«Свято нашого роду» бінарне заняття, 4 рік навчання
Програмовий зміст: Через засоби українського фольклору, обереги –
символи українського народу – знайомити дітей з традиціями українців.
Розвивати здатність впізнавати динаміки, жанр музичного твору, виразно
передавати образ танцювальних рухів. Закріпити знання про призначення
українських рушників, використання їх у традиційних обрядах. Дати знання
про червоний та чорний кольори, характерні для української вишивки. Під
час виготовлення аплікації вчити самостійно переносити візерунок з
одного краю смужки паперу на інший, композиційно правильно, симетрично
розміщувати елементи візерунку, вирізати ножицями заготовки з паперу,
складеного вдвоє. Розвивати естетичне сприйняття, творчі здібності.
Виховувати інтерес до культури українського народу
Матеріал: Музичний запис «Пісня про рушник», паперові форми білого
кольору 20х9 см, кольоровий папір для вирізання квітів (кольори: синій,
червоний, жовтий, зелений, чорний, коричневий), ножиці, пензлі, клей,
серветки, зразок рушника, виготовленого вихователем (із заповненням
візерунком однієї з сторін). Обладнання світлиці: посеред світлиці стіл,
накритий вишитою скатертиною, нас столі горщики, макітри, на стінах
рушники (весільний та ін.), лава, накрита рядном, хліб.
Хід заняття
Звучить музика з пісні «Ой, роде наш ясний», до кімнати входять діти.
Вихователь: Як хороше, дітки, що ви завітали до нашої світлиці!
Подивіться, як багато у нас гостей, давайте привітаємо їх!
Діти: Добрий день!
Вихователь: То привітаємо гостей з хлібом і сіллю.
Діти: Гостей дорогих ми вітаємо, щиро стрічаємо з хлібом, любов’ю і
миром! (дають хліб-сіль гостям).
Діти сідають на лаву.
Вихователь: Сьогодні, мої любі дітки, ми зібралися на свято нашої
родини. А родина – це не тільки батьки та родичі. Це дитячий садок і
школа, і весь український народ. А щоб родина була красивою і щасливою,
треба вивчати традиції і звичаї українського народу
Музкерівник: Зараз я вам заспіваю пісеньку, її колись співала мені моя
мама.
Пісня «Колискова»
Вихователь: Діти, а чи знаєте ви, що колискові пісні, які прийшли до нас
з далекої давнини, називають оберегами. Походить ця назва від слова
«берегти». Кого мати, співаючи колискову, оберігала від нещастя, хвороб,
бажала рости здоровою і щасливою?
Діти: Мати оберігала рідну дитину
вінку мають своє значення. Що означає вплетена у віночок ромашка?
Діти: Вплетена у віночок ромашка означає кохання.
Музкерівник: А що означають волошки?
Діти: Волошки означають надію, сподівання.
Музкерівник: А маки хто вплітав у віночок?
Діти: Маки вплітали у віночок дівчата-сироти.
Музкерівник: А що означають у віночку дубові листочки?
Діти: Щоб діти росли здоровими і сильними.
Музкерівник: Зараз ми з вами пограємо в гру «Подоляночка».
Гра «Подоляночка» (2 р.)
Грає музичний запис «Пісня про рушник».
Вихователь: Діти, що це за пісня?
Діти: Це пісня про рушник.
Вихователь: За звичаями українського народу, що приносить людям вишитий
рушник?
Діти: Вишитий рушник приносить людям щастя, кохання, вдачу.
Вихователь: Раніше у хатах на стінах висіли вишиті рушники. Ось такими
рушниками, вишитими красивими квітами, прикрашали портрети членів сім’ї,
розвішували над іконами. А хто покаже, який рушничок дарували батькам,
синам, коли ті вирушали в дорогу?
Діти показують на смугастий рушник.
Вихователь: Кольори стрічок на рушнику теж мають своє значення.
Коричневий колір означає побажання хорошої дороги, блакитний – доброго
дня, жовтий – вдачі в дорозі.
Коли молоді одружуються, їх також ставили і ставлять на рушник. А що
вишивають на весільних рушниках?
Діти: На весільних рушниках вишивають птахів, як символ кохання і
вірності.
Вихователь: А чому у вишитих рушниках зустрічається сумний колір? Який
це колір?
Діти: Це чорний колір, колір журби, смутку. Тому що українському народу
довго доводилося жити дуже бідно і тяжко.
Музкерівник: Зараз, дітки, ви виконаєте танок з рушниками.
«Танок з рушниками»
Вихователь: Дети, вы много интересного знаете о рушничке. Сегодня на
память о нашем празднике вы сделаете на полоске бумаги аппликацию
«Рушничок» из цветов и листьев.
– Скажите, какую форму имеет полоска?
– Где расположены элементы узора?
– Из каких элементов состоит узор?
Вы видите, что узор есть только на одной стороне полоски. Вам надо на
другой стороне выложить и наклеить точно такой же. Заготовки цветов вы
уже вырезали раньше, сегодня вырежете листочки.
– Вспомните, как вырезать два листочка сразу.
– Скажите, что надо сделать сначала, а что потом.
Діти: Вырезать листочки, выложить из заготовок узор, наклеить заготовки.
Гимнастика для рук.
Выполнение работ.
Анализ работ. В процессе анализа работ дети рассказывают, какие цветы
наклеили и т. д.
Вихователь: Дети, вы все старались и красиво выполнили работы. Давайте
нашим гостям пожелаем счастья и здоровья!
Діти: Хай горе і біда мине ваш дім! Щастя і здоров’я зичимо всім!
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter