.

Тваринний світ, народні прикмети і приказки про природу та пори року (урок в 4 класі)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
699 13170
Скачать документ

Тваринний світ, народні прикмети і приказки про природу та пори року
(урок в 4 класі)

Тема:

«Тваринний світ»

Мета:

Хід заняття

І. Організаційний момент:

– Встали рівненько. Доброго дня, діти! Сідайте.

ІІ. Повідомлення теми заняття.

Тема сьогоднішнього нашого заняття «Тваринний світ». Ми поговоримо про
лісових мешканців і про ваших домашніх улюбленців, а також про рідкісних
тварин, послухаємо ваші розповіді про домашніх тварин.

– Отже, скажіть, діти, куди ми найчастіше ходимо для того, щоб побачити
і поспостерігати за дикими тваринами із різних кінцівок світу.

– До зоопарку.

– Правильно.

А чи знаєте ви для чого ще потрібні зоопарки? Крім того, що в зоопарках
можна побачити різноманітних тварин, ці заклади виконують ще 3 функції у
них вивчають тварин, спостерігають за їхньою поведінкою, у них діляться
знаннями з відвідувачами, розповідаючи про тваринний світ нашої планети,
а також розмножують тварин і їхнє потомство випускають у дику природу.

Багатьом живим істотам загрожує вимирання. Тому для охорони природи
створюються такі місця, як національні парки, заповідники.

А чи знаєте ви, що таке Червона книга?

Червона книга – це книга в яку занесені назви тварин, які знаходяться на
межі вимирання. Цих тварин потрібно берегти. Полювання на них
заборонено.

Тварини живуть на землі майже скрізь: від помірних регіонів до жарких
засушливих пустель і вогких тропічних лісів. Найбільш з них досягають
ваги понад 100 т, найменших можна побачити тільки в мікроскоп.

Чи знаєте ви, яка найбільша тварина в світі є синій кит, мешканець
океану. Він досягає 30 м завдовжки, а вага його сягає понад 100 т.
Найвища тварина – це жираф, ріст якого досягає 5,3 м.

Найбільша наземна тварина африканський слон. Його ріст сягає 3,2 м, а
вага 8 т.

Найшвидша сухопутна тварина – це гепард, який на коротких дистанціях
може розвивати швидкість до 100 км/год.

А давайте порозгадуємо декілька цікавих загадок про тварин:

1) Що без ложки їсть? (Тварина)

2) Іде в поле – як дощечки, а йде з поля – як бочечка. (Корова)

3) У нашої бабусі сидить дід у кожусі. (Кіт)

4) Маленьке, сіреньке, а хвостик як шило. (Мила)

5) Хто спить, а очей не зажмурює. (Заєць)

6) Під ялинками й сосонками лежить кицьок із голками. (Їжак)

7) Куди повзе, за собою хатку везе. (Черепаха)

8) Швець – це швець, кравець – не кравець. Держить в роті щетину, в
руках ножиці. (Рак)

9) Годинника на має, а час знає. (Півень)

10) Живе в лісі, ухкає як розбійник, люди його бояться, а він людей.
(Сова)

11) Маленьке створіння велику злість має, кого укусить само умирає.
(Бджола)

12) Хто мене вб’є, свою кров проллє. (Комар)

Молодці!

Ми впевнені, що у кожного з вас є домашні улюбленці, або просто тварини,
які вам подобаються. Минулого раз ми просили підготувати вас цікаві
розповіді про великих улюбленців. Отже, зараз ми вислухаємо всіх
бажаючих розповісти нам щось цікаве про тваринок, яких вони доглядають.

Діти розповідають.

– Молодці! Було дуже цікаво. А зараз давайте розгадаємо цікавий
кросворд. Але спочатку послухайте розповідь про Кабанчика й Козульку.

Діти від якого звіра ховалися Козулька і Кабанчик можна дізнатись
розгадавши наш кросворд.

Лісові мешканці

1 в о в к

2 о л е н ь

3 д я т е л

4 м у р а х а

5 б і л к а

6 г а д р к а

7 З а є ц ь

1) В темнім ліс серед ночі

Засвітились хижі очі.

Сірий звір чатує в хащах,

Не піду туди нізащо!

2) Швидкий та стрункий,

Має роги розлогі

У лісі пасеться,

Вгадай, як він зветься?

3) День у день працюю в гаї,

По деревах стукочу

Та не цвяхи забивав –

Шкідників я дістаю.

4) Хто у лісі, під сосною

Дім собі будує з хвої?

Дім – не дім, великий дах,

Справжнє місто для…

5) Ця пухнаста непосида

На стежинку шишки кида,

З гілочки стриба на гілку

Рудо хвоста жвава….

6) Люблю в листі причаїтись

І на сонечку погрітись.

Люди кажуть, я злюка –

Сіра лісова …

L ¬ e x

uuuuuuuuuuiiiiiaiiiiiiiiii

|-c-®d „ † oooooooooooooooooooooooco

Ff)

$D$oooooooooiaaaaaaaaaaaaaaaa

ІІІ. Підсумок уроку. Ми хочемо подякувати вам за активну участь на нашому занятті. Чи сподобався вам наш урок? Що цікавого ви дізналися на нашому сьогоднішньому занятті? Нам було дуже приємно працювати з вами. Тема: Народні прикмети і приказки Мета: Ознайомити дітей з народними прикметами і приказками. Знайомство. Хід заняття І. Організаційний момент: - Доброго дня, діти! Сідайте і уважно слухайте! ІІ. Повідомлення теми заняття. Тема сьогоднішнього уроку. – «Народні прикмети і приказки». На цьому заняття, ми будемо розмовляти про прикмети, за якими ми можемо передбачити прихід весни, теплу, чи холодну весну, розгадувати цікаві загадки. Отже, спочатку розгадаємо декілька цікавих загадок: 1) Тане сніжок, оживає лужок, день прибуває, коли це буває? (навесні) 2)Що росте догори коренем? (бурулька) 3) Старий дід мости помостив, молода прийшла – мости рознесла (мороз і весна) 4) Лід на річках, сніг на полях, Віхола гуляє, - коли це буває? (взимку) 5) Дві дощечки, дві сестри несуть мене з гори (лижі) - Добре! Молодці! Всі дуже гарно впорались із розгадуванням загадок. Українська народна творчість дуже багата на різноманітні прислів’я, приказки, прикмети. Сьогодні, ми хочемо розповісти вам декілька із них: 1) Сильно рипить під ногами сніг – буде мороз. 2) Багато інею взимку – влітку багато роси. 3) Удосвіта іній вкрив дерева – вдень не йтиме сніг. 3) Весна днем красна. 5) Весна – наша отець і мати, хто не посіє, той не буде збирати. 6) Ранній виліт бджіл – ознака теплої весни. - Діти, а які прислів’я і приказки знаєте ви? Діти розповідають прислів’я, приказки, прикмети. Молодці! Ви гарно впорались. - Як ви знаєте, недавно ми святкували свято Стрітення Божого. У народному побуті Стрітення або Стрічення здавна сприймається як зустріч зими з весною. Казали, що в цей день зима весну зустрічає, заморозити її хоче та сама лиходійна від свого потіння тільки потіє. Селяни спостерігали у цей день багато хліборобських прикмет. - Ясна і тиха погода в цей день - добрий врожай на полях та роїння; Вітер – погана ознака: - відлига – чекай різної весни. Казали це й таке: «Як на Стрітення півень нап’ється води з калюжі, то жди ще стужі»! Або ж «Як нап’ється півень води то набереться господар біди!» В церквах в цей день святить воду і свічки. Такі свічки називали раніше «громичними» тому їх ставили перед образами під час грози, щоб захистити людей і худобу від грому. Освячену в цей день воду використовували проти хвороби, що спричинена «поганим» оком. А скажіть діти, хто на своїх крилах приносить справжню весну? Птахи. А яких птахів ви знаєте, що прилітають ранньою весною і свідчить про її прихід? Жайворонки, лелеки, солов’ї… - Саме так! 19 березня повертаються з теплих країв лелеки! Існує повір’я, а саме 14 березня з першою ластівкою з вирію повертається до нас весна. На Явдохи наші предки випікали обрядове печиво, так звані «жайворонки». Дівчата і хлопці брали їх у долоні й з протягнутими руками йшли на околицю села – до левади, що закликати в гості весну-красну. ІІІ. Підсумок уроку. Ми хочемо подякувати вам, діти. Завдяки вашій активності ми дізналися багато різних прикмет і приказок. Вам сподобався урок?! Сподіваємось ви багато скористаєте з сьогоднішнього уроку! Нам було дуже приємно працювати з вами! До побачення.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
