.

Хліб наш насущний (сценарій)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
105 2150
Скачать документ

Хліб наш насущний

 

1 клас

 

Мета: формувати знання про працю хлібороба, виховувати в дітей повагу до
хліба, дбайливе, бережливе ставлення до нього, патріотичні почуття до
рідної землі, своєї родини, розвивати зв’язне мовлення, збагачувати
активний словниковий запас.

Обладнання: ілюстрації та дитячі малюнки на тему “Хліб – усьому голова”,
хліб на вишитому рушнику, снопик колосків, вироби з борошна, CD диск.

 

Хід уроку

 

1. Організація класу.

2. Оголошення теми уроку.

– Якби вам, мої любі діти, раптом спало на думку запитати у дорослих:
“Що таке хліб?” Ви почули б у відповідь таке: “Хліб – це наша щоденна
їжа. Це найдавніша і найпотрібніша їжа на землі”.

– Сьогодні ми говоритимемо на уроці про хліб наш насущний.

З давніх-давен наш народ над усе цінує хліб як найбільшу святість.
Борони, Боже, щоб хтось поклав його сподом догори. Змести крихти хліба
на землю вважають великим гріхом.

Мрії про достаток відбилися в народній творчості.

•        Якщо хліб і вода – не страшна селянинові біда.

•        Як є хліб, то й до хліба буде.

•        Хліб – батько, вода – мати.

•        Риба – вода, ягода – трава, а хліб – усьому голова.

•        Хліб на столі – достаток у хаті.

•        Паляниця – хлібові сестриця.

•        Найсмачніший – хліб від свого мозоля.

•        Пахучий, як хліб. Добрий, мов хліб. Круглий, наче хліб. Теплий,
мов хліб. Здоровий, як хліб.

3. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда.

– Які ви знаєте назви хліба?

– Які харчові вироби можна приготувати із хлібного борошна? (печиво,
бублики, вафлі, макарони і т.д.).

– Скільки коштує буханець хліба сьогодні?

– Як потрібно відноситись до хліба?

4. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

1. Розповідь учителя з елементами бесіди.

– Для нашого народу хліб був не просто стравою – це була основа його
життя і найдорожча святиня. Українці з давніх-давен були великими
працелюбами, вміли гарно обробляти землю і ростити на ній хороші врожаї.
За давнім звичаєм у кожній хаті мали лежати на столі хліб-сіль. Було
таке повір’я: “Хліб на столі – Бог у домі”.

В усі часи хліб берегли. Він з людиною від народження і до глибокої
старості. Він єднає людей.

Візьму я в руки хліб духмяний,

Він незвичайний, він святий,

Ввібрав і пісню, й працю в себе,

Цей хліб рум’яний на столі.

Йому до ніг вклонитись треба,

Він скарб найбільший на землі.

5. Фізкультхвилинка.

– Чи знаєте ви, як хліб прийшов до столу?

– Ще восени колгоспники починають піклуватись про врожай майбутнього
року. Вони зорюють землю, сіють зерно, доглядають за посівами, під час
жнив збирають урожай.

4

6

8

:

L

N

P

R

|

~

°

?

,

.

c

¤

6

:

N

R

~

?

.

¤

D– Якими машинами збирають урожай?

– А потім на грузовиках відвозять зерно на елеватори та до млина. Із
млина змелене зерно постачають на хлібозавод. Із борошна на хлібозаводі
печуть паляниці, батони, бублики – все, що ви так любите.

– За давніх часів привчали дітей любити та шанувати хліб. Дуже
пильнували, щоб хліб не впав додолу. За гріх вважалось надкусити і не
доїсти шматок. Крихти зі столу не змітали на долівку, а ретельно
збирали.

Коли хтось знаходив на дорозі окраєць, не переступав через нього.
Потрібно було підняти, обтрусити і покласти на видному місці – птахам.

6. Закріплення та осмислення знань.

1. Робота з підручником, стор. 70-71.

– Пам’ятаймо, що в хлібі – велика праця, що хліб – святий. Зневага до
хліба – великий гріх. У найпершій молитві, звертаючись до Отця
Небесного, ми просимо: Отче наш! Хліб наш насущний дай нам сьогодні. І
Бог, який любить нас, дає нам усе необхідне для життя.

– Ознайомлення з молитвою “Отче наш”, прослуховування хорового виконання
“Отче наш” (муз. супровід, CD диск).

– Читання статті с. 70-71.

– Словникова робота.

Насущний – дуже потрібний для нашого життя.

– Відповіді на запитання:

– Чому в народі хліб називають святим?

Фізкультхвилинка.

Слухання вірша Максима Рильського “Про хліб” (музичний супровід CD диск)

2. Робота в зошиті. Розфарбування малюнка.

6. Підсумок уроку.

1. Підсумкова бесіда.

Хліб – святий. Пошана до хліба – пошана до праці людської. Дякуймо
Богові за хліб щоденний. Пам’ятаймо, що добрі вчинки – це їжа для нашої
душі.

Розпитайте дідуся, бабусю про їх життя та ставлення до хліба.

Правила.

•        Не топчи хліба, не кидай недоїденого, не гордуй ним.

•        Побачиш хліб – нахилися, підніми, очисти від пилу, поклади
осторонь. Нехай з’їдять його птахи.

•        Про людину суди з того, як вона шанує хліб.

•        Твої батько й мати дали тобі перший хліб. Твій обов’язок – дати
їм останній.

•        Старі люди вміють шанувати хліб – шануй і ти їх за це, вчись у
них.

•        Не відрізуй собі шматок хліба більший, ніж можеш з’їсти.
Пам’ятай про тих, кому через це може не дістатись ані крихти.

•        Якщо людина попросила хліба в тебе – переламай свій шматок
навпіл, навіть якщо він у тебе останній.

•        Коли ти нарізаєш хліб, по старшинству наділяй ним усіх, хто
сидить за столом. Собі ж запиши останній шматок.

Шануй у хлібі свою і чужу працю. Поважай у ньому людську мудрість.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
