.

Загальне поняття про іменник. Іменники, що означають назви істот та неістот (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
530 8366
Скачать документ

Урок на тему:

Урок: Загальне поняття про іменник. Іменники, що означають назви істот
та неістот.

Мета. Розширювати знання про іменник. Вдосконалювати вміння виділяти
його серед інших частин мови через правильно поставлене питання.
Ознайомити з термінами «назви істот» і «назви неістот». Збагачувати
словниковий запас учнів і вдосконалювати навички грамотного письма.

Обладнання. Підручник С.М. Вашуленка, О.І. Мельничай-ко «Рідна мова 3
кл.», дидактичні ігри, наочність, аудіозапис пісні «Ой метелиця зима»,
вальс П. Чайковського.

Хід уроку

I. Організація класу до роботи.

Вчитель.

Любі діти! Добрий день!

Зичу праці і пісень.

А ще, друзі, всім бажаю

Сил, натхнення на весь день!

Учні.

Добрий день! Добрий день!

Дякуєм за побажання.

На урок берем з собою

Знання, вміння, навички й старання.

Вчитель. Починаємо наш урок української мови.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

Подивіться, діти, уважно навколо себе і скажіть, що змінилося у класі?
Чого вчора не було, а сьогодні є? (З’явилися сніжинки, торбинка на
столі, а біля неї сніговик з повідомленням)

— Діти, а що це за торбинка у мене на столі? Ніхто не

губив. О! Причаївся біля торбинки. Подивіться, хто?

(Сніговичок). А що він тримає? (Послання)

Шановні діти, учні З класу, У торбинці цій білі сніжинки, Але зовсім
вони не прості. Треба виконати, діти, завдання, І ми будемо тоді
молодці.

— Ану, поглянемо, що там у торбинці? Які завдання

приготував нам Сніговичок?

III. Вивчення нового матеріалу.

СНІЖИНКА-КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА

— Отже, сіли всі рівненько, записали число, класна робота, і дістанемо з
торбинки першу сніжинку.

(Звучить вальс сніжинок, з’являється, танцюючи, Сніжинка).

Сніжинка. Добрий день вам, любі дітки. Я — Сніжинка-каліграфічна
хвилинка. Зачекалися на моє завдання? А відгадайте-но мою загадку.

Дивина!

Щезла стежка… Де вона?

Зникла десь і огорожа…

Що за диво? Все навкруг

Вкрив біленький ніжний пух.

Дива зовсім тут нема.

То до нас прийшла … (Зима)

Який перший звук ми чуємо? ([з])

Якою буквою ми позначаємо звук [з]? (Буквою «зе») Прописування букви
«зе».

Прописування слова «зима».

IV. Робота над новим матеріалом.

СНІЖИНКА-ГОСТИНКА

Діти, що це означає? Мабуть, до нас завітає гість! Діти. Так!

(Чується стукіт у двері. До класу заходить хлопчик. У нього на грудях
напис «Іменник»).

Іменник.

Ой, як довго мандрував

І до вас у клас попав.

Та які ж ви всі гарненькі

І слухняні, й чепурненькі!

Привіт, любі друзі! Давайте познайомимося! Мене звуть Іменник. Який я
щасливий, що ви вже у третьому класі. Нарешті я зможу з вами
потоваришувати. Коли я йшов до вас, то бабуся Зима передала вам вітання
та невеличке завдання, аж втомився його нести, бо дуже важке, тому що
зачароване. Бабуся Зима сказала: «Коли діти відгадають, то воно стане
легеньке, як пушинка». Ну що, спробуємо?

Діти. Так! (Діти розгадують кросворд).

1. Зимою в білому, як сніг,

А літом в сірому гуляє. (Заєць)

2. Хоч у нього шуба є,

Та як холод настає,

Він не їсть тоді, не п’є,

І не ходить, не гуляє,

А у лігво залягає. (Ведмідь)

3. Виводить букви і слова

Ота цікава штучка.

В руці виблискує здаля

Нова, гарненька … (ручка).

4. Білий, як сніг, в пошані у всіх.

До рота попав, там і пропав. (Цукор)

5. Я падаю на ваші хати,

Я білий, білий, волохатий.

Я прилипаю вам до ніг

І називаюсь просто … (сніг).

Хто у ліс приходить рано,

Кожне дерево догляне,

Всякий звір до цього звик?

Ну, звичайно ж, це … (лісник).

Вчитель. Діти, подивіться на кросворд. На які питання відповідають
розгадані слова.

Діти. Хто? Що?

Вчитель. А що ви можете сказати про ці слова?

Діти. Назви людей і тварин відповідають на питання хто?. Назви всіх
інших слів на питання що?.

Вчитель. А я розкажу вам ще нове про іменник. Іменники поділяються на
істоти та неістоти.

Іменники, що є назвами людей і тварин і відповідають на питання хто?—є
істотами.

Іменники, що відповідають на питання що? — є неістотами.

Ой! Щось ми зовсім забулися про нашу торбинку, а у ній ще багато
сніжинок.

(Робота з підручником).

СНІЖИНКА-БУКВИНКА

Ст. 10. Колективне виконання вправи 19 (усно). Ознайомлення з поняттям
«істота» і «неістота».

Робота з табличкою у підручнику ст. 11 «Правильно вимовляй і пиши»:

—самостійне напівголосне прочитування слів, поданих у таблиці;

вибіркове читання. Прочитайте назви:

птахів і поставте до них запитання;

інших істот і поставте до них запитання;

дерев і поставте до них запитання;

інших неістот і поставте до них запитання.

Висновок. Назви істот відповідають на питання хто? Назви неістот
відповідають на питання що?

3.Опрацювання правила.

Вивчення учнями правила з обов’язковим наведенням прикладів, (ст. 11).

4.Словничок.

— Правильно прочитайте слова «банкір», «фермер», «агроном».

— Поясніть значення цих слів і запам’ятайте їхній правопис.

Банкір — власник банку, приватного чи державного, установа якого
отримує, зберігає і видає гроші та інші цінні папери.

Фермер — людина, яка займається сільським господарством і має від цього
доходи.

Агроном — це людина, яка дає поради, як сіяти, орати, доглядати за
рослинами. Як лани оберігати від шкідників та бур’янів.

СНІЖИНКА-ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

5.Вправа 20.

Вчитель. Діти, зараз я читатиму слова, а ви запишіть їх у три колонки.

Люди Тварини Рослини

Прочитайте іменники, які є назвами істот; поставте до них запитання.

Прочитайте іменники, які є назвами неістот; поставте до них запитання.

СНІЖИНКА-ГРА

Вчитель. Діти, ви зараз пограєте у дуже цікаву гру «Зліпи сніговика».

Хід гри

Всі діти взимку з радістю ліплять сніговиків. До дошки вийдуть троє
учнів і переставлять кола так, щоб вийшло слово.

(Опитування дітей).

Яке слово ви склали?

На яке питання воно відповідає?

Яка частина мови?

Що означає «істота», чи «неістота»? Оцінювання учнів.

IV. Закріплення нового матеріалу.

Вправа 21, ст. 11—12.

СНІЖИНКА-ПОШТОВА СКРИНЬКА

Вчитель. Діти, подивимося у торбинку, яке ж у нас наступне завдання від
Зими.

(На сніжинці написано завдання).

Любі діти, ви гарно працюєте на уроці. З кожним із вас я хочу
поспілкуватися через лист. Напишіть його мені, але лист буде
незвичайний.

Напишіть прізвище, ім’я на сніжинці, яка лежить у кожного на парті.

Виконайте невеличкі завдання з впр. 21.

(Діти виписують назви істот і неістот).

Відправте листа. А я прочитаю ваші листи і кожному поставлю оцінку за
роботу на уроці.

(Робота по варіантах. Діти виконують завдання і кидають у поштову
скриньку).

V. Підсумок уроку.

Іменник. Ви добре попрацювали.

На які питання відповідає іменник?

Що нового ви дізналися про іменник?

(Діти дають визначення понять «істота», «неістота»).

Вчитель. Заглянемо ще у нашу торбинку. Ой, там залишилася ще одна
сніжинка. Що ж іще нам потрібно зробити?

(Дістає з торбинки сніжинку).

СНІЖИНКА-МУЗИЧНА ХВИЛИНКА

Вчитель. Діточки, порадували ви мене, гарно працювати. А чи добре ви
вмієте співати, чи знаєте пісеньку про зиму?

Діти. Так!

(Співають пісеньку про зиму).

Вчитель. Діти, ви — молодці! Я гадаю, що Зима задоволена вашим співом.

VI.Домашнє завдання.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
