.

Стежинами рідного міста (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
87 796
Скачать документ

Стежинами рідного міста

 

МЕТА: познайомити учнів з головними історичними подіями в процесі
розвитку рідного міста. Розвивати зв’язне мовлення, пізнавальний
інтерес, уміння робити висновки. Виховувати патріотичні почуття, бажання
набувати нові знання.   

Запис на дошці:

 

Хто не знає свого минулого,

той не вартий свого майбутнього.

М.Рильський

 

Хід уроку.

 

Учитель: Рідний край! Дорога серцю земля батьків і прадідів наших.
Оспівані в піснях народних безмежні степи, доли, високі блакитні небеса!
Хіба є в світі краще за це миле серцю дозвілля і хіба є що в світі
дорожче за Вітчизну? Рідний дім, дорога батьківська хата, ласкава оселя.
Тут ми народились, вперше побачили світ, уперше зробили крок. А потім,
вийшовши за поріг, побачили, який чарівний світ відкривається перед
нами. Це все твоя Батьківщина. Всі ви колись станете дорослими,
здобудете освіту. Можливо, доля поведе вас в інші краї, але те місце, де
ви народились і виросли, буде для кожного з вас найкращим на землі.
Давайте пригадаємо, як називається наша Батьківщина? А місто в якому ми
живемо? На вашу думку, чи можна назвати Донецьк нашою Батьківщиною? Яка
ж вона, наша Батьківщина?

 

Учень: Шахти, терикони,

заводські вогні…

Місяць в травах тоне…

І пісні, пісні…

Доля ти піснярська,

доленько моя!

Сторона шахтарська,

син твій, син твій я!

Там, де обрій, в полі

неба мрійна гать.

Золоті тополі

за Дінцем шумлять.

 

Учитель: В цьому році наше місто відзначає 140 річницю від дня
утворення. Сьогодні ми з вами поговоримо про місто Донецьк. Спробуємо
з’ясувати наскільки добре знаємо про нього, наскільки любимо і
оберігаємо, чи робимо все для того, щоб Донецьк став ще краще. Отже,
тема нашого першого уроку – «Донецьку 140 років». Зверніть увагу на
запис на дошці, прочитайте і поясніть, як ви його розумієте.(Відповіді
дітей) Звичайно людина ,яка не знає свого минулого не може бути щасливою
у майбутньому. І тому

я пропоную сьогодні здійснити подорож до краєзнавчого музею і якомога
більше дізнатися про наше чудове місто. А також спробувати створити
історичний альбом Донецька.

Діти, а хто може нам пояснити, що таке краєзнавчий музей? (відповіді
дітей)

Спасибі за відповіді. А тепер ми дамо слово екскурсоводам музею.

 

(Декілька підготовлених учнів виконують роль екскурсоводів)

 

1 екскурсовод: Розпочинаємо подорож рідним краєм – Донецьком. І перша
наша подорож буде до історичного минулого міста. Хто з вас знає, коли і
як був збудований Донецьк? (відповіді учнів)

 

2 екскурсовод: Освоєння земель в районі Донецька почали ще

запорізькі і донські козаки у ХVIIст. У 1869 році валлійцем Джоном Юзом
починається будівництво металургійного заводу з робітничим селищем
Юзівка. Дату будівництва робітничого селища Юзівки вважають часом
народження міста Донецьк.

 

(Розповідь супроводжують слайдами селища Юзівка)

 

Учитель: Діти, а хто з вас знає, як змінювались назви нашого міста?

(Відповіді дітей)

 

1 екскурсовод: Сучасна назва, яку місто отримало у 1961 році, іде від
назви річки Сіверський Донець, яка протікає на півночі Донецькій області
( хоча само місто стоїть на річці Кальміус). До 1924 року місто носило
назву Юзівка на честь засновника міста – бізнесмена Джона Юза. З 1924
року місто назвали Сталіно.

 

Учитель: Дуже дякую за цікаву розповідь наших екскурсоводів. І я думаю
ми можемо заповнити першу сторінку нашого альбому.

 

(На дошці позначена перша сторінка «Історична». Під назвою сторінки
записують основні події)

Історична

Джон Юз – 1869 рік

Юзівка, Сталіно, Донецьк

 

Учитель: Ми продовжуємо з вами подорож і зараз завітаємо, ще до одного
цікавого місця нашого музею. Це відділ геральдики. Хто з вас може
пояснити, що вивчає ця галузь? Давайте спробуємо відшукати підказку у
тлумачному словнику.

(За допомогою словника учні з’ясовують значення цього слова)

Назвіть державні символи України. (відповіді дітей) А хто знає, чи є у
Донецька свій прапор і герб? (відповіді дітей) Давайте звернемось по
допомогу до працівників музею.

 

3 екскурсовод: Герб міста. Зверху поле лазурного кольору це краса міста.
Чорне поле це багаті запаси кам’яного вугілля. Зліва – шахтар, з права –
солдат. Робоча рука, яка міцно тримає молот вказує, що місто великий
індустріальний центр країни. Золота зірка це дбайливе ставлення до
багатств природи, віра в майбутнє.

( На дошці закріплюють герб и прапор Донецька)

 

4 екскурсовод: Прапор це прямокутник блакитного и чорного кольорів. В
центрі прапора золоте зображення малого герба Донецька.

 

Учитель: Дякуємо. Давайте заповнимо наступну сторінку нашого альбому.

На дошці з’являється запис:

Геральдика         герб прапор

 

&

(

*

i

i

?

o

*

i

o

D: Мешканці Донецька мають усі підстави пишатися тим, що наше місто
мало славні періоди історії, справді легендарних героїв, мужньо
переживало випробування. Під час Великої Вітчизняної війни в Донецьку
було створено 27 партизанських загонів і груп. Молодь міста в часи
окупації сприяла якомога швидшій перемозі. 8 вересня 1943 р. місто було
звільнено від німецьких загарбників. Наші земляки М.П.Жердєв, С.Кузьмін,
І.М.Ляшенко за героїчні вчинки отримали звання Героїв Радянського Союзу.
Люди нашого міста і сьогодні створюють славетну історію Донецька.
Давайте спробуємо пригадати наших славнозвісних земляків. Для цього ви
попрацюєте в групах.

(Клас поділяється на групи. Кожна група отримує завдання розповісти
про славетних людей нашого міста. А також картки-підказки):

1 група: спорт

2 група: культура (театр, кіно, музика)

3 група: політика

4 група: мистецтво (література, живопис)

Підготовка і виступ представників кожної групи. Після виступів на
дошці заповнюється наступна сторінка альбому.

Славетні земляки:

В.Сосюра, С.Бубка, В.Янукович, Л.Подкопаєва,

В. Писарєв, А.Солов,яненко та інші.

Учитель: Спасибі, ви добре виконали це завдання і допомогли працівникам
музею додати новий матеріал до архівів. А наша наступна зупинка у залі,
який називається «Донецьк промисловий».

 

Учень: Як я люблю тебе, мій краю вугляний,

твій кожний камінець, твою билину кожну,

 

Коли доводиться в краях твоїх бувати,

од щастя плачу я, і плачу, і сміюсь…

сили для пісень джерельної набрати,

я серцем до землі донецької тулюсь.

 

 

5 екскурсовод: В.Сосюра у своєму вірші говорить про донецьку землю –
землю, яка дає всій країні кам’яну сіль, глину і чорне золото – вугілля.

Майже у кожній донецькій родині є хоча б одна людина, яка працює в
шахті. І всі ви знаєте, що це важка і небезпечна праця. Але без вугілля
не зможуть працювати металурги, хіміки, у оселях не буде тепло.

 

6 екскурсовод:Донецьк – це велике промислове місто: вугільна і хімічна
промисловість, важке машинобудування, металургійна промисловість та
інше. Мені здається, що ви теж допоможете мені пригадати, які ще
підприємства працюють в нашому місті. Пригадайте, де працюють ваші
батьки, про які підприємства ви чули або читали.

 

(Відповіді дітей. На дошці заповнюється ще одна сторінка альбому:

Донецьк промисловий).

 

Учитель: Наступна сторінка нашого альбому називається «Краса мого
міста». Зараз за допомогою мікрофона ви зможете розповісти про своє
улюблене місце у Донецьку.

 

Вправа «Мікрофон». Бажаючі, передаючи символічний «мікрофон»,
розповідають про самі красиві і улюблені місця Донецька. Підводиться
підсумок, в якому згадують про парки, театри, музеї, цирк та інше. На
дошці роблять запис:

Краса мого міста:

Донецький академічний український музикально-драматичний театр

Донецький академічний державний театр опери і балету

ім.Солов,яненко

Цирк «Космос»

Краєзнавчий, художній музеї та інше.

Учитель: Ось ми і потрапили в новий зал музею «Донецьк – місто
майбутнього». Працівники звернулись з проханням допомогти зібрати
матеріал з цієї теми. Зараз ви спробуєте уявити наше місто через 10,
20,30 … років і намалюєте це.

 

Під спокійну музику діти малюють. Потім найцікавіші малюнки
з’являються на дошці під написом «Донецьк – місто майбутнього».

 

Учитель: Наша подорож закінчується. Ми сьогодні дізнались багато нового
і цікавого про наше місто. Відвідали краєзнавчий музей, зробили цікавий
альбом і потрібно зробити останню запис на його сторінках. Давайте
спробуємо скласти сенкан про улюблений Донецьк.

 

Складається сенкан і записується на останній сторінці альбому.

Наприклад: Що? Донецьк

Який? Великий, красивий,
промисловий…

Що робить? Будується, розвивається…

Відношення: Пишаємось, прославляємо…

Узагальнення: Донецьк – найкраще місто.

 

Учитель: Діти, сьогодні ми подолали ще одну сходинку до нових знань.
Мені дуже хотілось би, щоб ви зрозуміли: треба не просто красиво
говорити про свою Батьківщину, своє місто, але й підтверджувати це
своїми щоденними справами. Для вас це навчання, турбота про своїх
рідних, друзів. Бажання робити добро і славити своїми ділами себе,
родину, своє місто, Батьківщину.

Від рідної хати дитину

Веде у широкий світ

Ота єдина стежина,

Що дарує красу і цвіт.

Іди по тій стежці, дитино,

Даруй любов і тепло,

І пам’ятай: ти – Людина!

Вчись, думай, твори добро.

 

ЛІТЕРАТУРА

1.    Дивоцвіт дитинства: Хрестоматія з етики для учнів початкової
школи./За ред. В.М.Хайруліної. – К.: Видавництво «Плеяди», 2005.-192с.

2.    Я познаю мир. Детская энциклопедия: Литература. – М.: ООО
«Издательство АТС», 2000

3.    Краєзнавчі свята. – Х.: Вид. група «Основа», 2007. – 288с.

4.    Дивосвіт. – К.: ТОВ «Новий друк», 2003

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
