.

Південний берег Криму (реферат)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
808 29246
Скачать документ

Інтерактивний урок природознавства. 4 клас

Південний берег Криму

Мета. Розказати учням про Південний берег Криму як своєрідну зону
України, його розташування, клімат, ріки, формувати уявлення про
розмаїття рослинного та тваринного світу та його збереження; дати
поняття про Крим як всеукраїнську здравницю; розвивати в них мислення,
мову, уяву, увагу, правильні уявлення про навколишній світ; забезпечити
власну активність учнів, співробітництво, стимулювати пізнавальну
активність учнів; розвивати вміння переробляти інформацію для отримання
певного продукту; виховувати любов до природи України, її багатств,
екологічну культуру та естетичні почуття.

Обладнання. Таблиці із зображенням рослинного та тваринного світу
природної зони Криму, макети, чучела тварин, гербарій субтропічних
рослин, картки для індивідуальної перевірки знань, мікрофон, картки
різного кольору з інформацією про рослини та тварин південного берегу
Криму, планшети з надписами: «За», «Проти», «Не знаю», фізична карта
України, картини природи південного берегу Криму.

Хід уроку

І. Організація класу

I. Повідомлення синоптика

За минулий тиждень 2 дні сонячних, 2 дні похмурих, з дні хмарних. Опадів
за минулий тиждень не було. Температура повітря від – 12 градусів до – 8
градусів.

II. Перевірка домашнього завдання

Інтерактивна вправа «Незакінчене речення». (Кожна правильна відповідь –
2 бали. Перевірка відбувається сигнальними картками.)

На південь від зони мішаних лісів зима стає коротшою, теплішою. Ліси
чергуються з безлісними ділянками. Ця зона називається…(лісостеповою
зоною).

Безкраї, рівнинні, безлісні простори називаються…(степами).

Літо у степах…(довге, сонячне, жарке).

Зима в степах…(коротка, холодна, малосніжна).

Степова зона має най родючий грунт – …(чорнозем).

6. Коли в ґрунті ще достатньо вологи, з’являються ранньоквітучі
рослини:…(півники, гіацинти, крокуси, горицвіт, тюльпани, півонії,
маки).

Рослини пристосувались до життя в степу за допомогою…(коріння,
листків).

Рідкісні степові птахи – …(дрофа, стрепет).

У степах безліч комах:…(метеликів, жуків, сарани, коників).

10. Степовий край багатий на корисні копалини. У Донбасі видобувають…
(кам’яне вугілля), у Криворіжжі – .. (залізну руду).

Для збереження природи в степовій зоні створено заповідники,

серед яких:… (Асканія-Нова, Луганський, Український степовий).

У заповіднику Асканія-Нова багато тварин із різних куточків світу.
Це…(кінь Пржевальського, зебри, бізони, зебу, козулі, лані, олені,
антилопи, муфлони, страуси, фламінго).

Гра «Знайдіть помилку».

– Послухайте твір Сашка Помилкіна, а тоді дасте відповідь на запитання:
які помилки допустив Сашко.

«Влітку я подорожував Україною, її степами, пустелями (ні), лісостепами,
садами і парками. Цей край багатий глиняним і піщаним ґрунтом
(чорноземом). У цій місцевості дуже мало звірів, птахів, комах. Літо
дуже холодне, малосніжне, а зима тепла і часто бувають засухи. У цій
місцевості багато вологи і мало тепла. (Навпаки.) Тому дуже багато
дерев. (Дерева ростуть лише в долинах річок.)

Восени зацвітають тюльпани, фіалки, незабудки, горицвіти. (Навесні.)
Рослини ростуть одночасно (ні). Тваринний світ дуже бідний
(різноманітний): сайгаки, ховрахи, черепахи, польові миші і т. д. Комах
немає (коники, метелики, оси, джмелі, жуки). Зовсім немає хижих птахів

(орел, кібчик, боривітер). Велику користь приносять господарству
ховрахи, бо вони поїдають багато рослин і роблять великі запаси (ні).

Природу цього краю охороняти не треба (ні).»

Робота на картках для індивідуальної перевірки знань.

Картка №1

Природничі задачі

У лівій колонці подано початок речення, а у правій – кінець. З’єднай
цифри і букви – отримай повну відповідь.

1. Чим далі на південь, тим частіше

мішані ліси чергуються з безлісними ділянками… а) Набули забарвлення
сухої трави,

так вони менше помітні.

2. Між зонами мішаних лісів і

степу… б) Одні з них мають довге коріння,

щоб діставати воду з глибини, деякі

ростуть навесні, коли достатньо

вологи у ґрунті.

3. Багато рослин пристосувалось до

життя в умовах степу… в) Простяглася перехідна зона лісостепу.

4. Більшість тварин пристосувалось в степу… г) Які переходять у безкраї
рівнинні простори – степи.

Відповіді на питання: 1 – г, 2 – в, 3 – б, 4 – а.

Картка №2

Розподіли назви рослин і тварин за природними зонами.

Мішані ліси Степи

Рослини:

Дуб звичайний +

Сосна звичайна +

Ковила

+

Береза +

Полин гіркий

+

Горицвіт весняний

+

Тварини:

Борсук +

Дрохва

+

Орел

+

Білка +

Лось +

Перепілка

+

Гадюка

+

Козуля +

Їжак +

Дятел +

III. Мотивація навчальної діяльності.

1. Декламування вірша учнем.

У ці зимові дні холодні нам так хочеться тепла… Вирушаймо всі до моря,
відпочинем, дітвора!

На Південний берег Криму буде подорож у нас.

Це ж куточок України – рідний і близький для нас.

2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

1) Постановка запитання класу.

– Що ви знаєте про Південний берег Криму, про Кримські гори?

2) Діти висловлюють свої ідеї, коментарі, наводять фрази, слова,
пов’язані з цим питанням.

3) Усі пропозиції записуються на дошці в порядку їх виголошення без
зауважень, коментарів чи запитань.

Наводимо приклади відповідей учнів:

«Крим – це півострів», «Південний берег Криму омивається водами Чорного
моря.», «В Криму дуже тепло, сонячно.», «Південний берег Криму відвідує
багато людей: туристи, хворі.», «Тут побудовано прекрасні санаторії,
бази для відпочинку.», «У місті Судак розташована Генуезька фортеця.»,
«Водопад Учан-Су – гордість Ялтинського заповідника.», « Неподалік від
Ялти знаходиться Никитський ботанічний сад, у якому ростуть рослини з
усіх країн світу».

4). Обговорення запропонованих ідей.

– Так, насправді Південний берег Криму – це надзвичайно мальовничий
куточок України, де перед кожним, хто ступить на цю землю, відкривається
незвичайна картина: золотисто-голубе під сонцем Чорне море,
казково-чудова рослинність, мальовничий вид Кримських гір, розмаїття
квітників, засаджених рідкісними квітами, кущами.

– Ось погляньте, які чаруючі око краєвиди відкриваються кожному в цій
місцевості (вчитель вивішує таблиці, картини природи).

IV. Оголошення теми уроку та очікування навчальних результатів. Учень
зачитує з дошки назву теми уроку.

– Сьогодні ми з вами спробуємо з’ясувати особливості природи
субтропіків, причини відмінностей природи субтропіків від інших
природних зон; ви маєте можливість взяти активну участь в отриманні і
передачі інформації про розмаїття рослинного та тваринного світу та його
збереження, можливість доводити і обґрунтовувати свою думку, давати
власну оцінку, формувати та висловлювати власне ставлення щодо впливу
людини на екологічний стан природи Південного берегу Криму.

– Ці знання дадуть змогу вам розв’язати кросворд та виконати завдання
зошита.

V. Надання необхідної інформації.

1. Демонструються уривки відеофільму «Мандрівка по сонячному Криму».

– Зверніть увагу на красу та велич Кримського півострова.

– З якою інформацією ви були вже знайомі, а яка для вас стала новою, про
що хотіли дізнатися більше?

2. Читання роздаткового матеріалу.

1) Кримські гори захищають від північних злих вітрів.

Та ще й море ціле літо сонечко пекло.

Потім воно усю зиму віддає своє тепло.

Ось чому зима тут, діти, тепла і коротка.

Ну, а літо вдвічі довше – і жарке, й спекотне.

Ну, звичайно, і рослинам добре тут живеться.

Дуб і бук, граб і ялиця, сосна вгору пнеться…

Добре себе почувають кипариси, лаври,

магнолії, олеандри, і, звичайно, пальма.

Про рослини ми дізнались.

А який тваринний світ?

Є лисиці, і косулі, зайці, дикі кабани,

є олені, білки, чайки, яструби, дрозди, орли,

сови є і мухоловки і, звичайно, солов’ї.

Над квітками і плодами в’ється безліч тут комах:

жук-олень, вусач альпійський, турун й «мертва голова».

(А. Засядько)

2) Південний берег Криму знаходиться на півдні нашої країни, саме слово
«південний» говорить про це. Тут сонячні промені падають прямо й
прогрівають не тільки сушу, але й море.

Цікаво те, що вода має чудову властивість: повільно нагрівається й
повільно віддає тепло. Кримські гори затримують холодні вітри, які віють
з боку Північного Льодовитого океану.

У лісах на схилах гір можна зустріти каштан, бук, пухнастий дуб,
кримську сосну, суничне дерево, а із трав’янистих рослин – шафран,
підсніжник.

У парках, на вулицях міста вирощують красиві вічнозелені рослини,
привезені з теплих країн: кипариси, магнолії, пальми. У садках стигнуть
абрикоси, персики та інші фрукти.

Неподалік від Ялти знаходиться Никитський ботанічний сад, у якому
ростуть дерева, чагарники, трав’янисті рослини з усіх країн світу.
Особливості кліматичних умов дозволяють вирощувати такі культури як:
троянду, лаванду, шавлію, а також високосортні сорти винограду, мигдаль,
інжир, оливки.

Дивовижний є світ комах. Часто можна почути стрекотіння цикад, побачити
хижака богомола. Дуже цікавими є морські жителі: медузи, краби,
дивовижні рибки, морські коники, дельфіни. На березі живуть чайки.

R

Oe

$a$gd I

¦@?

&

I?kd#

I?kd1/4

ph

¦@?

обривають квіти, ламають гілки дерев та чагарників, вирізають надписи на
стовбурах, пишуть на каменях , залишають сміття, ловлять жуків,
метеликів, знищують крабів, медуз, риб, забруднюють воду.

VI. Інтерактивна вправа «Навчаючи – учусь» («Броунівський рух».

1. Вчитель підготував картки різних кольорів з фактами, що стосуються
рослинного та тваринного світу Південного берега Криму, по одній на
кожного учня (картки можуть повторюватися).

Зразки карток

Ялівець високий – це вічнозелений кущ або деревце 4-6 м заввишки. Він
нагадує низькорослу сосну з широкою, схожою на парасольку, кроною. Якщо
придивитися зблизька, можна помітити, що гілочки ялівцю покриті дрібними
листочками-лусочками. Серед зелені можна помітити багато зелених і
чорних ягід. Це шишкоягоди.

Чист кримський, або кам’яна троянда, це невисокий (40-80 см) пахучий кущ
з красиво опушеним сріблястим листям і великими лілово-рожевими
квітками, що нагадують квітки шипшини. З молодих стебел і листків цієї
рослини видобувають ароматичну камедь – ладан.

Сон-трава – одна з найкрасивіших весняних квітів. На Карадазі росте один
з її видів – сон-трава кримська. Ранньої весни на вкритому шовковистими
ворсинками стебельці розкривається чарівна квітка фіолетового кольору,
схожа на невеличкий тюльпан. Ця квітка не боїться морозу, сріблясті
ворсинки, наче шубка, вкривають стебельце від холодів, а квітка на
морозі закривається і поникає. У негоду квітка спить також.

Підсніжник кримський одним з перших сповіщає про прихід весни. За
легендою, богиня Флора дарувала квітам костюми для карнавалу.
Підсніжнику подарувала білий-білий костюм. Але сніг також захотів
святкувати на карнавалі, хоч убрання для нього не вистачило. Тоді він
став просити рослини, щоб поділилися з ним. Однак квіти, боячись холоду,
відмовили йому, лише підсніжник прикрив сніг своїм хітоном. Разом
кружляли вони в хороводі квітів і прониклись один до одного такою
симпатією, що їх не розлучити і донині.

Полин , латиною «артеміда», отримав назву від імені богині Діани, що у
греків звалася Артемідою, богині мисливства. Вважали, що ця рослина
допомагає людині з’явитися на світ і зберігає від дурного ока й
епілепсії. Якщо носити вінок з полину на голові, він збереже людину від
нещастя.

Жовтопуз – найбільша ящірка з усіх в Україні. Довжина цієї тварини,
схожі на змію, 1 м. З цього розміру половина припадає на хвіст.

Полоз леопардовий – найрідкісніша і найгарніша на зовнішній вигляд змія.
Зустрічається на південному березі Криму, на вузькій смузі суші від
Севастополя до Карагаду, на кам’янистих схилах і в сухих долинах з
чагарником на висоті до 300 м над рівнем моря. Загальна довжина 1 м.

Сип білоголовий – осілий птах. Мешкає у важкодоступних скелях, гірських
передгірних і степових районах. Живиться падлом. На території Кримського
природного заповідника щороку гніздилося 2-4 пари, в інших районах
гірського Криму спостерігалося близько 50 птахів. Гніздо влаштовує на
карнизах, у нішах скель. Єдине яйце відкладає в кінці лютого. Вид
охороняється у Кримському та Ялтинському гірсько-лісовому природних
заповідниках.

Картки з фактами, що стосуються даної теми уроку роздаються учням.

Протягом кількох хвилин учні читають інформацію на картці. Вчитель
перевіряє, чи розуміють діти прочитане.

Ознайомлення зі своєю інформацією однокласників, у яких картки іншого
кольору, й отримання нової інформації від іншого учня. Учень може
одночасно говорити тільки з однією особою. Упродовж 10 хвилин
забезпечується спілкування кожного учня з максимальною кількістю інших
для отримання якомога повнішої інформації. Діти можуть коротко
занотувати отриману інформацію.

Відтворення отриманої інформації. Звіт учнів про набуті ними знання, про
що вони дізналися від інших. Узагальнення знань.

Робота з підручником. Байбара Т., Бібік Н. Я і Україна: Підруч. для 4
кл. – К.: Форум, 2004. – 176 с.

Прочитайте статтю «Тварини Південного берега Криму» на с. 129-130.
Запам’ятайте назви тварин, про яких не йшла мова на уроці.

Робота в зошитах (с. 39-40). Будна Н., Майхрук М., Рябова С. Я і
Україна. Зошит з природознавства. 4 клас / Вид. 2-е, переробл. і доп. –
Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2006. – 64 с.

VII. Підбиття підсумків.

Технологія « Мікрофон».

Хто отримує мікрофон – відповідає на питання.

– Де знаходиться Південний берег Криму?

– Які особливості пір року на узбережжі?

– Як Чорне море і Кримські гори впливають на погоду Південного берега
Криму?

– Назви рослини, які ти запам’ятав.

– Які особливості мають деякі рослини?

– Назви тварин Південного берега Криму.

– Які заповідники створено в Криму?

Технологія «Займи позицію».

– Нині вчених хвилює доля природи Чорноморського узбережжя Криму.

1. Постановка дискусійного питання.

– Чи варто дозволяти людині відпочивати на Чорноморському узбережжі
Криму?

2. Учні визначають власну позицію щодо цього питання і стають біля
відповідного плаката з надписом («За», «Проти», «Не знаю»).

3. Учні, які поділяють одну й ту саму точку зору, обговорюють її та
виробляють спільні аргументи на її захист.

«За»:

– Крим – це надзвичайно чудовий край для відпочинку. Цілюща морська вода
і теплий морський вітерець, мінеральні джерела, мальовничі пляжі,
розкішна рослинність – все це в комплексі впливає на організм людини,
поліпшує її самопочуття, відновлюючи різноманітні функції органів і
систем. Крим – оздоровниця міжнародного значення.

– Покращується здоров’я дітей. Вже кілька десятиліть діє дитячий центр
«Артек».

«Проти»:

– Люди винищують рослини і тварин.

– Полюють на рідкісні види тварин.

– Дії людини стають причинами пожеж у лісах.

– У море потрапляють отруйні речовини, побутові відходи, від яких гинуть
рослини, тварини.

– Люди вирізають написи на стовбурах, пишуть на каменях та

скелях, ловлять жуків, метеликів, знищують крабів, медуз, риб.

– Люди вирубують ліси.

«Не знаю»:

– Все залежить від самої людини, від її поведінки в природі. Люди
бувають різні.

– Людина передбачає багато природоохоронних заходів: бережне
господарювання, запобігання забрудненню довкілля, створення
заповідників, національних природних парків, заказників.

Після викладу різних точок зору учні, які змінили свою думку, мають
можливість перейти до іншого плаката.

Учасники називають найбільш переконливі аргументи своєї та протилежної
сторін.

VIII. Домашнє завдання.

На контурній карті позначити Південний берег Криму.

Творчі завдання: підготувати відомості про одне із міст Південного
берега Криму (музеї, парки, ботанічні сади, пам’ятники, визначні місця);
створити фотоальбом на тему: «Мальовничий куточок України».

Література для підготовки домашнього завдання:

Погорелова С., Тетьоркіна В. Я і Україна. Природознавство. 4 клас.
Матеріали до уроків. – Х.: Вид. група «Основа», 2007. – 320 с.

Форощук О., Форощук Н. Природознавство для початкових класів: Навч.
посіб. – К.: А.С.К., 2002. – 352 с.: іл.

Зразки сторінок фотоальбому, створені учнями класу

Зразки сторінок фотоальбому, створені учнями 4-Б класу.

Це завмерлий профіль Кара-Дагу

Над живими дюнами води,

Там орли тримають рівновагу

Між буттям і вічністю біди.

І пускались в шепіт з Кара-Дагом

Тепла і холодна течія,

Де вгорі, на виступі відваги

До сьогодні кров моя сія.

Де загус над кожним кроком риску

Крик чаїний, наче рідний плач,

Тріскається скеля прямовисна –

Свідок горя, щастя і удач.

Л. Закордонець

В перекладі з тюркської мови Карадаг означає Чорна гора. З моря
Карадазька вулканічна система зі зрізаними та зубчастими голими скелями
має дуже ефектний вигляд. Ця перлина східного Криму вразила уяву юного
О.С.Пушкіна. Він на чернетках рукопису малював по пам’яті Золоті Ворота
Карадагу в оточенні танцюристів-бісенят та відьми на мітлі.

Можливо, саме ці спогади змусили поета написати чарівні строфи:

Прощай же, море! Не забуду

Твоей торжественной красы

И долго, долго слышать буду

Твой гул в вечерние часы.

В леса, в пустыни молчаливы

Перенесу, тобою полн,

Твои скалы, твои заливы,

И блеск, и тень, и говор волн.

Сторожили цих місць вказують скелю, до якої нібито матроси Одісея
пришвартовували своє судно, розповідають про загадковий «храм Миру», що
колись височив на Карадазі.

Надзвичайно живописний береговий хребет, утворений окаменілими лавовими
потоками, вулканічним попелом, результатами пізніших геологічних
процесів, – модель геологічної історії, наочний посібник, створений
природою.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
