Конспект узагальнюючого уроку з музики
Композиція музичного твору
Мета.
Навчальна: відпрацьовувати у дітей уміння самостійно підбирати додаткову
літературу за вказаною темою, вчити застововувати літературу у дослідних
працях, закріпити й узагальнити знання дітей з теми «Композиція
музичного твору»;
Розвиваюча: розвивати вміння робити самостійні висновки, відстоювати
свою точку зору, розвивати логічне мислення, пам’ять, мову із
застосуванням музичних термінів;
Виховна: виховувати любов до музики, повагу до людей мистецтва.
Музично-дидактичний матеріал: М.Глинка. Увертюра до опери «Руслан і
Людмила»; Дж. Россіні. Увертюра до опери «Севільський Цирульник»; В.А.
Моцарт. Симфонія №40 соль мінор( І частина); В. Верменич «Чорнобривці»;
О.Александров «Священна війна»; В.Баснер «На безіменній висоті»;
Г.Татарченко «Гей, ви, козаченьки»; М.-К.Огінський.Полонез «Прощання з
Батьківщиною»; П.Майборода «Пісня про рушник»; В.Івасюк «Водограй»;
Г.Струве «Шкільний корабель»
Обладнання: синтезатор, магнітофон, CD-диски, портрети композиторів,
плакати, роздатковий матеріал, іграшкові муз. інструменти, підсвічник.
Тип уроку: урок-концерт
Хід уроку
І. Організаційна частина.
(Клас святково прибраний: на дошці портрети композиторів, твори яких
вивчалися у ІІ семестрі, парти розставленні буквою «П», на столі стоїть
підсвічник, звучить музика, до класу заходять діти й сідають по групах)
1. Вхід до класу під музику
2. Музичне вітання «Сьомий клас»
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
– Сьогодні у нас з вами останній урок в цьому навчальному році, але не
останній урок музики у вашому житті, тому, що музика супроводжує нас усе
життя. Ми, іноді не помічаємо, що у нашій душі звучить музика й горить
маленький вогник любові до цього чудового, таємничого мистецтва.
(Вчитель запалює свічку – символ любові до музики).
– Спробуйте уявити на мить, що з вашого життя зникла музика. Наскільки
біднішим став би наш світ! Він лишився би прекрасної мови, яка
гармонійно пов’язує людину й природу.
– На сьогоднішньому уроці-концерті ми будемо слухати твори улюблених
композиторів, взнаємо дещо цікавого з їхнього життя, виконувати вивчені
пісні, а в кінці уроку напишемо невеликий тест-узагальнення з вивченої
теми «Композиція музичного твору».
ІІІ. Робота над темою уроку. Проведення концерту.
(Звучать фанфари. На середину класу виходить заздалегідь підготовлений
ведучий концерту).
Ведучий.
Сьогодні в нас свято і свято заключне,
Свято музичне і трохи незвичне.
Вчителька вчила нас, душу вкладала,
По царству музики з нами мандрувала.
Як відрізнити репризу від коди,
Як взяти голосом правильну ноту.
Всьому навчилися, все ми вже вміємо
І зараз показати, на що здатні, зуміємо.
(Під музику увертюри до опери «Руслан і Людмила» М. Глинки виходить
перша група учнів, яка готувала матеріал про композиторів, твори яких
написані у сонатній формі)
1-й учень.
– Музика, подібно до поезії чи драми, розгортається в часі поступово. У
музичної п’єси є певні розділи, як у повісті або романі є окремі
частини, розділи, абзаци й фрази. На прикладах різноманітних творів –
увертюри, симфонії, сонати, концерту – ми познайомилися з музичною
формою, яка найбільш повно розкриває бурхливу динаміку нашого життя,
тобто життєвий зміст музики.
2-й учень.
– Засновником російської класичної музики є Михайло Іванович Глінка,
який вивів її на світову арену як мистецтво. А увертюра до опери «Руслан
і Людмила» – це класичний тип сонатної форми, в якій поряд з її трьома
основними розділами ( експозицією, розробкою, репризою ), є також вступ
і кода.
(Продовжується звучати музика М.Глінки)
3-й учень.
– «Європи улюбленець» – таким був «божественний маестро» Джоаккіно
Россіні.
( Учень зачитує підготовлене цікаве повідомлення про творчий і життєвий
шлях композитора – 1-2 хв.)
– Увертюра до опери «Севільський цирульник» уводить нас до атмосфери
кумедних пригод. Особливістю драматургії увертюри, написаної в сонатній
формі без розробки, є наскрізний тематичний розвиток.
(Звучить фрагмент увертюри до опери «Севільський цирульник»)
4-й учень.
– Сумніших оповідей не знайдете,
Ніж про любов Ромео і Джульєтти.
Вільям Шекспір.
П.І.Чайковський обрав те, що більш властиве симфонічній музиці: у жанрі
увертюри-фантазії він втілює головну ідею, дух і емоційну атмосферу
шекспірівської трагедії.
(Діти розігрують фрагмент із трагедії Вільяма Шекспіра «Ромео і
Джульєта»)
5-й учень.
– …Яка рішучість, згідність надзвичайна!
О Моцарте, ти бог, а сам не знаєш того….
О. Пушкін.
Відома Симфонія №40 соль мінор – одна з трьох останніх симфоній
В.-А.Моцарта, які справедливо належать до найвищих досягнень видатного
композитора. Уся симфонія – ніби образ самого В.-А.Моцарта, який
вирвався з лабетів свого часу та спрямований у майбутнє.
(На фоні музики Симфонії №40 соль мінор В.-А.Моцарта, учень зачитує
цікаву інформацію із життя композитора – 1-2 хв.)
Ведучий.
– Пісня «Чорнобривці», створена композитором Володимиром Верменичем і
поетом Миколою Сингаївським, належить до яскравого сузір’я української
пісенної класики. Її відрізняє щирість почуттів і задушевна мелодія, яка
ніби ллється з серця.
(Учениця виконує пісню В. Верменича «Чорнобривці»)
(Під музику О.Александрова «Священна війна» виходить друга група учнів,
яка готувала матеріал про композиторів, у творах яких розкривається
боротьба народу проти завойовників).
1-й учень.
?
??&? серцем і виразили найсильніші почуття мільйонів людей, ставши
частиною життя воєнного покоління? Але ж ми не знали війни! Чому ж ці
пісні викликають і в нас ті ж почуття, що й у наших дідів? Що таке
взагалі людська пам’ять? Коли ми згадуємо про Велику Вітчизняну війну,
передусім спадає на думку відомий плакат Іраклія Тоїдзе «Родина – Мать
зовет!»
(Учень показує плакат)
Цей образ назавжди залишився художнім символом війни. Щоранку московське
радіо транслювало цю пісню, що піднімала народ на боротьбу з ворогом.
(Звучить фрагмент музики О.Александрова «Священа війна»).
2-й учень.
– Тема війни відображена в творах багатьох композиторів-сучасників
воєнної пори. Це передусім розповіді очевидців, для кого війна стала
частиною життя. Музичні твори різних жанрів – від пісні до симфонії –
стали своєрідним пам’ятником рокам воєнного лихоліття й мужності
народу-переможця. Воєнна тематика втілена і в творчості відомих
композиторів: Д.Д. Шостаковича та А.Я. Штогаренка.
(Діти зачитують короткі історичні довідки про створення цих творів
авторами, 2-3 в.)
(Звучить пісня В.Баснера «На безіменній висоті» у виконанні дуету
хлопців)
3-й учень.
– Дорогий Бетховен! Немало людей
віддавали належне його величі художника.
Але він, звичайно, більше
ніж перший серед музикантів. Він –
найгероїчніша сила в сучасному
мистецтві. Він найбільший і найкращий
друг усіх, хто страждає й бореться.
Ромен Ролан.
Увертюра «Егмонт» – глибока за задумом та драматичною ідеєю,
цілеспрямована й стрімка в своєму розвиткові, карбована за формою – є
винятковим явищем навіть у творчості Людвіга ван Бетховена. У ній
концентрується центральна ідея всієї музично-драматичної композиції
«Егмонта» – боротьба за свободу та радість досягнення перемоги. Увертюра
написана в сонатній формі.
(Звучить пісня Г. Татарченка «Гей, ви, козаченьки» у виконані хору
хлопців 7-го класу з акомпаниментом на дитячих музичних інструментах).
(Під звуки музики полонезу М. Огінського виходить третя група учнів, яка
готувала матеріал про композиторів, у творах яких оспівується любов до
Батьківщини).
1-й учень.
– …Але найбільш за все
Любов до Батьківщини
Мене так сильно мучила й пекла…
Сергій Єсенін.
Тема любові до своєї Батьківщини звучить у творах багатьох авторів. А
саме у полонезі Міхала Клеофаса Огінського «Прощання з Батьківщиною».
Музика полонезу близька й зрозуміла кожній людині. Крізь століття дійшло
до нас яскраве світло любові й надії, яке зігріває й очищує душу,
звеличує думки, викликає високі й щирі почуття, пробуджує творчі сили:
Палкої ніжності потік
Не визнавав кордонів:
Твоя любов – печалі спів
В мелодії стодзвонній.
Ти присвятив той Полонез
Вітчизні своїй рідній.
Їй у вигнанні, мов з небес,
Співав чудові гімни…
Ліна Красношапка.
(Продовжує звучати музика полонезу М.Огінського).
2-й учень.
– «Взявши пісню від народу, як алмаз, її гранив,» – так писав Максим
Рильський про Левка Миколайовича Ревуцького.
(Учень зачитує повідомлення про творчий шлях М.Ревуцького 2хв.)
3-й учень.
– Є пісні, які з роками не старіють, а, навпаки, отримують нове життя.
Одна з них – «Пісня про рушник» – належить до пісенної класики
українського народу. Її навіть вважають народною піснею, бо вона глибоко
увійшла у наше життя. Цю чудову пісню створили композитор Платон
Майборода і поет Андрій Малишко. Прозвучавши вперше у фільмі «Літа
молоді», пісня відразу стала близькою і рідною і літнім, і молодим
слухачам. Перелетівши кордони нашої країни, вона зазвучала англійською,
іспанською, чеською, болгарською та іншими мовами народів світу.
(Учень 7-го класу виконує пісню П. Майбороди «Пісня про рушник»)
4 – учень.
Відколи світ світом,
Ще жодна нечиста думка
Не засмітила їх серця.
М. Коцюбинський.
– Мирослав Михайлович Скорик, Анатолій Йосипович Кос-Анатольський,
Володимир Івасюк – належать до яскравого сузір’я видатних українських
композиторів сучасності, які в своїх творах оспівували свою любов і
патріотизм до своєї батьківщини, до України. Їхні твори – це ніби
сповідь людини, закоханої в красу рідного краю.
(Підготовленні учні виконують пісню В. Івасюка « Водограй»).
ІV. Узагальнення знань за семестр.
– Дякую за чудовий концерт, за цікаву інформацію, яка прозвучала і
водночас допомогла повторити вивчений матеріал, а узагальнити знання вам
допоможуть тести, які лежать у вас на партах.
(Діти розв’язують тести з теми ІІ семестру «Композиція музичного твору»)
V. Підведення підсумку уроку.
– Діти велике спасибі вам за урок.
(Вчитель бере свічку, яка горіла на протязі усього уроку – символ любові
до музики).
– Нехай цей маленький вогник любові до музики, переросте у вашій душі у
велике полум’я.
(Весь клас співає пісню Г. Струве «Шкільний корабель»)
УЗАГАЛЬНЕННЯ ТЕМИ
«Композиція музичного твору»
ІІ семестр
(1 варіант )
1. Які з цих творів написані у сонатній формі:
а) В.-А. Моцарт. Симфонія №40 соль мінор (1 частина) ;
б) О.Александров. «Священна війна»;
в) Л.Бетховен. Увертюра «Егмонт».
2. Згадай, хто створив музичні образи цих літературних героїв:
а) Ромео іДжульєта
б) Іван і Марічка
в) Руслан і Людмила
3. Як ви розумієте поняття програмна музика?
4. Пригадай музичні образи, що створені на основі літературних
сюжетів цих авторів:(портрети композиторів)
5. У яких із цих творів представлений конфліктний тип драматургії?
Обери правильне:
а) П.І.Чайковський. Увертюра – фантазія «Ромео і Джульєтта»;
б) Дж.Россіні. Увертюра до опери «Севільський цирюльник»;
в) Л.М.Ревуцький. Симфонія №2, ч.1.
6. Які з прослуханих творів справили на тебе найяскравіше враження?
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter