.

Поняття про іменник як частину мови на прикладі творів Марійки Підгірянки (реферат)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
568 6930
Скачать документ

Реферат на тему:

Поняття про іменник як частину мови на прикладі творів Марійки
Підгірянки

Мета. Засобами літературознавчого аналізу розширювати знання учнів про
іменник як частину мови. Закріплювати гігієнічні навички письма.

Продовжувати ознайомлювати третьокласників із творчістю українських
дитячих поетів. Виховувати любов і повагу до природи рідного краю.
Розвивати вміння складати діалоги, вирішувати в процесі роботи
різноманітні проблемні ситуації.

Формувати спостережливість, уміння бачити і відчувати красу рідного
краю.

Обладнання: портрет поетеси Марійки Підгірянки, індивідуальні картки для
парної та групової роботи, плакат “Пори року”, виставка книжок Марійки
Підгірянки, словник Л.В. Мовчун “Правопис і будова слова”.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

— Сьогодні на уроці ми будемо продовжувати роботу над розвитком усного і
писемного мовлення. Під час уроку вам треба бути уважними, адже
запропоновані завдання потребують використання знань і умінь, набутих на
попередніх уроках.

II. Розвиток пошукової активності учнів у процесі виконання практичних
завдань.

— Щоб визначити тему уроку, ви маєте якнайшвидше об’єднати букви у
слова, що зашифровані Щ картках, і прочитати назву теми уроку.

Завдання для І варіанта:

ПОНЯТТЯ ПРО ІМЕННИК ЯК ЧАСТИНУ МОВИ

Завдання для II варіанта:

ЛЮБОВ ДО ПРИРОДИ РІДНОГО КРАЮ В ТВОРЧОСТІ МАРІЙКИ ПІДГІРЯНКИ

Перевірка завдань.

— Перечитайте, звірте з записаним на дошці і запишіть тему уроку в
зошити.

Отже, назва теми відома.

III. Повідомлення теми і мети уроку.

— Чи відрізняється цей урок від попереднього? (В ньому поєднано два
навчальні предмети – читання і українська мова).

Повідомлення мети уроку.

— На уроці ми читатимемо твори Марійки Підгірянки, виконаємо вправи з
рідної мови, застосовуючи знання, набуті в попередніх класах.

IV. Актуалізація опорних знань.

— Пригадайте, яка частина мови називається іменником.

Запишіть у картці визначення іменника які частини мови.

Попрацюйте в групах:

— учні 1 варіанта записують іменники, які називають живі предмети
(істот).

— учні 2 варіанта записують іменники, які називають неживі предмети
(неістоти).

Обміняйтесь картками і перевірте правильність виконаного завдання в
сусіда по парті. Після педевірки у своїй картці в другій колонці
виконайте завдання сусіда за аналогією, але не повторюючи слово. Знову
обміняйтесь картками і перевірте. За правильне виконання завдання в
таблицю оцінювання роботи на уроці поставте собі 2 бали.

V. Основна частина. Розвиток неперервної пошукової пізнавальної
діяльності.

— Переходимо до наступного етапу уроку. Пригадайте, які твори Марійки
Підгірянки вивчали у 2 класі. (“Ходить, ходить зима гаєм”). До якого
жанру вони належать? (Вірші).

(1) Прочитайте у своїй картці розповідь про життя і творчість поетеси.

Знайдіть у біографічній довідці відповіді це запитання.

Для 1 варіанта:

У яких умовах виростала майбутня поетеса? (Відповіді запишіть у
зошитах). Для 2 варіанта:

Прочитайте і запишіть у зошитах речення, в якому зазначено, хто читає
вірші Марійки Підгірянки.

Додаткове завдання. Підкресліть іменники.

Перевірка. За правильно виконане завдання – 2 бали. Запишіть у таблицю
оцінювання.

(2) Творча колективна робота.

– Прочитайте назву вірша Марійки Підгірянки “Що я люблю?” : На ваших
картках вірш поетеси, який ви зможете прочитати, вставивши пропущені
літери і дізнатися, що ж любить поетеса.

Люблю мату(сю), бать(ка) люблю,

люблю хати(ну) рідну свою,

і рідну шко(лу), і вчите(лів),

се(ло), де вперше сонце зустрів,

люблю в крини(ці) блакитну гли(б)…

Виконавши завдання, прочитайте сусіду по парті свій варіант відповіді.
Запишіть у дві колонки в зошит слова — назви предметів (істот —
неістот), які ви прочитали, відновлюючи текст вірша Марійки Підгірянки
“Що я люблю?”

Ці словак є відповіддю до назви-запитання.

>TO

i

o

O ?

>O

i

Перевірка. За правильну відповідь кожен отримує 2 бали.

Настав час для відпочинку.

Починаймо фізкультхвилинку.

Звучить аудіозапис “Пори року”.

Підготовка до сприймання нового вірша.

Сідайте рівненько. Прочитайте загадки. Відгадки запишіть у кросворді,
вміщеному внизу картки, під-загадками.

1. І ось приіішла вона.

Холодними руками

Скувала ріки і ставки,

Заслала ниви килимами,

До сіл засипала стежки.

(Зима).

2. Зійшли сніги.

Птахи летять.

Погода тепла.

Сонце світить.

Яка пора? (Весна). 3. В небі ластівка летить,

3 вітром листя шелестить,

Воду п’є лелека,

Сонце палить. Спека.

Дозріває жито. Яка пора?

(Літо).

4. Хто вона, ота красуня

В золотім намисті.

Що без пензля і без барв

Скрізь фарбує листя?

– Хто здогадався, про що йтиметься у наступному вірші, який ми
вивчатимемо на уроці?

Він називається “Співанка про місяці” Марійки Підгірянки.

(4)Словникова робота.

– Запишіть у колонку слова – назви місяців, починаючи з першого — січня.
Поставте наголоси. А якщо у вас виникне сумнів щодо написання назв
місяців, зверніться до “Правопису” Л.В.Мовчун. і (Самостійна робота
дітей).

Фронтальна перевірка. За умови правильного виконання завдання занесіть у
свою таблицю оцінювати 2 бали.

– На яке питання відповідають ці слова?

– Яке слово було складним для написання? Чому?

– Як перевірити правопис слова, якщо ненаголошений голосний не
перевіряється наголосом?

– Прочитайте самостійно вірш Марійки Підгірянки на с 29 Читанки (авт.
О.Я. Савченко).

– Визначте, з якою інтонацією і в якому темні треба читати вірш?

(5)Робота над змістом вірша в парах.

Перший учень називає назву місяця, а другий — характерну ознаку цього ж
місяця. Кожна пара учнів називає лише один місяць і його ознаку. Потім
оплеском передають естафету наступній парі. Естафета триває, поки всі не
перечитають вірш “ланцюжком”.

Отже, гра-естафета “Співаночка про місяці” розпочалась.

Перевірка:

– Опис якого місяця вам найбільше сподобався? Зверніться до зошитів,
навпроти назви кожного місяця напишіть його характерні ознаки.
Наприклад: Січень — кличе мороз.

Пам’ятайте про правильну посадку.

Перевірка завдання. Обміняйтесь зошитами з товаришем по парті. За умови
правильного виконання занесіть у таблицю оцінювання 2 бали.

VI. Систематизація і узагальнення знань, умінь і навичок.

Склади прислів’я і визнач, яке з них найбільш влучно підходить до віршів
Марійки Підгірянки.

1. Та земля мила, якій своє гніздо не миле.

2. Погана та пташка, а біля матері добре.

3. На сонці тепло, той багато вміє.

4. Хто багато робить, де тебе мати народила.

Перевірка. За правильну відповідь поставте в таблицю оцінювання 1 бал.

VII. Підсумок уроку.

– Які почуття викликала у вас поезія Марійки Підгірянки?

– До чого закликає нас поетеса у своїх віршах?

VIII. Для виконання домашнього завдання пропоную об’єднатися в групи.

Завдання ви знайдете на своїх картках.

1 група. Ваш однокласник не був сьогодні у школі. Ви вирішили відвідати
його і розказати, чим займалися на уроці. Які завдання були складні, а
які — цікаві?

2 група. Ви з однокласником прийшли до бібліотеки по книжку Марійки
Підгірянки, щоб підготуватися до позакласного читання. Ви спілкуєтесь з
бібліотекарем.

3 група. Розкажіть, чому діти різних поколінь залюбки читають вірші
Марійки Підгірянки.

4 група. Якби вам вдалося продовжити вірш Марійки Підгірянки “Що я
люблю?”, які явища чи стани природу ви обрали б для опису?

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
