.

Декоративно-прикладне мистецтво Прикарпаття (на місцевому матеріалі) (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
2 5559
Скачать документ

Урок

Декоративно-прикладне мистецтво Прикарпаття (на місцевому матеріалі)”

Тема уроку: Декоративно-прикладне мистецтво (на місцевому матеріалі)

Мета уроку: Ознайомлення з історичними витоками розвиту
декоративно-прикладного мистецтва та його представниками; навчити
цінувати красу, створену руками народних умільців; виховувати любов до
прекрасного, повагу до культурної спадщини народу, традицій праці людей,
бережливе ставлення до творі народних майстрів; розвивати інтерес до
пізнання українського народного мистецтва, естетичний смак.

Обладнання: для вчителя – експонати шкільної світлиці, розширена
виставка робіт народних майстрів Прикарпаття, виставка учнівських робіт,
аудіозапис українських народних пісень; для учнів – дослідників – зразки
виробів декоративно-прикладного мистецтва (різьби по дереву, гончарства,
лозоплетіння, писанкарства, витання флористики та бісероплетіння) учнів
–практиків – зразки весільного віночка, голка, стрічка, акрилонові
нитки, фольга.

Тип уроку: розширення та поглиблення знань, умінь та навичок.

Форма проведення: зустріч з народною майстринею ткацтва.

Хід уроку

І. Організаційна частина

(звучать українські народні пісні)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Ми раді вітати в нашій шкільній світлиці, в кімнаті народного мистецтва,
усіх, хто любить наш край, хто пишається тим, що народився на цій землі,
усіх, кому дорогі прадідівські традиції нашого народу.

Прикарпаття – край давньої та багатої культури, де з покоління в
покоління зберігалося народним генієм все цінне. Створене, щоб
прикрашати життя, народне мистецтво стало складовою частиною.
Національної художньої культури, невичерпним джерелом її розвитку.

Вчитель зачитує вірш “барви мистецтва”

А вічності дзвін знов лунав на світанку,

Крізь тумани століть у квітучім серпанку,

Що є на Вкраїні незмінне багатство –

Це наше барвисте народне мистецтво.

І казковим орнаментом квітне хрестик, низинка,

Білосніжним мереживом, мов павутинка.

І барвінкове суцвіття про проста в тім серпанку,

В молодій чудовій святій вишиванці.

А у розцвіті барв з колоритом чудовим

Народився яскравий килим народний.

Ось. Різьблена таріль, скринька та топірець –

Шкріблякові нащадки донесли до нас.

У прикрасах тонких відчувається дзвін,

У прозорих струмках відбивається він.

І нема в цій красі ні межі, ані краю.

В ній священна любов в низ посланні із раю.

Хай цвіте, хай усюди примножиться рясно

Неозоре яскраве Прикарпаття мистецтво.

Хай чарівність його назавжди окриляє,

Хай квітує красою народне багатство.

Сьогодні на нас чекає зустріч з талановитою майстринею нашого села:
Романенчук Катериною Іванівно. Та талановитими учнями нашої школи, які
поділяться з нами своїми досягненнями в декоративно-прикладному
мистецтві.

Роботи наших майстринь – це справжнє диво, яскраве, квітуче, що полонить
фантазією, довершеністю.

Вони сьогодні розкажуть нам про своє ремесло, про родинні традиції,
продемонструють свої роботи, одним словом, допоможуть збагатитися нам
духовно і творчо від спілкування з мистецтвом прекрасного.

Для того щоб відчути і зрозуміти справжню цінність творів народного
мистецтва, ми отримаємо певні знання про те, як народжуються ці витвори.
Виникло декоративно-прикладне мистецтво з любові до рідного краю, і
сьогодні воно відбивається різними орнаментами та веселковими барвами в
композиціях нашої виставки.

А ще ми покажемо нашим гостям наше традиційне диво, яке передається із
покоління в покоління і живе до цього часу. Це обирання молодої у вінки.
І елементи які це дійство супроводжують.

Учні класу отримали попереднє завдання підготувати повідомлення про такі
види декоративно-прикладного мистецтва як різьблення по дереву,
писанкарство, витинанка, гончарство, плетіння, флористика. На наступних
уроках ми більш детально будемо знайомитись з цими видами народного
мистецтва.

А зараз ми послухаємо повідомлення учнів-дослідників.

ІІ. Розширення та поглиблення знань, умінь, навичок.

Повідомлення учнів – дослідників

Перший учень (розповідає про різьблення з демонстрацією зразків)

Дерево в нашому краї було одним із найулюбленіших у народі матеріалів
для обробки. Мистецтво оздоблення різьбою в ХІХ ст. Мало не всі речі,
необхідні у житті, виготовлялися з дерева: меблі, хатнє начиння, посуд,
знаряддя праці реманент, вози – майже все це прикрашалось різьбою.

Від батька до сина, від діда до внука, передавалися різні види. Техніки
різьблення, елемент орнаментів, принципи побудови орнаментальних
композицій, способи виготовлення інструменту для різьблення.

Другий учень (розповідає про писанкарство з демонстрацією зразків).

Наші пращури вірили, що писанка має магічну силу. З тієї хвилини, коли
на яйце наносився орнамент, воно переставало бути простим яйцем, а
ставало святою – писанкою. Бо ж ці орнаменти були не просто малюками, а
таємничими знаками, пов’язаними з магічними обрядами. Шкода, що сьогодні
люд вже розучилися “читати” писанки, адже це символи добра, сонця,
життя.

Третій учень (розповідає про гончарство з демонстрацією зразків)

Гончарство – одне є найскладніших і в той же час найцікавіших народних
ремесел. Успіх тут значною мірою залежить від знання секретів
випалювання, адже вогонь може зіпсувати, звести нанівець прекрасну
роботу майстра. Мабуть, колись дуже давно людина помітила, що шматок
глини, випадково опинившись у вогні завтердіває до міцності каменю. Це і
стало поштовхом до подальшого бурхливого розвитку гончарства.

Ми часто бачимо у бабусі в хаті макітру чи глечик. Беручи до рук такий
посуд, уявляємо, як він народжувався. У таких виробах відчуваються сила
землі, тепло людських рук, подих нашої історії.

Четвертий учень (розповідає про лозоплетіння з демонстрацією зразків)

Плетіння – одне з найдавніших ремесел. Воно виникло, як і кераміка,
раніше, ніж обробка дерева, метал, які потребували відповідних знарядь
виробництва.

Кожний з цих видів має свої художні особливості. Лоза – найпоширеніший
природній матеріал, який завдяки своїй міцності та зручності в роботі
став основою для виготовлення різноманітних побутових виробів великих і
малих форм.

П’ятий учень (розповідає про витинанку та демонструє зразки робіт)

Шостий учень (розповідає про флористику з демонстрацією зразків)

Слово вчителя

А зараз про самобутність вишивки розповість нам учениця 10 класу (з
демонстрацією своїх власних робіт)

З мистецтвом ткацтва нас ознайомить народна майстриня Романенчук
Катерина Іванівна (з демонстрацією своїх власних робіт).

Після чого запитання класу до майстрині.

У нашому селі залишалась чудова традиція, яка передається віками і не
забувається нами.

Український вінок є невід’ємною частиною традиційного костюму молодої
дівчини

Перший віночок дівчині плела мати в три роки, а в сім років віночок
дівчині вперше вплітали яблуневий цвіт. До вінка прив’язувати стрічки.
Вінки плели обов’язково з живих квітів, бо кожна квітка мала своє
значення. З віком пов’язано багато повір’їв та легенд, а також віршів та
пісень.

Це вбирання молодої (дівчини яка виходила заміж) у вінки. Вінок набрав
обрядового значення і став символом переходу від юнацтва до дорослого,
сімейного життя.

В різні часи вінок доповнювали різні елементи, але основними були великі
і малі вінки, основний – зелений вінок, та стрічки з кокардами.
Детальніше про це нам розповість наша майстриня. Яка також обізнана з
цим звичаєм, та продемонструє на прикладі.

Ще однією традицією, яка доповнює великий вінок, є малий нагрудний
вінок, який шили молодиці. У п’ятницю перед весіллям молодят снувало
повір’я що вінок повіванні шити тільки молодиці, які перебувають
тривалий час у шлюбі, що це впливає на долю молодят. Зараз наші молодиці
покажуть деталі та зразочок нагрудного вінка.

ІІІ. Демонстрація вінка

(Під музику демонструють вбирання вінків, а учні – практики шиють
нагрудний вінок)

ІV. Підсумок уроку

Узагальнення, систематизація знань і вмінь позначення інтерактивної
системи

V – я знаю

+ – нова інформація

? – хотіли б дізнатися більше

! – мене здивувало

Скласти сенкан до слова “вінок”

Вчитель виставляє оцінки учням-дослідникам за підготовлену інформацію
про види декоративно-прикладного мистецтва мотивуючи кожну оцінку.

Заключне слово вчителя.

Ось і підійшла до кінця наша зустріч. Ми щиро дякуємо нашим гостями за
чудове спілкування. Хочеться, щоб ми запам’ятали сьогоднішній урок.
Можливо хтось з цього дня почне творити і ваша творчість принесе радість
людям.

Хочеться вірити, що ви відчули, відкрили для себе красу кращих творів
народного мистецтва, зрозуміли їхню щирість, величину простоту. Сьогодні
ви спілкувались з народними майстринями, які віддають нам усе краще, що
вони несуть у своїй душі. Вся їхня праця, всі промисли – на щастя, на
радість людям.

Хіба може бути мета краща і благородніша.

V. Домашнє завдання

Підготувати інформацію про оберегові символи і вишивці, ткацтві,
писанкарстві (з використанням місцевого матеріалу)

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
