Конспект вступного уроку з рідної (української) мови в 5 класі
Тема уроку: Значення мови в житті суспільства. Українська мова –
державна мова України.
Мета: забезпечити усвідомлення значення мови як основного засобу
спілкування, формування думки й пізнання, значення державної мови як
невід’ємної складової української державності та згуртування громадян;
сприяти формуванню патріотичних почуттів і любові до рідної мови;
розвивати увагу, пам’ять, логічне й образне мислення, удосконалювати
навички роботи з підручником і таблицею, збагачувати словниковий запас
учнів.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Обладнання: видання Конституції України, підручник.
ХІД УРОКУ
І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
ІІ. Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення.
Робота з підручником.
Усне виконання вправи 1.
Поставити кілька запитань до поданого у вправі тексту.
Орієнтовні запитання до тексту:
Чи дано людині від народження вміння спілкуватися за допомогою мови?
Що зумовило виникнення мови?
Яке основне призначення мови?
Які ще завдання виконує мова?
Робота в парах. Разом із сусідом по парті дібрати й обговорити заголовок
до поданого в підручнику тексту, досягти згоди в обговоренні. Після
цього кожна пара учнів повідомляє класові результати роботи (називає
дібраний заголовок)
Усне виконання вправи 2 (опрацювання таблиці)
МОВА НЕОБХІДНА, ЩОБ
СПІЛКУВАТИСЯ
люди обмінюються думками й почуттями
ФОРМУВАТИ ДУМКИ думки формуються й виражаються тільки за допомогою слів
ПІЗНАВАТИ СВІТ людина пізнає світ, здобуває знання про нього
ОБ’ЄДНУВАТИ ЛЮДЕЙ люди об’єднуються в одну спільноту (народ, націю,
державу)
ІІІ. Виконання вправ на застосування і закріплення знань.
Робота біля дошки.
?
‚
Oeii< >
@
R
T
V
\
A
Ae
6 ~Oe>
@
T
V
Ae
AE
l
????l?Записати речення, Пояснити написання виділених слів. Про яку роль
мови йдеться в кожному із записаних речень?
І. 1. Хто має розум, має і слово. 2. Багато знай, та ще питай. 3. Що
на думці, те й на язиці. 4. Читання – найкраще навчання.
ІІ. 1. Мудре слово залізні ворота відчиняє. 2. Розумного послухаєш –
розумним станеш. 3. На те людині дано розум і мову, щоб ділитися своїми
думками з іншими (Народна творчість).
Робота з підручником.
Усне виконання вправ 3, 4.
Ознайомлення із тлумачним словничком, уміщеним у кінці підручника.
Усне виконання вправи 5, письмове виконання вправи 6 (один учень – на
дошці, інші – в зошитах).
Робота біля дошки.
Записати речення, пояснити його зміст.
Рідна мова невіддільна від рідної землі, батьківського дому,
материнського тепла, вітчизни (З Привітання Президента України
переможцям П’ятого міжнародного конкурсу з української мови імені Петра
Яцика)
Робота з підручником.
Виконання вправи 7 (виразне читання вірша, відповіді на запитання за
змістом поезії).
ІV. Домашнє завдання. Вправа 8.
V. Підбиття підсумків уроку.
Бесіда.
Яка роль мови в житті людей?
Яка роль рідної мови у долі кожної людини?
Яка роль державної мови в життєдіяльності держави й житті її громадян?
Які мови вивчають у школі? Яке значення для подальшого життя школярів
має знання державної мови? іноземних мов?
Див: О.Глазова, Ю.Кузнецов. Рідна мова: підруч. для 5 класу
загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: «Педагогічна преса», 2005.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter