.

Відкритий урок по фортепіано (реферат)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
431 5769
Скачать документ

Реферат з музики

Відкритий урок по фортепіано

Відкритий урок по фортепіано з ученицею V-го класу Стефурак Надією.

Тема уроку: “Робота над голосоведенням в поліфонічних творах”.

Мета уроку: Добитися в учениці відчуття гармонічного звучання
голосоведення в поліфонії.

Програмований зміст уроку:

Гама Ля мажор. (Штрих Лігото) 7 хв.

Г.Бернс. Етюд (Тв. 61 № 19) – робота над технічною стороною та
динамікою 7 хв.

Укр.нар.пісня в обр. М.Леоновича “Зашуміла ліщинонька” – робота над
голосоведенням. 20 хв.

Р.Глієр. “Прелюдія” – робота над виконанням. 4 хв.

Хід уроку:

Урок починається з програвання гами Ля мажор в прямому висхідному і
низхідному русі. Слідкую за тим, щоб в учениці були економні рухи (щоб
не трясла кистю, грала активними пальцями).

Пропоную, коли вона грає у висхідному русі – роботи “крещендо”, а вниз –
“димінуендо”.

В акордах – слідкую, щоб всі звуки звучали одночасно і знімались рухом
кисті “від плеча”.

В коротких арпеджіо кисть повинна “дихати”, тобто плавно рухатись, а в
довгих – швидко підставляти 1-ші пальці для того, щоб не порушити єдину
звукову лінію.

Перед тим, як почати роботу над етюдом, пропоную учениці, заграти вправу
для лівої руки, для зміцнення 5-го та 1-го пальців, спочатку восьмими
нотами, а потім шістнадцятими.

В етюді в І-й частині з’ясовуємо з ученицею, що фрази складаються з 2-х
тактів, і при загальному динамічному відтінку р фразу починаємо тихо і
до середини фрази робимо крещендо, а від середини фрази-дімінуендо. (1-2
т.) В такому самому динамічному плані граємо до репризи, весь час
звертаючи увагу на активність 5-го пальця у лівій руці. Звертаю увагу
учениці, що мелодію в етюді веде ліва рука, а тому акорди у правій руці
повинні звучати м’яко.

Друга частина етюду складається так само з фраз по 2 такти.

Початок і закінчення фраз граємо тихо (9-16 тактів).У 17-ому такті
кульмінація твору, потрібно грати чітко і активно на f. У тактах (21–24)
поступово зменшити звучання і закінчити на р. Працюємо в даному етюді
над чітким і зібраним звуком, штрихом-легато.

Всі зауваження щодо етюду відпрацювати – таке домашнє завдання.

Після роботи над етюдом приступаємо до роботи над п’єсою “Зашуміла
ліщинонька” в обр. М.Леонтовича.

Насамперед пропоную учениці коротко розповісти про творчість
композитора.

Виясняємо які існують види поліфонічної музики (підголоскова, контрасна,
імітаційна).

Ці різновидності поліфонічної музики слідуючи (6-7т) (протистояння не
завжди виступають в самостійному вигляді. Найчастіше зустрічається у
музиці. З’єднання контрастного голосоведення з підголосковим або
імітаційним.

Твір “Зашуміла ліщинонька” М.Леонтовича – куплетної будови, збагачений
імітаціями і щільною акордно-хоровою фактурою. Цей твір можна прирівняти
з твором для 3-х голосного мішаного хору.

(1-5 т) проходить головна тема твору в басовій партії. Пояснюю учениці,
що тему граємо повним глибоким звуком в кінці 4 і 5-го тактах робимо
димінуендо.

В слідуючи (6-7 т) (протистояння) вступають на р два голоси(жін.) Але і
в цих тактах робимо невелику кульмінацію на І-й долі другого такту.

Слідуючи фраза складається з 5-х тактів (8-12). Тут у верхньому голосі
знову проходить головна тема – у формі канону. Її потрібно виділити, а
другий і третій голоси грати тихо. У (13-14 т) на фоні 1-го голосу
вступає басова партія на рр. для контрастності.

У (15-19) тактах знову проходить головна тема у басу. Верхні голови
потрібно грати тихше, щоб більше виділити головну тему і кульмінацію
твору.

У (20-24 т) у верхньому голосі на f останній раз проходить головна тема
з підголосками у нижньому голосі. У останніх двох тактах робимо
сповільнення і кінчаємо твір на р.

Під час виконання цього твору звук повинен бути повним, плавним, дуже
важливо брати точну аплікатуру, для того, щоб не розривати лігу в кожній
фразі.

Додому завдання – робота над красивим, глибоким звуком, виділяти головну
тему у різних партіях.

Після роботи над поліфонією приступаємо до “Прелюдії” Р.Глієра.

Нагадую, що сама назва “Прелюдія” – означає невеликий вступ
імпровізаційного характеру, який виконувався перед різними муз.творами.

В ХVІ і ХVІІ ст. прелюдія розвинулась в самостійну п’єсу вільного
характеру, багату фігураційними розробками і орнаментальними пасажами.

Ця п’єса написана у шестидольному розмірі, складається з 3-х частин.

Пропоную учениці програти І-шу част. твору. Звертаю увагу на
кантиленність характеру, співучість мелодії. При виконанні необхідно
звернути увагу учениці на маленькі акценти на 1-шу і 4-ту долі, агогічні
зміни у темпі, динаміку. Порівнюю характер музики “Прелюдії” з морськими
хвилями, які то напливають, то відпливають. У середній частині п’єси
окремо працюємо над лівою та правою руками, потім з’єднуємо двома руками
разом, виділяючи мелодію у лівій руці. Домашнє завдання – працювати над
кожною частиною окремо, звертаючи увагу на штрихи, звук, педалізацію.

В кінці уроку я роблю підсумок, звертаючи увагу учениці на те, як вона
справилась з завданнями і вимогами покладеними на неї.

Учениця на уроці була активною, старанною, реагувала на всі зауваження.
Які їй давались.

Оцінка за урок – 10 балів.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
