.

Сучасні методичні прийоми на уроках географії (реферат)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
4 4130
Скачать документ

Реферат на тему:

Сучасні методичні прийоми на уроках географії

АСОЦІАТИВНИЙ МЕТОД, АБО МЕТОД АСОЦІАЦІЙ

Цей метод базується на теорії навчання, що склалася ще двісті років тому
і стверджує, що основою навчання є асоціації; сенсуалістична наочність,
що поєднується зі словом; виведення загального з окремого та вправи. Ця
теорія протилежна діяльнісному підходу до навчання, згідно з яким основу
останнього становить дія, що перетворює предмет, відкриття спільного в
цій предметності та виведення з нього, окремого, а також розв’язання
задач.

Фрагмент уроку з теми “Літосферні плити”, 6 клас

Бесіда

Що є моделлю Землі: апельсин чи лимон? (Апельсин)

Що ви робите з апельсином, коли хочете з’їсти його? (Чистимо шкірку та
з’їдаємо дольки)

Скажіть, коли ви чистите апельсин, шкірки однакові чи різні за
розмірами? (Різні за розмірами, є великі та маленькі шматочки шкірки)

А тепер уявіть, що змогли б із цих шкірочок знову зібрати модель
апельсина та показати цю модель незнайомому перехожому. Як ви гадаєте,
про що він подумає? (Що йому показують цілий апельсин)

А тепер замінимо слово «апельсин» словом «Земля», а різні за розмірами
шкірочки апельсина на вислів «літосферні плити». Звідси ми можемо
зробити висновок: з космосу поверхня Землі виглядає єдиним цілим, хоча
насправді складається з великих та маленьких за розмірами літосферних
плит.

Використовуючи тектонічну карту, знайдіть великі літосферні плити.

Фрагмент уроку з теми «Міжнародний розподіл праці», 10 клас

Бесіда

— Хто знає, що таке розподіл праці? (Ніхто з учнів не знає)

— А я запевняю вас, що ви знаєте. (Здивування учнів)

— Я зараз називатиму країну, а ви називайте першу асоціацію, яка спаде
на думку.

1. Японія — побутова техніка.

2. Китай — рис, зелений чай.

3. Швейцарія — годинники.

4. Бразілія — кава.

5. Єгипет — фініки, міжнародний туризм.

6. Україна — пшениця, цукор, метал.

7. Ірак — нафта.

Учитель. Відповіді правильні. Чому, на вашу думку, Бразілія відома
завдяки каві, Японія — побутовій техніці, Україна — цукру?

Після нетривалого обговорення з допомогою вчителя робимо висновок:
країни на світовому ринку спеціалізуються в окремих галузях, тому що
мають сприятливі природні умови, вигідне економіко-географічне положення
або високий рівень соціального розвитку.

МЕТОД ПРОЕКТІВ

В основу методу проектів покладено розвиток пізнавальних, творчих
інтересів учнів, уміння самостійно конструювати свої знання, вміння
орієнтуватися в інформаційному просторі; розвиток критичного мислення.
Метод проектів завжди орієнтований на самостійну діяльність учнів
(індивідуальну, парну, групову), яку учні виконують упродовж певного
відрізку часу.

Метод завжди передбачає розв’язування певної проблеми за допомогою
різноманітних методів, прийомів, засобів навчання, інтегрованих знань,
умінь із різних галузей науки; творчість.

Розробка проектів містить:

• знайомство з прикладами роботи над проектом на уроці;

• визначення, чого повинні навчитися учні в результаті роботи над
проектом;

• ознайомлення з можливими способами презентації;

• ознайомлення з можливими способами самостійного обговорення в групах
методів дослідження, і формулювання гіпотез, аргументування висновків,
оформлення результатів проекту.

Існує кілька типів проектів.

1. Дослідницький проект

Вимагає добре продуманої структури проекту, визначених цілей,
актуальності проекту для всіх учнів, соціальної значущості, виважених
методів, у тому числі експериментальних і дослідних робіт, методів
обробки результатів.

Наприклад. Тематичне оцінювання навчальних досягнень учнів з теми
«Африка», 7 клас

Мета: перевірити засвоєння учнями матеріалу тематичного блоку «Африка»;
закріпити навички самостійної роботи учнів з картографічним матеріалом,
додатковою літературою, ілюстрацією.

Форма проведення: урок-імпровізація.

ХІД УРОКУ

Клас поділяється на п’ять команд і отримує завдання заздалегідь: вибрати
будь-яке африканське плем’я або народ, знайти відповідні ілюстрації та
інформацію, створити традиційний костюм.

I. Організаційний момент

II. Основна частина

1. Презентація костюма командами (стислий опис костюма).

2. Бесіда з класом.

• Чи с відмінності в традиційному одязі племен? Які саме?

• Чи можна за одягом визначити, в яких кліматичних і природних умовах
проживає плем’я? Відповідь обґрунтуйте.

• Чи можна визначити в якій місцевості (рельєфі) проживають племена?

• Чому в одного народу традиційний одяг яскравий, а в іншого ні?

• Порівняйте відповіді з інформацією, підготовленою командами про свої
племена.

• В яких країнах проживають ці племена та народи? Покажіть на карті.

III. Підбиття підсумків

2. Літературно-творчі проекти

Завдання проекту під час розігрування сюжету навчити дітей грамотно
логічно та творчо викладати свої думки щодо завдання.

Конкурс листів з теми «Антарктида», 7 клас

Мета: перевірити рівень засвоєння учнями знань і вмінь з теми, закріпити
навички учнів самостійно працювати з додатковою літературою, виявити та
розвивати творчі (літературні) можливості учнів.

За тиждень до проведення уроку учням дається завдання написати листа до
родичів або друзів з Антарктиди з науково-дослідницької станції
«Академік Вернадський». У листі потрібно описати природу Антарктиди та
свою наукову діяльність (метеоролога, геолога, біолога тощо)

Лист учня 7-А класу Бобеляк Христини

Вітаю тебе, Тетяно!

Я не знаю, що зараз у вас, а у нас — полярний день. Я тут людина нова.
Колектив у нас дуже дружний. Тут в основному біологи зоологи, геологи,
та, звичайно ж, картограф.

Антарктиду можна чокати одним з найбільш незвичайних материків Землі.
Багато з особливостей антарктичної природи визначаються й географічним
положенням. Вона займає південну полярну область Землі. Я працюю в
кількох галузях науки. Ти просила написати про мою роботу. Зараз працюю
над розробкою «розморожування» крижаного купола. Висновки такі: влітку,
за умов полярного дня, материк міг би отримувати велику кількість
сонячного світла і тепла. Але переважна частина сонячної радіації
відбивається від блискучої поверхні материка (криги). Але якщо змінити
колір поверхні материка, то це зменшить його здатність відбивати промені
що призвело б до танення льодовитого купола Нещодавно з Анастасією
(біологом) ми ходили в невеликий похід у пошуках рослин, але висновки
невтішні. Через суворий клімат переважна частина материка с крижаною
пустелею. Оскільки опади випадають тільки у твердому вигляді — тут немає
річок. Зачатки ґрунтово-рослинного покриву спостерігаються лише в
антарктичних оазах — невеликих ділянках побереж, у літній час вільних
від криги. Прибережне каміння вкрите лишайниками та водоростями, деякі з
них мають яскраве забарвлення. Робота станції «Академік Вернадський» хоч
складна, але приємно усвідомлювати що робиш внесок у науку майбутнього.
Крім роботи над «розтоплюванням» криги, вивчаю геологічну будову
материка. Товщина крижаного купола в центральній частині становить 4 км,
а середня висота — 2040 м. і під вагою криги ложе материка прогнулося,
через що багато ділянок розташовані нижче від рівня Світового океану. В
основі переважної частини материка лежить давня Антарктична платформа,
до прилягає область альпійської складчастості.

Я знаю що ти любиш тварин. Тому напишу трохи про них. Найбільш типовими
з них є пінгвіни. Вони плавають і пірнають, але літати не вміють Свої
яйця вони не висиджують, а “вистоюють”. Молоді пташенята можуть стати
здобиччю морських леопардів.

Як у вас справи? Чи всі здорові?

Пишіть, не забувайте.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
