Урок з української літератури в 9 класі
Характеристика дійових осіб п’єси Івана Карповича Карпенка – Карого “Сто
тисяч”
Мета: вчити учнів аналізувати драматичні твори, характеризувати
персонажів; розвивати навики роботи з текстом, виховувати в учнів
почуття ненависті до будь-якого шахрайства; читання напам’ять за ролями
(інсценізація) уривків.
Обладнання: портрет І. Карпенка-Карого, виставка книг драматурга,
підручник, ілюстрації театрів.
Хід уроку:
I. Оголошення теми й мети уроку
Доброго дня! Сьогодні ми з вами продовжуємо працювати над творчістю І.
Карпенка-Карого, а саме над його п’єсою “Сто тисяч”. Спробуємо
охарактеризувати персонажів, проаналізувавши їхні риси, з почутих
інсценівок. Висловлюватимемо свої думки, почуття, називаючи при цьому
риси характеру того чи іншого персонажу. Отже, тема нашого уроку:
“Характеристика дійових осіб п’єси І.Карпенка-Карого “Сто тисяч”.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
*Літературний диктант
З’ясувати кому належать слова, записати тільки прізвище або ім’я
“Ох, земелько, свято земелько – приобрітав би тебе без ліку”(Герасиму
Калитці)
“Чув я, що Жолудь нечисті гроші має, від самого, не при хаті згадуючи,
сатани. Тільки ж де вони з ним познайомились і як? От що цікаво!”
(Савці)
“… у всякого своя комерція. У нас фабрика на весь світ, другой такой
нема; ми продайом тисячу за п’ятдесят рублей”(Невідомому).
“Неділя, свята , а ти ні світ, ні зоря вже й жереш! Не пропадеш, як до
обіда попостиш хоч раз у тиждень”(Калитці).
“Бий, бодай тобі руки посохли! У ззамолоду з синяків не виходила, бий і
на старість! Харциз – коняку жаліє, а жінку бить
збирається…”(Парасці).
“Не журіться, я зумію заховать, аби було що”(Савці).
“Буде здоров’я, будуть і гроші, а я навіки від них одрікаюсь, ніколи в
світі не буду хотіти більше, ніж Бог дає”(Савці).
“Обікрали… ограбили..Пропала земля Смоквинова! Нащо ви меня зняли з
Верьовки? Краще смерть, ніж така потеря”(Калитці).
“Сором людям в очі дивиться! Та ми ж пышки поспыэмо на шапкобрання. Так
буде, як у ту неділю: люде з церкви, а ми в церкву”(Параска).
“Одразу ж не можна! Ви візьміть прімєр з свині: от вона ходить на
подвір’ї – худа, обдряпана, а закинули ви її в саж, стали харчі кращі
давать, то вона помалу й отягнеться, а там і сало наростає – так і ви…
Опит – велікоє діло! “(Копач).
Робота в групах: кожна група – представники з різних театрів: актори,
критики, режисери, постановники. (У дітей відповідно цього бейджикі з
назвами)
Театр імені Л.Українки
Театр імені Т. Шевченка
Театр імені І.Франка
Театр імені М.Заньковецької
t
v
?
?
E
I
v
?
I
III. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Інсценізація уривків з п’єси, після кожного виступу дітей аналізуємо: чи
вдалося показати ті чи інші риси героїв, мотивуючи, як майстерно зіграли
актори.
Перед тим як розпочати нашу роботу, я хотіла би вам нагадати вислів,
який часто виголошував І. Карпенко – Карий і саме ним, цими захоплюючими
словами визначав основне спрямування свого життя, своє творче
покликання. Це вислів Віссаріона Бєлінського:
“Театр!…Чи любите ви театр так, як я люблю його, тобто всіма силами
душі вашої, зі всім ентузіазмом, зі всією нестриманістю, на яку тільки
здатна палка молодість, жадібна і пристрасна до вражень вишуканого? Або,
краще, сказати, чи можете ви не любити театр більше всього на світі,
крім добра й істини?”
Інсценізація уривків
Які риси характеру Калитки розкриваються у монолозі з …….
діалозі……..
Ставлення Калитки до інших персонажів (Сина Романа, кума Савки)?
Яким способом Калитка хоче розбагатіти?
Як Калитка висловлюється про науку і як це характеризує його?
* Зачитати цитати, виписані з тексту, що характеризують Герасима.
Характеристика образу Г. Калитки за планом:
Власницька любов до землі
Зажерливість
Пристрасть до грошей
Обмеженість
Взаємини з рідними, знайомими, наймитами
Шахрайські звички
Продовжити перелік рис характеру Герасима: скупість, жорстокість,
грубість, прагнення загрібати жар чужими руками…..
Бесіда-гра
Від першої особи діти розповідають про дійових героїв, а інші учасники
намагаються відгадати хто це, а потім аналізуємо й обговорюємо риси
характеру.
Якими ви уявляєте Параску і Мотрю? Позитивні чи негативні вони
персонажі? Доведіть свою думку.
Яким ви уявляєте Романа? Назвати основні риси його характеру.
Чим схожий на Калитку його кум Савка? А чим відрізняється?
Який спосіб життя веде Бонавентура? (Цитати з тексту у підтвердження
зачитуємо).
IV. Висновок, виставлення оцінок
Діти! Молодці! Гарно підготувалися, майстерно зіграли дійових осіб, таке
враження , що побував в театрі, відчув ту атмосферу. Я думаю, що нам
вдалося виконати поставлені завдання на початку уроку, а саме: ми
навчилися аналізувати драматичний твір, характеризувати персонажів,
розвиваючи при цьому навички роботи з текстом, читати напам’ять за
ролями, тобто інсценізувати.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter