Конспект уроку
М. Метерлінк. “Синій птах” – лірична оповідь про пошуки щастя
Мета: проаналізувати філософські роздуми автора про велич навколишнього
світу, в якому живе людина, про бажання пізнати таємниці речей і щастя,
постановку ним питань загальнолюдської моралі; донести учням гуманізм
письменника; продовжити роботу над формуванням загальнонавчальних
навичок і вмінь; виховувати високі духовні цінності.
Хід уроку
1. Установчо-мотиваційний міні-модуль
1 (10 хв.)
1. Бесіда
– Що таке щастя?
(за сл. Ожегова: 1) почуття повного задоволення; 2) успіх, удача.
– Чи може бути одне щастя на всіх? У всіх одне? Однакове?
– Щастя – це істина? (Шлях до істини нікому не дається легко).
– Як ви розумієте вислів “пошуки щастя”? Чи можна його знайти?
– Щастя десь живе, існує відокремлено від людини?
– Свого часу Горацій сказав, що людина народжена, щоб бути щасливою. Хто
повинен принести чи дати це відчуття?
2. Слово вчителя
– Дати відповіді на ці запитання намагалося багато різних людей, в тому
числі й передовсім письменників. Одним з них був бельгійський драматург,
лауреат Нобелівської премії М. Метерлінк.
2 (20 хв.)
3. Оголошення теми та мети уроку
4. Робота в зошитах
(Записати тему уроку та скласти короткий конспект за виступами учнів).
– Ранні твори сповнені песимізму.
– Творчість Метерлінка – це втілення в життя його власних засад, які він
обґрунтував у трактаті “Скарби для смиренних”.
– Теорія “театру мовчання” або “театру смерті”.
Головне у житті – не слова, а внутрішня мова, внутрішні почуття і
голоси.
– Два плани життя: реальний і справжній (потойбічний), який треба
осмислити.
– Образи-символи, символи ідеї.
– П’єса “Сліпці”. Висновок: якщо людство не поверне собі віру – воно
загине.
– Другий період творчості – після 900-х років: герої стають активними,
здатними боротися за своє щастя.
– “Театр любові”. Метерлінк – прогресивний романтик.
– Філософська драма-казка “Синій птах” – втілення нових поглядів
Метерлінка на життя.
5. Виступи учнів, які мали індивідуальні завдання до уроку:
життєвий шлях Метерлінка,
рання творчість,
теорія “театру мовчання”,
образи-символи в творчості Метерлінка,
другий період творчості,
“театр любові”.
3 (10 хв.)
6. Ознайомлення з сюжетом п’єси.
2. Змістовно-пошуковий міні-модуль
1 (10 хв.)
Бесіда за змістом казки “Синій птах”.
– Чому саме Тільтіль і Мітіль повинні знайти Синього Птаха? (Щирими,
безпосередніми, добрими є тільки діти, вони чисті та безгрішні).
Для чого їм потрібен птах? (Допомогти хворій дівчинці).
– А що з нею? (Вона хоче бути щасливою).
– Що символізує собою Синій птах? (Людське щастя).
– Чому саме синій? (Синій – колір життя: вода, де зародилося життя,
чисте небо, голуба (синя) планета Земля).
– Чому птах? (Думки про щось високе, бажане, але далеке і недосяжне.
Птаха, як і щастя, неймовірно важко піймати і ще важче втримати).
– Які ще образи-символи є в п’єсі і що вони символізують?
(Пес – втілення відданості, готовності до самопожертви.
Кішка – втілення улесливості, підступності, зрадництва.
Хліб – слабкодухість, боягузтво.
Вогонь – бездумна відчайдушність.
Душа Світла – уособлює справедливість, символ пізнання нового).
– Чому Душа Світла не завжди може бути поруч, разом з дітьми? (Зовсім як
у житті: бачити лише істини теж буває дуже важко).
– В який часовий простір потрапляють діти? (У минуле, майбутнє,
теперішнє).
Про що це свідчить: три виміри часу? (Щастя – поняття вічне, до нього
завжди прагнули люди і будуть шукати його завжди).
2 (10 хв.)
– Що побачили діти насамперед? (Душі предметів).
– За допомогою чого? (Чарівної зеленої шапочки з чудовим діамантом, яку
подарувала фея).
– Для чого потрібна ця шапочка? (Щоб прозріти, побачити приховану
істину. Людство осліпло і не помічає багато чого навколо себе).
– Як говорить про це фея Берилюна? (“Потрібно бути сміливими, потрібно
уміти бачити і те, що не лежить на поверхні”).
2
4
F
H
?
?
1/4
3/4
TH
a
bdOeOT
V
O
O
4
H
”
?
3/4
a
dOV
O
– Чиї душі першими побачили діти і чому саме їх? (Хліб, Вогонь, Молоко,
Цукор – першооснова елементів).
– Чому герої казки бояться, що людина знайде Синього Птаха? (Вони
втратять власну незалежність).
3. Контрольно-смисловий міні-модуль
1 (10 хв.)
– Який художній прийом використовує автор для пошуку героями щастя?
(Подорожі).
(Діти спостерігають “невидиме щастя предметів”, і це відкриває
чарівність життя. Потрібно уміти сприймати всі ті радощі, які воно дарує
щодня.)
– Які таємниці пізнають діти?
– У країні Спогадів? (Про моральний обов’язок перед тими, хто пішов з
життя).
Природа зберігає в собі багато невідомого людям, і берегинею її таємниць
у п’єсі є Ніч. Вона надійно стереже двері, за якими вони заховані.
– У палаці Ночі? (Ніхто не має права завадити людині пізнати те, що
зачинене за дверима. Двері – символ незнання, порогу, що приховує
таємниці).
Тільтіль пізнає красу ночі, зірок, солов’їний спів, світлячки, роси,
нічні аромати.
– У Лісі? (Силу людини, її перевагу над іншими силами природи
підтверджують слова Духу Дуба).
– Від чого буває страх у людини? (Від незнання, бо невідоме змушує
людину боятися навколишнього світу).
– На кладовищі? (Розуміння вічності і безперервності життя. Буття не
припиняється, воно лише набуває інших форм. Замість жахів постає
прекрасна картина саду, гімн Сонцю і Життю).
– Сади Блаженства. (Пізнати їх – означає пізнати самого себе. Щоб
осягнути істину, треба мати силу волі перебороти в собі слабкість, бути
цілеспрямованим, непохитним у досягненні мети, не піддаватися спокусі
Блаженства Бути Багатим, Блаженства Нічого Не Знати та ін.).
– А які ще Блаженства там живуть? (Блаженство Бути Здоровим, Блаженство
Дихати Повітрям, Блаженство Любити Батьків тощо).
– Царство Майбутнього. (Це гімн людині, її безмежним і прекрасним
можливостям, це віра драматурга в те, що людина зуміє розкрити таємниці
природи і зробити життя щасливим).
4. Адаптивно-перетворювальний міні-модуль
1 (5 хв.)
Метерлінк стверджує, що людина не вирішує свою долю, але вона має високе
призначення у житті: вона мусить залишити після себе слід на землі. Про
це свідчить відповідь Дитяти на запитання, що будуть робити діти, які
сплять:
“… вони неодмінно мають із чимось прийти на Землю – з порожніми руками
туди не пускають…”
– Пробудження (наближення казкових ідеалів до повсякденного життя:
сусідка нагадує фею, її хвора донька – Душу Світла…).
– Чому Синій Птах випурхнув з рук і полетів? (Бо щастя – це мить, це
мрія кожної людини і всього людства, але цілком щасливою людина, мабуть,
не буває).
– Чому діти так і не знайшли Синього Птаха? (Процес пізнання –
нескінченний. Істина не може бути пізнана раз і назавжди).
– А де вони знайшли свого Синього Птаха? (У себе вдома, а не в казці: це
горлиця, яка живе в клітці. Сама по собі вона не приносить щастя, але,
віддавши птаха хворій дівчинці-сусідці, Тільтіль зробив її щасливою, і
вона одужала).
5. Системно-узагальнювальний міні-модуль
1 (5 хв.)
Висновок.
– То в чому ж полягає щастя? (Не лише в пізнанні природи і світу, в
осягненні істини; воно – в добрих справах, допомозі нужденним).
Напевно, у кожного своє, особисте, неповторне щастя. Людина щаслива
настільки, наскільки сама це відчуває. І кожен в змозі відшукати саме
свого Синього Птаха. Можливо, живе він зовсім поряд.
– Що, крім щастя, символізує Синій Птах? (Віру в можливість пізнання
світу людиною, в те, що для пізнання істини потрібні чисті руки і світла
душа. А Синій Птах повинен служити не комусь одному, а всім людям).
6. Контрольно-рефлексивний міні-модуль
1 (10 хв.)
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter