Пригоди Колобка
(Індивідуальне логопедичне заняття з розвитку звуковимови)
Цілі: – Розвивати рухливість мовних органів;
– Розвивати фонетичний слух;
– Розвивати навички розуміння мови;
– Розвивати силу, висоту та тембр голосу;
– Познайомити з артикуляцією звука „Ш”;
– Закріпити артикуляцію і вимову голосних „А”, „О”, „У”, „І”;
– Розвивати дрібну і загальну моторику;
– Вчити самостійно вимовляти короткі фрази –штампи;
– Повторити лексичний матеріал по темі „Овочі і фрукти”;
– Виховувати уважне ставлення до оточуючого.
Обладнання: Настільний театр „Колобок”, іграшка Їжак, муляжі овочів та
фруктів, масажери – „Їжаки” для рук.
Хід заняття:
1.Вступна частина:
Логопед запитує у дитини, яка зараз пора року. Дитина відповідає, що
осінь. Педагог звертає увагу на те, що на дворі стоїть сонячна погода і
ще тепло, майже як влітку.
2.Основна частина. (Виконується перед дзеркалом)
Логопед: Сонечко світить яскраво, всі ми йому дуже раді і посміхаємося
ось так . (Вправа „Посмішка”). А сонечко у відповідь цілує нас своїми
промінчиками. Ось так. (Вправа „Поцілунок”). Діти посміхаються сонечку
(„Посмішка”), а сонечко знову їх цілує („Поцілунок”). Посміхаються
сонечку татка і мами (”Посмішка”), сонечко цілує і їх („Поцілунок”).
Раді сонечку дідусі і бабусі („Посмішка”), а сонце дарує їм свої
поцілунки („Поцілунок”).
В такий от сонячний день на підвіконні лежав Колобок. Був Колобок
товстий. Ось такий. (Надути щоки)
Він ліниво грівся на сонечку. Ось так. (Вправа „Лопатка”). Набридло йому
лежати і він зіскочив на підлогу свого будиночка – рота. ( Різко
прибрати язик всередину і закрити рота).
Покотився Колобок в ліс і зустрів Зайчика. Зайка каже :”Колобок,
Колобок, я тебе з’їм”. Колобок відповідає „Не їж мене, давай я тебе
навчу грати у футбол”. (Вправа „Футбол”). Погралися Колобок і Заєць у
футбол, Зайка і говорить: „Відпущу я тебе, тільки спочатку відгадай
загадку. Який я зараз звук вимовляю?” (Логопед показує артикуляцію звука
„А” без голосу, а дитина відгадує)
Побіг далі Колобок, а назустріч йому Вовк і ось так зуби вишкіряє.
(Вправа ”Парканчик”). А Колобок йому й каже: „Не злися, вовче, давай я
тобі на дудці зіграю”. Ось так (Вправа ”Дудочка”). Вовк дуже захотів
Колобка залякати і знову зуби показує („Парканчик”). А Колобок не
боїться, на дудці грає („Дудочка”). Здивувався вовк: може дудочка
чарівна? Попросив він Колобка, щоб той навчив його на дудці грати і
Колобок погодився. Почали вони разом грати. Колобок грав ось так
:”Ду-ду-ду!”(Вимова високим голосом). Вовк грав ось так „Ду-ду-ду!”
(Вимова низьким голосом).Сподобалось вовку грати з Колобком і вирішив
він його відпустити. „Тільки спочатку відповіси мені, який звук ми
вимовляємо, коли губи схожі на дудочку?” (Дитина відповідає: „У”)
Покотився далі Колобок і зустрів Ведмедя. Ведмідь йому каже :”Колобок, я
тебе з’їм”. „Не їж мене, Ведмедику, я тебе медом пригощу”, – відповідає
йому Колобок. Наївся Ведмідь меду, аж губи замастив. (Логопед намазує
губи дитині медом – Вправа „Оближи губи”). Весело стало Ведмедику і
Колобку, і почали вони танцювати
x
z
i
?
z
?
ith&
(
>
@
B
T
f
h
DN(
B
h
(Динамічна пауза – Танок з ритмічними рухами).
Каже Ведмідь Колобку: „Добре, відпущу я тебе, тільки відповіси мені,
який це веселий звук ми вимовляємо, коли посміхаємось” (Логопед без
звуку показує артикуляцію „І”, дитина відповідає)
Побіг Колобок далі, а назустріч йому лисиця. Каже руда: „Колобок, я тебе
з’їм”, а Колобок відповідає :”Не їж мене, лисичко, я тобі пісеньку
заспіваю. Ось таку – Ла-ла-ла…”(Дитина повторює за логопедом тихо).
Лисиця каже:” Стара я стала, нічого не чую, співай голосніше. (Дитина
співає голосніше). Лисиця :”Ще голосніше!” (Дитина співає дуже голосно).
Хитра лисиця каже: „А, нумо, сідай мені на язичок і заспівай, тоді я
почую”. Колобок був ще маленький і не знав, яка лисиця підступна, тай
сів на язик. Ось так. (Вправа „Голочка”). Лиса взяла Колобка і занесла
до рота (Вправа „Кицька п’є молоко”). А проковтнути Колобка не може, бо
він дуже на сонечку нагрівся і став гарячим. (Вправа ”Чашечка”). Подула
лисиця на язик ось так: (артикулювання „Ш”). З рота пішло тепле повітря:
”ш-ш-ш”. Не витримала лиска, відкрила рота, та закричала :”О-о-о!”. Став
рот у лиси круглий, як Колобок, він вискочив та й утік.
Біжить далі Колобок і зустрічає Їжака. Їжак запитав, куди це він біжить
стрімголов. Розповів їжаку Колобок про свої пригоди, а їжачок
запропонував Колобку збудувати будиночок для нових друзів. Щоб вони всі
могли жити разом: грати у футбол із Зайчиком, танцювати з Ведмедиком,
грати на дудочці з Вовчиком. Але для цього треба надягнути чарівні
рукавички. (Логопед надягає дитині масажери –„Їжаки” на долоні).
Виконується вправа:
Тук, тук, я стучу, Зайке домик сколочу. (Руками плескаємо)
Тук, тук, я стучу, Волку домик сколочу. (Руками б’ємо по колінах)
Тук, тук, я стучу, Мишке домик сколочу. (Руками б’ємо по щоках)
Логопед дістає іграшковий будиночок: Ось і нове помешкання для друзів.
3. Пальчикова гімнастика:
„На полянке дом стоит, („будинок”)
Ну а к дому путь закрыт. („ворота закриті”)
Мы ворота открываем, („ворота відкриті”)
В гости в домик приглашаем” („будинок”)
4. Логопед нагадує дитині, як артикулюється звук „Ш”. Дитина повторює за
педагогом. Логопед пропонує дитині уважно його слухати, і коли серед
інших звуків дитина почує звук „Ш”, вона повинна плеснути в долоні . –
(Гра „Піймай звук”)
Логопед пропонує послухати імена дітей з групи, і якщо в якомусь імені
пролунає звук „Ш”, дитина повинна плеснути в долоні. (гра „Піймай
слово”)
5. Гра „Це я!”. Логопед питає у дитини її прізвище і пропонує послухати
прізвища дітей із групи. Коли дитина почує своє прізвище, вона повинна
голосно сказати „Це я !”.
6. На столі у логопеда лежать муляжі овочів та фруктів. Логопед пропонує
дитині знайти: щось кисле, щось червоне, щось довге, щось м’яке, щось
велике і т. і. Дитина виконує завдання і кожний раз називає фрукт чи
овоч, який бере. Серед предметів знаходить сюрприз-подарунок від Осені
та Колобка.
7. Заключна частина.
Дитина пригадує, чим вона займалася на занятті. Логопед допомагає їй,
ставлячи питання, що носять характер підказки.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter