Узагальнюючий семінар «Взаємний вплив атомів в молекулах органічних
речовин».
Тема: Взаємний вплив атомів у молекулах органічних речовин.
Мета: – узагальнити і систематизувати знання учнів про механізм
взаємного впливу атомів у молекулах органічних речовин на прикладі
індукційного ефекту та ефекту спряження, поглибити знання учнів,
розглянувши речовини різних класів;
використовуючи момент інтегрованого підходу, розвивати вміння
порівнювати, знаходити аналогії, прогнозувати результат на основі
теоретичних міркувань;
формувати якості особистості: уваги і поваги один до одного.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань, узагальнюючий семінар.
Методи і прийоми: словесні (бесіда, діалог, розповідь), наочні
(демонстрація)
Форми роботи: фронтальна, групова.
Обладнання: світлофільтри, електрофорна машина, рейка з прикріпленими
через рівні проміжки парними шматочками фольги, гербарні листи із
зразками лишайника, малюнок мула, роздавальні карточки із завданням.
Основні поняття: ковалентні полярні і неполярні зв’язки, ?-і ?-зв’язки,
електронегативність, поляризація, індукційний позитивний і негативний
ефект, ефеккт спряження, орто- і пара- орієнтанти, функціональна група.
Випереджальні завдання: повторити:
1.Природа хімічних зв’язків у органічних сполуках, електронегативність.
2.Індукційний ефект і ефект спряження.
3.Орто- і пара- орієнтанти в бензеновому ядрі, правило Марковнікова.
4.Взаємний вплив функціональної групи і радикала.
Хід уроку.
Розминка. (демонстрація гербарного зразка лишайника, малюнка мула,
накладання кольорів через світлофільтри-жовтий +синій = зелений)
Що об’єднує ці, на перший погляд, різні об’єкти і явища природи? (суть:
при поєднанні виникають якісно нові ознаки: при симбіозі гриба та
водорості утворюється новий живий організм – лишайник, мул – гібрид
кобили та віслюка, при накладанні жовтого кольору на синій утворюється
зелений колір).
Оголошення теми і мети семінару.
1861рік. На з’їзді хіміків О.М.Бутлеров виступає з доповіддю «Про
хімічну будову речовин», в якій наголошує, що «…згідно з твердженням,
що кожен хімічний елемент, який є складовою тіла, бере участь в
утворенні останнього і діє тут певною кількістю сили, я називаю хімічною
будовою розподіл дії цієї сили, внаслідок якої хімічні атоми, так чи
інше, діють один на одного, з’єднуючись в хімічну частинку…» Завжди
дивує інтуїція, глибокий розум, далекоглядність і талановитість вчених.
Основні положення теорії будови органічних речовин, закладених
О.М.Бутлеровим, спочатку не сприймались відомими на той час вченими, але
пізніше отримали підтвердження і в наш час успішно розвиваються. Одним
із цих положень є взаємний вплив атомів. Отже, тема уроку «Взаємний
вплив атомів у молекулах органічних речовин». Завдання уроку:
узагальнити знання про властивості органічних речовин,їх реакційну
здатність, використовуючи знання про взаємний вплив атомів.
Девіз уроку: «Не в кількості знань полягає освіта, а у розумінні і
майстерному використанні того, що знаєш»
А.Дістервег
Проведення семінару.
1.Навчальна частина.
– ?c-
>
?
O
?-
?
&
&
F
І. Уточнення, узагальнення знань за питаннями:
1.Природа хімічних зв’язків у органічних речовинах.
(колективне обговорення питань)
2.Індукційний ефект.
Короткі висновки:
а) виникає в ланцюгу ?-зв’язків;
б) діє тільки в одному напрямку (до джерела);
в) в міру віддалення від джерела зменшується (для підтвердження
демонстрація досліду: біля електрофорної машини у лабораторному штативі
закріплена рейка, на якій на однаковій відстані розміщені шматочки
фольги. При роботі електрофорної машини як джерела електричного струму,
який діє на фольгу по-різному: найбільше на найближче розташовану.
г) буває позитивним і негативним.
д) підвищує реакційну здатність речовини.
3.Ефект спряження.
Короткі висновки:
а) виникає в ланцюгу з кратними зв’язками, які чергуються з одинарними;
б) спряження відбувається між ?-електронами або між ?-електронами і
неподіленою парою електронів;
в) вплив рівномірно розподіляється між всіма атомами, що надає стійкості
молекулі (бензен)
4.Орто- і пара- орієнтанти з погляду ефекта спряження.
5.Кислотні і основні властивості органічних речовин.
ІІ. Вдосконалення знань
1. Знайти спільне і відмінне:
а)фенол і анілін; б)оцтова кислота і етиловий спирт;
2. Знайти зайве:
а)метанол, фенол, анілін;
б)нітрогрупа, аміногрупа, гідроксогрупа;
в)толуол, фенол. нітробензол,
3. Назвати продукт бромування брометану:
4.Який вуглеводень активніший в реакції з бромоводнем? Чому? Які
продукти і механізм реакції?
Пояснити з точки зору взаємного впливу атомів.
Як піти проти правила Марковнікова?
5.Порівняти кислотні властивості етилового спирту і фенолу.
6.Порівняти кислотні властивості мурашиної і оцтової кислоти.
Як збільшити силу оцтової кислоти?
7.Яка кислота сильніша?
8. Продукти нітрування аніліну і бензойної кислоти.
2.Контролююча частина. (робота в групах)
1 група. Який спирт бутанол-1 чи 2-метилпропанол-2 швидше прореагує з
металічним натрієм?
2 група. Яка із кислот з більшою швидкістю прореагує з карбонатом
натрію:
3 група. Розмістити в порядку зменшення основних властивостей:
4 група. Розмістити в порядку зростання кислотних властивостей:
5 група. В якій сполуці хлор активніший:
6 група. Порівняти властивості речовин:
Обговорення результатів роботи груп. Підведення підсумків уроку.
1.Консультант від кожної групи здає картки обліку роботи членів групи:
Вид роботи Члени групи
Усна відповідь
Доповнення
Робота в групі
Заключне слово вчителя. Мені хотілося б, щоб сьогодні на уроці ви
відчули момент щастя, тому що словами радіохіміка Д.Хевеши: «розум, який
мислить не відчуває себе щасливим, поки не поєднає окремі факти, ним
спостережувані». А ми сьогодні намагались це зробити.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter