Храм – Дім Божий
1 клас
Мета: в доступній формі ознайомити дітей із значенням храму для міста,
його будовою; значенням храму для людини і поняттям храму людської душі;
розвивати уміння будувати висловлювання.
Обладнання: картинки, програвач, книги.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Повторення вивченого матеріалу.
– Чи готові ви йти Дорогою Добра? – Так
– Згадаймо найважливіші з правил руху Дорогою Добра.
1. Бесіда.
Вчитель: – Що значить шанувати свій рід? Учні: – Завжди пам’ятати про
своїх рідних і робити лише добрі справи, щоб вони нами пишались.
Вчитель: – За що ми маємо бути вдячні нашим рідним? Учні: – За незмірну
любов та турботу.
Вчитель: – Як ми можемо виразити їм свою вдячність? Учні: – Лагідним
словом, допомогою по господарству, гарним навчанням, виготовити чи
вишити подарунок своїми руками.
2. Гра “Хто швидше?”
Вчитель: – А тепер я перевірю чи знаєте ви, які лагідні слова можна
сказати найріднішим для нас людям? Кому?
Учні: – Мамі і татові. Дівчатка називають лагідні слова татові, а
хлопчики – мамі: мила, мужній, ніжна, надійний, щедрий, щаслива,
ласкава, лагідний, сильний, працьовитий.
Вчитель: – Ми сказали хороші слова своїм батькам, а кому ще ми можемо
бути вдячні?
Учні: – Бабусі, дідусеві.
Вчитель: – Подаруйте їм сьогодні віршик (розповідають віршик).
Вчитель: – Молодці! Ви добрі, розумні. І я вірю, що ви будете любити і
шанувати своїх рідних все життя.
ІІІ. Фізкультхвилинка.
Я тихенько підіймуся
І до неба потягнуся.
Вліво, вправо нахилюся,
Землі рідній поклонюся.
Богу щиро помолюся:
Любий Ісусе, до тебе Молюся,
Дай щастя мені і моїй родині,
І рідній моїй Україні.
Дружно встали,
Покрутились на всі боки,
Полетіли як сороки,
Пострибали, як зайці
І на місце сіли всі.
2. Правило Дороги Добра: люби свою рідну землю.
Питання:
Вчитель: – Як ви розумієте слова «рідна земля»?
Учні: – Це де ми народилися, живемо, ходимо до школи. Це – наша
Батьківщина, Вітчизна.
Вчитель: – А як вона називається? Учні: – Україна!
Вчитель: – Як називається місто в якому ми живемо? Учні: – Київ.
Вчитель: – А хто засновник нашого міста? Учні: – Кий, Щек, Хорив,
Либідь.
Вчитель: – Так, Київ – стародавнє місто, йому понад 1500 років. Це одне
з найкрасивіших міст світу. Воно красиве, велике, потопає в зелені і
квітах (вважається найзеленішим містом у світі).
Але воно славиться в світі і своїми особливими будівлями. А що це за
будівлі, ми дізнаємося на уроці, адже тема уроку: Храм – Дім Божий.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Вчитель: розповісти притчу про Апостола Андрія (учня Ісуса Христа).
1. Робота з книгою.
D
F
Z
\
l
–
.
F
\
j-
C повстане місто, з котрого Христова віра піде і прославиться воно
Золотими банями (куполами) на весь світ.”
1. Вчитель: – Читаю перший абзац, а потім аналізуємо.
Питання:
– Яке наше місто? – Велике, красиве.
– Які в ньому будинки і скільки їх?
– А що це за будівлі іншого призначення? – Школи, інститути, магазини,
театри, лікарні, кінотеатри.
Вчитель: – Зараз читаю другий абзац і аналізуємо.
– Як бачите, здійснилися віщування апостола Андрія. Київ славиться
своїми чудовими спорудами. Люди із вдячності і любові присвятили ці
споруди Богу. Тому ще їх називають Домом Божим.
2. Розгляд картинок із зображенням храмів, монастирів.
Запитання:
Вчитель: – Чим відрізняються храми від звичайних будинків?
Учні: – За формою – нагадують палаци увінчані золотими банями (куполами)
сяючими на сонці хрестами, які означають, що це місце присвячене Богові.
Храми зводяться у гарних місцях, на пагорбах або навіть скелях.
Вчитель: – Заради чого люди приходять у Храм – Дім Божий?
Учні відповідають.
Вчитель: – Читання наступного абзацу:
1. Дякувати Творцеві;
2. Прохати про здоров’я;
3. Подолати гріх.
Запитання:
Вчитель: – Хто з вас відвідував Божий Храм? А хто ні?
– Поміркуйте і уявіть, що ви зайшли у Храм Божий, що відкриється перед
вашими очима?
Будова Храму. Храм складається з 3-х частин. Східна частина – вівтар –
найважливіше місце в Храмі (заборонено входити жінкам і дівчатам). Від
середньої частини храму вівтар відгороджений іконостасом. В ньому – 3-є
дверей: Царські ворота – в центрі, північні – зліва, південні – справа.
Невелике підвищення перед вівтарем називається амвон. У середині храму
стоять віруючі. В західній частині храму, ближче до виходу стоять
віруючі, які каються, й ті хто вступає в хрещення. В тому місці священик
приймає сповідь.
Місце, де продаються свічки і приймають записки, називається свічковий
ящик. Крильце називається папертю. А ще є місце, де співає хор.
Музичний супровід – “Хор”.
Мелодія лине ніби з небес чиста, світла, душевна, наповнюючи наші душі
спокоєм і радістю.
Музичний супровід “дзвони”.
Славляться церкви своїми дзвіницями. Дзвін закликає людей до храму.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter