Реферат на тему:
Узагальнення та стилізація природних форм. «Диво-орнамент». Ескіз
орнаменту в колі, квадраті, прямокутнику, смузі (за вибором учня)
Мета: дати поняття про орнамент, його види та форми; удосконалити вміння
і навички створення орнаментів різних видів, перетворення реальних форм
у декоративні; ознайомити з особливостями узагальнення та стилізації
природних форм у різних видах декоративно-прикладного мистецтва;
формувати творче та образне мислення; розвивати фантазію; виховувати
естетичне ставлення до творів народного декоративно-прикладного
мистецтва.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання: для вчителя — оригінали, копії, репродукції виробів
декоративно-прикладного мистецтва (мал. 61-70), плакати із зображенням
орнаментів різних видів та їх елементів (мал. 71-75);
для учнів —папір, графітовий олівець, пензлі, фарби, палітра, склянка з
водою, серветка.
Вузлики на пам’ять
Візерунок — малюнок, що утворюється переплетінням ліній, фігур,
сполученням кольорів (як правило, на вишивці, мереживі, орнаменті тощо).
Орнамент (від латин, ornamentum — оздоба, прикраса) — візерунок,
побудований на ритмічному чергуванні й поєднанні геометричних елементів
або стилізованих тварин чи рослинних мотивів. За закономірностями
побудови розрізняють: фриз, бордюр, сітчастий орнамент.
Мотив (франц. motif, від латин, move — рухаю) — 1) Тема або ідея твору
мистецтва. 2) Зразок, характерна особливість (малюнка, зображення тощо).
Рапорт (від франц. rapport — повернення) — елемент набірного орнаменту,
що багаторазово повторюється; має як простий, так і складний елементи.
Застосовується в художньому оформленні шпалер, кераміки, тканини.
Хід уроку
I. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
Колективна робота за завданням.
Мал. 60
Учитель пропонує учням за короткий проміжок часу пригадати та
сформулювати засвоєні раніше знання з теми «Декоративно-прикладне
мистецтво», застосувавши метод побудови асоціативного куща (мал. 60).
III. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
`
b
:&A(®)?)?)?)?)oe)Z*6+6,*.V1u1ue1th1esssssssseeeeeeOOOOeeeeeeeOO
себто ставали традиційними.
Ця культура тісно пов’язана з природними умовами, історичним буттям
народу, способом його життя, діяльністю, характером, психологією. Вона
виражена у звичаях, обрядах, традиційних знаннях, мистецьких виробах,
творах усної народної творчості. І ми з вами продовжуємо з нею
знайомитися на уроках, образотворчого мистецтва.
(Учні переглядають відеоряд виробів декоративно-прикладного мистецтва.
Учитель звертає увагу на оздоблення предметів.)
IV. Вивчення нового матеріалу
Робота над формуванням термінів, навичок і вмінь.
Учитель дає визначення орнаменту як засобу образотворчого мистецтва,
розповідає про види та форми орнаментів.
На конкретних прикладах учитель показує учням застосування стилізації в
оздобленні предметів декоративно-прикладного мистецтва.
Аналізуючи конструкцію, форму предметів (макітра, глечик, плесканка,
рушник, сорочка, плахта тощо). Учитель показує можливість розміщення
орнаменту на їх поверхні, підкреслює необхідність вибору орнаменту в
органічному зв’язку з предметами побуту.
Характеризуючи особливості конструктивної побудови орнаментів, учитель
звертає увагу на рівновагу окремих частин, використання дзеркальної,
осьової симетрії в створенні гармонійних поєднань мотивів (учні повинні
зрозуміти, що симетрія — закономірне явище в організації форми предметів
в природі й в композиції орнаменту), повторення мотивів; дає визначення
рапорту та демонструє роль ритму в композиції.
Учні розглядають типові форми орнаменту, визначають закономірності їх
побудови.
V. Практична діяльність учнів
Учні виконують ескіз орнаменту в колі, квадраті, прямокутнику, смузі (за
вибором) у такій послідовності:
1. Вибір форми та розміру ескізу орнаменту.
2. Визначення геометричного центра та осі симетрії.
3. Композиційне розташування елементів орнаменту.
4. Лінійний малюнок орнаменту.
5. Виконання ескізу в кольорі.
6. Перевірка і доробка ескізу.
VI. Завершення уроку
Учитель підводить підсумки: аналізує й оцінює діяльність учнів на уроці;
організовує виставку кращих робіт.
VII. Домашнє завдання
Принести: альбом, фарби, пензлі, палітру, графітовий олівець, гумку,
серветку, склянку для води, фломастери, шаблон кола.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter