Конспект уроку з української мови
Словосполучення. Види зв’язку у словосполученні. Будова словосполучень
Мета: поглибити знання учнів про словосполучення, навчити розрізняти
види зв’язку у словосполученні, прості та складні словосполучення;
розвивати вміння зіставляти, аналізувати мовні явища; виховувати любов
та повагу до рідної мови, національних традицій.
Тип: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Обладнання: картки, дидактичний матеріал.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Індивідуальні завдання.
Картка 1
Прочитайте текст. Поділіть його на словосполучення. Словосполучення
запишіть.
Понад три тисячі мов є у світі, але для кожного народу, кожної нації
найближчою і найдорожчою є його рідна мова. Рідною мовою української
нації є українська. Поняття рідної мови невіддільне від думки про рідний
край, батьківську хату, материнське тепло. Рідна мова є одним із
важливих засобів формування патріотичних почуттів, гордості за свій
народ, вона є виявом його національної культури.
Мова єднає між собою різні покоління людей, вона передається як заповіт,
як найдорожча спадщина. Піклування про рідну мову, любов і повага до неї
мають бути в центрі уваги кожної нації.
Картка 2
У наданих словосполученнях визначте головне і залежне слово. До яких
частин мови належать головні слова?
Творча праця, ранкова зарядка, екскурсія в музей, готуватися до
екзамену, міст через Дніпро, приїзд делегації, герой твору, працювати
добре, відпочивати в селі, далеко від берега, засохлий на сонці,
співаючи пісню.
Картка 3
Складіть словосполучення з поданими іменниками. Запишіть.
Ярмарок, степ, лікар, дріб, запис, путь, кафе, шинеля, журі, продаж,
біолог, фланель, бригадир, біль, тюль, директор.
2. Бесіда за питаннями.
– Чим відрізняється словосполучення від слова і від речення?
– Яким видом зв’язку поєднуються слова у словосполученні?
– Як визначити головне і залежне слово у словосполученні?
ІІІ. Оголошення, представлення теми та очікування навчальних
результатів.
Після цього уроку діти зможуть:
1. Поділяти словосполучення за будовою.
2. Визначати типи підрядного зв’язку у словосполученні: узгодження,
керування, прилягання.
3. Вирізняти види словосполучень за способом вираження головного слова.
ІV. Формування знань, умінь і навичок.
1. «Акваріум» (за технологією кооперативного навчання).
Завдання для групи 1.
Узгодження – спосіб підрядного зв’язку, коли залежне слово стоїть у тій
же формі, в якій стоїть головне.
Доведіть, що у поданих словосполученнях використано підрядний зв’язок
узгодження.
Вірний друг, щира посмішка, другий поверх, наша країна, український
фольклор.
Завдання для групи 2.
Керування – спосіб підрядного зв’язку, коли залежне слово вживається в
тому відмінку, якого вимагає головне.
2
4
†
?
?
?
I
?
4
?
?
?
Доведіть, що слова у поданих словосполученнях поєднуються способом
керування.
Читати книгу, сильний духом, зібрати урожай, сідаєш у вагон, сіяти
пшеницю.
Завдання для групи 3.
Прилягання – вид підрядного зв’язку, коли залежне слово приєднується до
головного тільки за змістом.
Доведіть, що у поданих словосполученнях використано вид зв’язку
прилягання.
Добре вчитися, говорити голосно, пошепки молитися, співати йдучи, високо
підстрибувати.
Завдання для групи 4.
За будовою словосполучення поділяються на прості і складні.
Прості – утворені поєднанням двох повнозначних слів.
Складні – утворені поєднанням трьох і більше повнозначних слів, між
якими два чи більше видів синтаксичних відношень.
Поділіть словосполучення на 2 групи: 1 – прості, 2 – складні.
Орати землю, пахуча лимонна м’ята, гукати на весь голос, буду виконувати
завдання, глибина мелодійного звучання, червоний колір, золоті нитки
народної поезії, ставити знак питання, історична пам’ять народу.
2. Робота в парах.
а) Прочитайте поезію. Які почуття у вас виникли під час читання?
Україна моя починається
Там, де туга моя кінчається,
Край дороги, як пісня чаїна,
Починається Україна.
Україна моя починається
Там, де палуба грізно хитається,
Там, де в клекотах Чорного моря,
Б’є панцерник у царство горя.
Україна моя починається
Там, де панство навіки кінчається,
Де смереки у вільних Карпатах,
Як ракети стоять на чатах.
Україна моя починається
Там, де доля моя усміхається,
І, як небо, як даль солов’їна,
Не кінчається Україна.
П.Осадчук
б) Випишіть по 3 словосполучення з різними видами зв’язку.
Визначте головне і залежне слово.
Якими частинами мови виражені головні слова?
3. Самостійна робота (дидактичний матеріал на дошці).
Чи вважаються словосполученнями такі поєднання слів?
1. Підмет + присудок.
2. Слово + слово.
3. Службове слово + повнозначне слово.
4. Слово + фразеологічний зворот.
5. Складні форми майбутнього часу.
6. Слово + лексичне словосполучення.
7. Складені форми вищого і найвищого ступенів порівняння прикметників і
прислівників.
8. Слово + (сурядний зв’язок) слово.
V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів роботи.
1. Що називається словосполученням, чим воно відрізняється від слова і
речення?
2. Якими видами підрядного зв’язку поєднуються слова у словосполученні?
3. Як поділяються словосполучення за будовою?
4. Чи всі поєднання слів вважаються словосполученнями?
VІ. Пояснення домашнього завдання.
Складіть невеликий твір-роздум «Українська пісня – бездонна душа
народу», використовуючи словосполучення: багатство образів, ніжна любов,
лагідний материн спів, чиста криниця, споконвічні звичаї, наша історія,
народні перлини, духовний світ, рідний край.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter