цукрових буряків – 200-300, рису – до 7000, овочів – від
500 до 1500 м3.

На півдні України для зрошення сільськогосподарських культур на 1 га
слід подавати в середньому 4,5-5 тис. м3 води.

Споживання води в Україні за останні 25 років зросло більш як у 2 рази.

Вчитель. Отже, вода потрібна всюди.

3 сторінка. Вода – необхідна умова життя на Землі.

На всіх етапах свого розвитку людство пізнавало суть однієї з
найнезвичайніших речовин на світі – води і усвідомлювало головну істину:
вода є всюди і без неї не може обійтися ніщо живе.

Воду замінити нічим. І не дивно, що сліди давніх цивілізацій знайдено на
берегах рік: Тигру і Євфрату в Месопотамії, Нілу в Єгипті, Інду в Індії,
Жовтої в Китаї.

Поступово людина навчилась створювати системи водопостачання, будувати
греблі, регулювати русла річок, прокладати осушувальні та зрошувальні
канали. Залишки цих споруд свідчать про те, що люди вже давно мали певні
знання про засоби використання води, її можливості, про біди, які вона
може завдати.

Стародавня людина вважала воду наймогутнішою із чотирьох первинних
стихій.

Вчитель: Яких? (Учні – Води, Вогню, Землі, Повітря.)

Учень. Воду замінити нічим, Сьогодні вона стала однією з головних
цінностей на Землі.

З виникненням життя вода стала важливою складовою частиною всіх живих
організмів. Вона лежить в основі біохімічних і фізіологічних процесів,
що відбуваються в організмах, розчиняє та переносить речовини, які
беруть участь у процесі життєдіяльності, становить більшу частину маси
тіла будь-якого живого організму.

Ось як насичене водою довкілля. Найменше її в мохах і лишайниках –
5-7%, у насінні злакових культур – 12-14, у комахах – 45-65, ссавцях –
60-68, рибі – близько – 70, листі дерев – 75-85, картоплі – 80, яблуках,
грушах – 85, огірках, помідорах, моркві, грибах – 90-96, водоростях – до
98, медузах – 95-98%.

Організм дорослої людини на 70% складається з води. З віком кількість
води в організмі зменшується і після 50 років становить лише 61% у
чоловіків і 54% – у жінок. При втраті 25% води людина гине.

Для підтримання нормальної життєдіяльності організму дорослій людині в
помірних широтах потрібно 2-3 л води на добу, в жарких кліматичних
умовах – 3-3,5 л, а при роботі на відкритому повітрі в умовах підвищеної
вологості при температурі 39-40оС – 6-6,5 л.

За все своє життя людина споживає пересічно 50-60 т води!

Вчитель: – То що ж то таке вода? Яка її формула? (Учні -Н2О)

І знову – проста і доступна кожному хімічна формула. Та чи насправді
вода така проста речовина?

Ще в 1789 році французькі хіміки Антуан Лавуазьє і Меньє визначили
хімічний склад води і уточнили, що 2г водню з’єднуються з 16 г кисню і
засумнівались в “простоті” води.

Вода – єдина речовина, яка в звичайних умовах може бути в трьох станах.

– Яких? (Учні – твердому, рідкому, газоподібному)

Хоч цей дивний мінерал прийнятий фізиками за еталон міри (як речовина,
що вписується в закономірності, встановлені для подібного роду
з’єднань), однак вода – найбільш аномальна із всіх відомих в природі
речовин. Якби не було цих аномалій всьому живому було б важко.

Учень. Аномалії води.

1-а. Вода повільно нагрівається і повільно охолоджується.

Тому мешканцям водойм не загрожує ні перегрів, ні переохолодження.

2-а. У води скрита теплота випаровування і теплота плавлення.

Для випаровування потрібно затратити в 5,5 разів більше тепла, ніж для
кипіння, Якби вода не мала цієї властивості, то ріки, озера і моря
випарувались би, а в атмосфері завжди стояв би туман.

3-я. При замерзанні вода розширюється і об’єм її збільшується на 9%.
Легкий лід стає на поверхні водойм, і мешканці водойм під такою шубою не
замерзають, інакше моря, озера, ріки промерзали б до дна.

4-а. Найнезвичайніша. При охолодженні до температури +4оС вода
стискується, а при дальшому охолодженні знову розширюється і замерзає.
Важка вода опускається на дно з повітрям для мешканців водойм.

5-а. Вода має найвищий (після ртуті) поверхневий натяг. Ця сила сприяє
поступанню води із глибоких шарів ґрунту до коренів рослин. Те ж
відбувається і в організмі людини і тварин: кров піднімається в верхні
частини тіла.

Вчитель. Вода розчиняє інші речовини, але сама при цьому не змінюється.
Ось чому вона стала носієм життя.

Воді властиві три типи розміщення молекул. Молекулярна структура води
залежить від температури і стану, також від часу, що пройшов з моменту
переходу речовини з одного стану в інший. При цьому міняються фізичні
властивості води, характер засвоєння її живими організмами. Живі
організми вибрали температуру тіла 35-37о тому, що вода при цій
температурі легко засвоюється організмом.

Після танення льоду вода на протязі деякого часу зберігає “пам’ять” про
свою льодяну структуру, а для білкової молекули організму така структура
найзручніша. Ось чому до струмків талої води тягнуться тварини. Досліди
показують, що тала вода має омолоджуючу дію на рослини і тварини:
підвищується врожайність сільськогосподарських культур, приріст
молодняка, молочність корів, яйценосність курей…

Діти часто люблять ссати лід. Мажуть, це не пустощі, як думають дорослі,
а потреба організму в воді, що має льодяну структуру.

Або, ви знаєте, що у нашому селі Пістинька впадає в Прут. А в Пістиньку
впадає Лючка. Лікарі кажуть, що в тих місцях, де зливаються річки
створюється своєрідний мікроклімат. Можна навіть вилікувати деякі
хвороби органів дихання. Знаю що в Вовчих Вилах (так називається місце
впадання Лючки в Пістиньку) одна сім’я лікувала свою дочку від астми.
Наслідки позитивні.

Досить. Хіба можна сказати про воду все?

Ось як свіжо і чисто сказав про неї Антуан де Сент – Екзюпері: “Вода, в
тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати,
тобою насолоджуються не відаючи, що ти таке. Не можна сказати що ти
необхідна для життя: ти – саме життя. Ти наповнюєш нас радістю, яку не
пояснити нашими почуттями. З тобою повертаються до нас сили, з якими ми
вже попрощалися. Ти найбільше багатство на світі…”

На цьому й зупинимо свої роздуми і перейдемо до другої рубрики

ІІ. “Ріки України – невід’ємна частка життя українського народу”.

Вчитель. Немає такого села чи міста в Україні, які б не стояли на березі
річки або поблизу неї. І для кожного з нас річка ще з дитинства стала
невід’ємно часткою життя.

Незабутній О.Довженко, видатний український режисер і письменник писав:
“Ріка моя, життя моє… Люблю я воду твою ласкаву, животворну. І береги
твої чисті, і всіх людей, що трудяться, живучи на твоїх берегах.
Кланяюсь тобі за ласку, за багатство, що дала ти моєму серцю. За те, що
дивлячись на тебе, стаю я добрим, людяним і щасливим, що можу любити
тебе все життя, ріка моя, душа мого народу”.

1 сторінка. Стільки Вас – річок України? Які Ви?

Розповідь вчителя: загальна характеристика рік України та їх басейнів.

Територія України має густу річкову сітку. Переважна більшість річок
належить до басейнів Чорного і Азовського морів і лише 4% – до басейну
Балтійського моря. На території України виділяють 9 основних водозбірних
басейнів, найбільші з них – басейни Дніпра, Дунаю, Дністра, Південного
Бугу. Вісли (Західного Бугу), Сіверського Дінця. Всього на Україні
налічується близько 73 тисячі водостоків, з них більше 4000 завдовжки
понад 10 км, 131 – понад 100 км, 14 – понад 500 км.

Залежно від площі басейну, довжини, водності, запасів гідроенергії,
придатності для водного транспорту та інших ознак ріки поділяють на
великі (понад 500 км), середні (до 500 км) й малі (від 10 до 100 км).
Великі ріки формують свій стік у межах кількох природних зон і мають
складний водний режим. До них належать Дніпро, Дунай, Дністер, Південний
Буг, Сіверський Донець, притоки Дніпра – Прип’ять, Десна, Дунаю – Прут.
Режим середніх рік (наприклад Уж, Тетерів, Сейм, Рось, Сула, Псел,
Ворскла, Інгулець) формується переважно у межах однієї зони; режим малих
річок визначається головним чином місцевими природними факторами.

Більшість великих рік України тече з півночі на південь, лише на окремих
ділянках відхиляючись від меридіонального напряму. Напрям течії середніх
та малих річок залежить від характеру рельєфу.

Розподіл річок на території України та їхня густота визначаються умовами
зволоження території, характером рельєфу, геологічною будовою і іншими
факторами. У цілому кількість річок та їхня водність підпорядковані
широтній зональності та вертикальній поясності.

Пересічний коефіцієнт густоти річкової сітки України становить 0,25
км/км2. Найгустіша вона у Карпатах (1 км/км2 і більше). На Донецькій
височині 0,5 км/км2, на півдні України 0,2-0,1 км/км2. Між Дніпром і
затокою Сиваш своєрідний у гідрологічному відношенні район, де
поверхневий стік відсутній.

На Кримському півострові найгустіша річкова сітка на схилах Головного
пасма Кримських гір (0,6-0,7 км/км2), у степовій частині півострова цей
показник становить 0,1 км/км2. На карстових яйлах Кримських гір річок
немає. Мало їх і у басейнах лівих приток Десни, у верхній частині
басейнів Остра, Трубежа, Супою, де є безстічні області.

За характером фізико-географічних умов ріки України поділяють на три
основні групи: ріки розчленованих рівних, гірські та поліського типу.

Найпоширеніші ріки розчленованих рівнин. Для них характерні широкі
долини з пологими схилами, звивисте русло.

До гірського типу належать ріки Карпат та Кримських гір. Долини
гірських річок неширокі, з крутими схилами, глибоко врізані (від 150-250
м до 600-800 м). Для них характерні часті паводки.

Ріки в межах Полісся мають широкі й неглибокі долини, у заплавах багато
стариць, навесні широко розливаються. Басейни річок часто заболочені.

У живленні рівнинних річок основне значення мають талі снігові води
(понад 50% річного стоку). Гірські ріки живляться переважно дощовими
водами. У живленні великих рік важливу роль відіграють підземні води (до
30%).

Розподіл середньорічного річкового стоку має зональний характер. Основна
частина стоку річок України припадає на весняний період – 40-85%, на
літо – 10-30%, на осінь та зиму 20-30%. Влітку та взимку внаслідок
пересихання та перемерзання деяких малих річок стік у них відсутній.

У водному режимі рівнинних річок чітко виявлена весняна повінь, низька
літня межень з окремими дощовими наводками, незначне підвищення рівнів
води восени і низька зимова межень, що інколи порушується тривалими
відлигами. Тривалість весняної повені на малих річках 10-15 днів,
середніх – 1-1,5 місяця, великих 2-3 місяці.

Ріки Карпат та Кримських гір мають паводковий режим, чому сприяють
зливові дощі, густа гідрографічна сітка і значний похил річок. Для
Карпат паводки характерні протягом року, в Кримських горах бувають
переважно взимку та навесні.

Річний хід температури води в річках відповідає ходу температури
повітря. Взимку може формуватися льодостав.

Ріки переносять значну кількість твердих мінеральних частинок (намулів)
і розчинних у воді речовин.

Води річок придатні для господарського використання, зокрема для
водопостачання і зрошення.

Оскільки води у нас розподіляються нерівномірно, то щоб задовольнити
потреби створено і штучні ріки – канали. А саме: Сіверський Донець –
Донбас, Дніпро – Донбас, Дніпро – Кривий Ріг, Північно-Кримський.

Про використання вод річок більше скажете ви, тому перейдемо до другої
сторінки.

2 сторінка. Вклоняюся Вашій Величності

а). Практична робота – А зараз відкрийте контурні карти, атласи,
позначте головні ріки України.

б). Завдання групам: підготувати характеристику головних рік України.

в). В цей час (поки готують характеристику) 5 учнів біля дошки виконують
завдання: “Визначити падіння і похил річки. (Виконавши зразу заповнюють
таблицю:

Падіння і похил головних рік України

Дніпро Дністер Дунай Південний Буг Сіверський Донець

Довжина 2201 км 1362 км 174 км 806 км 1053 км

Падіння 253 м 900 м 20 м 321 м 130 м

Похил 11,5 см/км 66 см/км 11,4 см/км 40 см/км 12 см/км

Питання учням: Що таке падіння річки?

Що таке похил пічки?

Виставлення оцінок за практичне завдання.

г) Характеристика головних рік України за планом.

(Характеризують учні. План написаний на таблиці)

План характеристики ріки

Назва. Довжина.

До басейну якого океану належить.

Місце витоку і гирла. Напрям течії.

Основні притоки: праві, ліві.

Характер течії.

Падіння і похил річки.

Живлення.

Особливості водного режиму.

Господарське використання, заходи для збереження вод.

Під час характеристик демонструються ілюстрації.

Доповнення учнів і вчителя.

Виставлення оцінок.

Так як ви гарно попрацювали, то для вас

3 сторінка. Дива дивні (сторінка цікавої гідрології).

Учень: Найдивнішою річкою в Україні вважається Мокра Волноваха на
південному заході Донецького басейну. На своєму шляху вона кілька разів
зникає або втрачає частину води, а потім з’являється знову. Наприклад,
від верхів’я до балки Антон-Тарами відбувається нагромадження води за
рахунок розвантаження підземних вод у руслі самої річки і внаслідок
впадання водостоків з 9 невеликих бічних балок. Від гирла балки
Антон-Тарами до с.Стили вода зникає і з’являється тільки на південь від
села. Накопичення води продовжується до останніх виходів граніту біля
гирла балки Кам’яної. На думку одних вчених, підземна течія річки
проходить по карстових печерах, інші вважають, що річка живиться
самостійно системою підземних вод.

– На звання найдивнішої річки може “претендувати” й річка Сліпа Турія,
що на Волині. Вона майже ніде не згадується, а “Словник гідронімів
України” інформує, що “водостік її визначається як річка, яка нікуди не
впадає”, і надає її “прописку” – басейн Прип’яті. Свій початок річка
бере від джерела у Щетининських та Чарчинських болотах, має своє русло і
течію, місцями сягає ширини 20 м, а потім через кілька кілометрів
зникає. Не зумівши дістатись до Турії, Прип’яті або Стиру, Сліпа Турія
залишається водяним апендиксом на рівнинних болотах.

– “Найлегковажнішою вважається річка Велика Репіда, яка витікає з озера
Кургулуй, що на південному заході України, і впадає в Дунай. Але під час
повені, коли рівень води в Дунаї стає вищим за рівень води в озері
Кургулуй, річка повертає свою течію в зворотному напрямі від Дунаю до
озера.

Ось такі дива.

Вчитель. – А яку ріку легко переламати? (Прут)

Яка річка найстрашніша? (Вовча)

Відшукайте на картах кольорові ріки України. Назвіть їх. (Біла і Чорна
Тиса, Білий і Чорний Черемош, Золота Липа, Чорнява, Чорний Ташлик,
Синьоха, Молочна, Біла, Чорна вода, Зелена, Черноводна, Руда, Чорна…).

А яка річка найкраща? (Відповіді учнів)

Доповнення вчителя: Поет Д.Павличко (наш земляк родом з с.Стопчатова) у
вірші “Лючка” писав:

“Прокидаюсь посеред ночі,

Слухаю, в гулких безоднях сну

Солодко, мов голоси жіночі,

Дзвонить щось, а що я не збагну.

Може, флейта, може, піаніно,

Може, пісня раннього шпака?

Ах, то Лючка дзвонить солов’їно

То моя стопчатівська ріка”.

(Лючка впадає в Пістиньку в с.Нижній Вербіж)

Якби я мала такий дар, то повірте про Пістиньку я б сказала ще краще, бо
це моя річка, річка мого дитинства.

Пригадую, як білили полотно на річці, а я була мала. Цілий день мусила
його сторожити і поливати, щоб не пересохло… Це моя річка і ніхто її у
мене не забере.

Ось такі дива.

Постараймось “написати” сторінки третьої рубрики “Зберегти навічно”

1 сторінка. Животоки.

Вчитель. Чи всі ми розуміємо, який це скарб – річка? Кажуть, можна
заново побудувати зруйноване місто, посадити новий ліс, викопати ставок.
Але живу річку, якщо вона вмирає, як всякий живий організм,
сконструювати неможливо.

Коли мова йде про обміління Дону, Дніпра чи іншої великої ріки, не всі
часто розуміють, в чому суть проблеми.

Час пізнати і навчитися розуміти річку, яку ми сьогодні жорстоко
експлуатуємо, осушуючи болота, забруднюючи воду відходами виробництва,
руйнуючи природне середовище.

Джерело, яке тільки-тільки пробилося із землі, без користі не тече. Але,
крім благ і радощів, які річка віддає всьому живому в руслі і на її
берегах, вона уперто несе свою воду в “загальний котел”, з якого п’ють
сьогодні величезні міста, промислові центри, сільськогосподарські
райони. І якщо міліють великі ріки, першу з причин цього слід шукати
там, де розміщуються “капіляри” водної системи, а саме, на малих річках.
Здоров’я кожної великої річки – в її притоках.

Про річки та їх значення у природі і суспільстві написано багато. І
далеко не всі сьогодні уявляють, чому все-таки виникла водна проблема, в
чому її суть, які шляхи вирішення.

Ще порівняно недавно вважалось, що вода – безмежний і безплатний дар
природи. Сьогодні майже немає країн, які б не відчували труднощі з
водою.

Чому ж з’явилася проблема “водного голоду”? Адже вода – найбільш
поширена речовина на Землі. Нею вкрито майже 3/4 поверхні Землі. Але
життя на Землі залежить від кількості прісної води, якої лише 2,5%. Але
переважна частина цього багатства важкодоступна: 69% прісної води в
льодовиках, близько 30% – у водоносних підземних горизонтах і лише
0,006% – у руслах річок, а саме ці води є найважливішими для
життєзабезпечення.

Людству для життя потрібна не будь-яка вода, а тільки прісна і чиста.

Багато хто із старшого покоління, дивлячись у свої юнацькі роки на
українські річки, і не підозрював, які над ними збираються хмари. Чиста
вода тоді ще не викликала подиву, вона була нормою. А нині річки дедалі
більше і більше втрачають свою велич і багатство.

Води наші – гріхи наші, краплини води – краплини часу… Трагедія
полягає в тому, що чиста і нешкідлива вода всюди стає рідкістю.

Наша річка Лімниця, права притока Дністра, є еталоном чистоти в Європі.
А більшість річок в останні десятиріччя замість живлющої вологи несуть
перенасичені промисловими й іншими стоками розчини.

Вода після господарського використання містить в собі різні хімічні і
бактеріальні забруднювачі, і потрапляючи у річки, погіршує якість їх
вод. 1 м3 неочищеної води може забруднити 300 м3 свіжої. Це і обумовлює
можливість “водного голоду” в майбутньому.

2 сторінка. Золота вода.

Ще зовсім недавно у багатьох країнах світу проблеми води не існувало, а
нині асигнуються величезні суми для створення запасів чистої води.
Загрозливе становище з питною водою склалось у Голландії. У Роттердамі
продають звичайну річкову воду, привезену з Норвегії по 50 центів за 1
л.

Водопостачання Кувейту, об’єднаних Арабських Еміратів, Катара, Омана,
Бахрейна повністю чи в значній мірі ґрунтується на промисловому
опрісненні морської води.

То ж навіщо і нам, українцям, справді ота “золота вода”, коли ще маємо
певний шанс пити чисту.

Учень. Шляхи до відтворення водних джерел поки що існують, але з кожним
роком вони стають дедалі важчими.

Ми говоримо сьогодні про те, як багато води споживається в великих
містах. Добре це чи погано? Не так давно ми би сприйняли ці цифри як
підвищення рівня життя народу, поліпшення його побутових умов. Сьогодні
ж йдеться про те, що потрібно підвищити культуру водоспоживання. Досвід
організації водозбереження свідчить, що комфортних умов можна досягнути
і за рахунок забезпечення розумних потреб і раціонального
водокористування. Це ж підтверджується даними з водоспоживання населення
у містах Західної Європи: в Амстердамі – 204 л на добу, Барселоні – 272,
Відні – 276, Гамбурзі – 221, Римі – 257, Лондоні – 337.

Вчитель. Отже, необхідно не тільки стабілізувати витрати води на одну
людину, а й розпочати роботу по вдосконаленню нормативних потреб при
умові, що це не викличе негативних санітарно-гігієнічних наслідків та
погіршення побутових умов.

Учень. В промисловості:

впроваджуються у виробництво оборотні, повторні і послідовні системи
водопостачання;

здійснюється перехід на більш прогресивні технології виробництва, на
застосування газоповітряних систем охолодження;

впроваджуються безводні системи, зокрема у хімічній промисловості, де
вже багато технологічних ліній працює без води.

Уже сьогодні на багатьох підприємствах України впроваджено безводні і
маловодні технологічні процеси.

В сільському господарстві для зрошення:

потрібно створити економічні і надійні в експлуатації зрошувальні
системи з механізованим і автоматизованим розподілом води;

проводити облицювання магістральних та розподільних каналів;

будувати технологічно досконалі закриті системи.

Вчитель. Отже, світ змінюється в своєму ставленні до природи. Шириться
екологічний рух, з’являються нові, більш чисті і менш енегро- та
водомісткі технології, людина починає розуміти небезпечність мислення
старими категоріями споживацтва. Екомислення, екосовість стають
звичайними поняттями. Молодь, налякана загрозливою перспективою,
об’єднується і вимагає рішучих дій. Все це, як би не запізнилося воно,
здатне припинити руйнівні процеси, але не звільнитися від них. Однак
зараз найважливіше – припинити!

3 сторінка. Здорове життя можливе тільки на чистій Землі

Вчитель. У найближчій перспективі задовольняти дедалі зростаючий попит
на чисту воду будемо лише завдяки посиленій економії всюди – на
підприємствах в сільському господарстві, в побуті. І від кожного з нас
залежить дуже багато. Так-так, саме від нас. Наприклад в місті при
витіканні води з кранів у вигляді крапель за добу витрачається до 60 л,
а у вигляді цівки у поперечнику з сірник – до 500 л. Ось так!

Шляхи до відтворення водних джерел поки що існують, але з кожним роком
вони стають дедалі важчими.

Та кожна річка, кожна водойма, струмок, озеро чи джерело, незалежно від
того, використовуються чи ні їхні води для щоденних потреб, сільського
господарства чи рибальства, повинні бути чистими, бо здорове життя
можливе тільки на чистій Землі.

То ж бережімо річки, ріки і струмки, кожне джерельце. Хай чистими і
повноводними будуть вони для нас і для наших нащадків. Будьмо добрими
господарями, адже зміліли вони, ніде правди діти. Посадімо на берегах
дерева, кущі, укріпімо береги, не забруднюймо річки нечистотами,
хімікатами. Тоді знову в річці з’явиться риба, а в тих що є –
примножиться. Бережімо воду – бо це саме життя.

Вчитель. – Про що нагадує вам ця світлина (демонстрація світлини з
зображенням освячення води на Йордан на річці Лючка)

Так, скоро свята: Різдво, а потім і Водохрестя – Йордан. Народ
вшановуватиме воду – таїнство освячення води для нас велика надія на її
живодайну силу, на примноження добра в житті.

Та пам’ятаймо, що для мільйонів українців Батьківщина починається саме з
річки, зарослої верболозами. Не має значення, велика вона чи мала.
Щасливий, хто має в серці таку річку з її живодайною водою.

“Перший друг, перша іграшка, перша казка – все це вона, ріка”.

То ж хай завжди в серці кожного у нас дзвенить чиста річка нашого
дитинства!

ІV. Підсумок уроку.

Скажіть, чи сподобався вам урок?

Що нового для себе взяли?

А яке домашнє завдання? (Відповіді учнів)

Конкретизація вчителем домашнього завдання. Всім вивчити характеристику
головних рік України. Описати за планом одну з приток Дніпра або Дністра
(чи іншої головної ріки (на вибір).

І, правильно, не забруднювати, берегти. Бо в майбутньому основним
джерелом водопостачання в Україні залишаться прісні води і серед них
головне місце, як завжди, належатиме річкам.

“Ти посади на берегах

Кущі, дерева, трави

Коли прийдеш під тінь гілок,

Можливо, блисне риба,

А вдячний соловейко

Заспіває тобі: спасибі!”

Всім учням дякую за співпрацю.

Урок закінчений. До побачення.

PAGE

PAGE 15

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
