Тема. Мої рідні. Моя родина.
Мета.
навчальна: розширити знання учнів про сім’ю, родину, допомогти
усвідомити своє місце, приналежність до певного роду та спільної
християнської родини;
розвивальна: розвивати бажання дітей приносити радість у свої сім’ї.
виховна: вчити шанувати, любити своїх рідних, виховувати жити в любові.
Обладнання: Біблія, сімейний альбом, малюнки родовідного дерева,
плакати. Музичний супровід «Молитва матері».
Ключовий вірш: «Як мені вас не любити».
Міжпредметні зв’язки: зв’язок з образотворчим мистецтвом, музикою,
читанням.
Використана література: читанка для 2 класу, зошит, посібник
для вчителя, Біблія.
Хід уроку
І. Вступна частина
Вчитель. – Любі діти! Погляньте у вікно – як ласкаво посміхається
Вам сонечко. Привітаймо його і скажімо: «Доброго дня!» А тепер
усміхнімось один одному й побажаймо: «Доброго дня!»
1. Християнське привітання.
– Діти, – будьте слухняні в усьому батькам, бо це Господові приємне!
2. Спільна молитва.
Вислухай мене, Боже
Мій Господи,
Почуй моє благання,
Пошли в сім’ю мою
Мир, спокій і єднання
Ти, що таємно
З неба поглядаєш,
Про мою маму й тата мого
Добре усе знаєш.
Навчи батьків моїх
У Божім страсі жити,
Любити один одного
Й ніколи не сваритись.
3. Повторення.
– Хто дає нам життя?
– Яке найбільше щастя для дітей?
– Як треба ставитись до батьків?
– Хто такий Отець – Небесний?
– Чого хоче для дітей Бог?
4. Повідомлення теми і мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ви розкажете мені про себе, про рідних людей, з
якими ви проживаєте та які піклуються про вас.
ІІ. Основна частина
1.Відгадування загадки.
Цифра ця усім говорить,
Скільки днів до тижня входить.
А як поряд стане буква»Я»,
То це буде вже…( сім’я ).
Вступна бесіда.
Вчитель.
– Кожен із нас живе в родині серед близьких і дорогих
людей. Тато, мама, діти – це родина. Дід, баба, дядько, тітка, дядькові
і тітчині діти – рідня. А вся рідня, теперішня і давнішня, –
це рід. Рід від роду – то народ.
Від любові до своєї родини починається велика любов до свого народу,
до своєї землі.
Бог – наш добрий Отець. Він сотворив нас і наші сім’ї. Сім’я і рідна
домівка – це те місце, де людина почуває себе в повній безпеці та
комфорті. Бог хоче, щоб у наших сім’ях завжди панували любов і злагода.
2. Розповідь дітей про свої родини з демонстрацією сімейного альбому.
(Розповіді дітей).
3. Робота над завданням №1у зошиті (с.19).)
(Діти описують найближчу їм людину).
4. Робота над акровіршем.
(На дошці записаний вірш).
Ми вічно прагнем вирости,
А вона за нас радіти,
Ми без неї – сироти,
А для неї завжди діти,
– Мама…Усе найрідніше, найдорожче, наймиліше від неньки. З перших
днів і впродовж усього життя ми прагнемо поспілкуватися, порадитися з
матусею, розділити з нею радощі і біди. Матуся – берегиня родинного
вогнища, берегиня сім’ї.
5. Робота в групах.
Завдання:
– Які вірші про маму ви знаєте?
– Опишіть словесно портрет матусі?
– Заспівайте пісню про рідну матусю.
(Презентація).
6. Прослуховування пісні «Молитва матері».
Вчитель. – Поміркуйте: якщо від слів »танк» і «торт» забрати по дві
останні букви, а ті, що залишилися, – з’єднати, то рідне нам слово
будемо мати.(Тато)
– Татка всі вважають сильнішою половиною сім’ї, тому він повинен
забезпечувати сім’ю.
7. Робота в парах.
– Розкажіть, де працюють ваші татусі?
– Чого ви навчилися у своїх батьків?
8. Складання «Павутинки» (асоціативного куща). Робота в групах.
Мама (яка?)…
Тато (який?)…
ІІІ. Фізкультхвилинка «Ми – одна сім’я».
x
”
E
o
?
AE
E
O
x
E
?
E
В цьому класі друзі всі ми, раз-два-три.
Ви і ми, і ти, і я – раз-два-три.
Руку дай тому, хто зліва,
Руку дай тому, хто справа,
Ми одна сім’я. Посміхнісь тому, хто зліва раз-два-три.
Посміхнись тому, хто справа раз-два-три.
Ми – одна сім’я.
ІV. Закріплення матеріалу
1.Розповідь учителя про приналежність кожного з нас до однієї
християнської родини.
– Ваші тати та мами трудяться. Для чого вони так стараються? Для того,
щоб кожен із вас виріс і став доброю людиною. А ваших батьків виростили
ваші дідусі, бабусі, прадідусі, прабабусі – християни. Це означає, що
всі вони вірили в Бога і жили за Божим Законом.
Новонароджених дітей приносять в церкву і охрещають їх. Пізніше вчать
дітей молитви і приводять їх у Божий дім – церкву. Отже, ми всі належимо
до великої християнської родини – християнської. Ми –
християни, а це означає, що ми маємо віру в Ісуса Христа, молимось Йому
і просимо в Нього допомоги.
2. Робота над прислів’ями (Читанка с. 27).
(Діти читають і пояснюють зміст прислів’я).
Без сім’ї нема щастя на землі.
3. Робота над біблійним віршем (Читанка с. 27).
(Читання і пояснення змісту вірша).
4. Робота над завданням №2 у зошиті (с.19).
(Діти розфарбовують малюнок «Християнська родина»).
5. Родовідне дерево.
– З давніх-давен велику сім’ю порівнювали з великим деревом, яке
міцно тримається за землю своїм корінням, а гілками тягнеться до неба,
до
сонця. Чим грубіший і вищий стовбур, тим старовинні ший рід. Нижні
гілки – це лінія дідусів та бабусь; трохи вище розмістилися батьки: тато
мама, а також дядьки, тітки. На найвищих тоненьких гілочках прикріпилися
брати і сестри.
6. Розгляд родовідного дерева.
(Розповіді дітей, показ малюнків родовідного дерева).
7. Вивчення вірша.
Вчитель. – Вивчіть цей вірш і розкажіть батькам. Вони будуть раді.
Як мені вас не любити,
Рідний, батьку, нене;
Та ви ж мене згодували
І дбали про мене.
Батько розуму навчає,
Мати приголубить.
Ніхто мене так на світі,
Як вони, не любити.
Дай же, Боже, щоб виріс,
В школі гарно вчився,
Щоб я батькові і ненці
Добре відплатився.
Богдан Лепкий
8. Робота над прислів’ями і приказками.
Конкурс «Закінчи прислів’я».Робота в парах.
* Шануй батька й неньку (буде тобі скрізь гладенько).
* У дитини заболить пальчик, (а у матері – серце).
* Яка сім’я, (такий і я).
* Який кущ – така й калина, (яка мати – така й дитина).
* Мати однією рукою б’є, (а другою – гладить).
9. Читання та обговорення додаткової літератури.
Ну й гарно все придумав Бог!
Ну й гарно все придумав Бог:
Як тато й мама – то удвох.
А як бджола – то у гурті,
Сова – в дуплі й у самоті.
Придумав рибок ціле море,
Карпати – гори й хмари – гори.
Придумав сонце – соняха вгорі,
А зорі засвітив, як ліхтарі.
І місяця поставив на сторожі
Лілеї, чорнобривчика і рожі.
А щоб забути геть про все сумне,
Придумав Бог для тебе й мене!
Галина Карпа
Батьківське і материнське благословення – це добрі слова батьків, їхні
любов, підтримка й молитва. І в давні часи і нині батьки благословляють
дітей на навчання, на добрі справи, на важливі кроки в житті.
V. Підсумок уроку
Дружна родина – велика підтримка на все життя. Хто з дитинства шанує
батьків, дідуся з бабусею, інших родичів, дружить з ними, той усе життя
буде відчувати родинне тепло, матиме дружну родину.
Поклонися щодня батькові низенько,
Бо в нього серденько до твого близенько.
Поклонися щодня матінці ще нижче,
Бо серденько в неї до тебе ще ближче.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
Мої рідні. Моя родина
1 клас
Мета: вчити дітей розуміти історію свого роду, сім’ї, розширювати знання
учнів про сім’ю та її значення у житті людей; розвивати мислення, творчу
думку дітей; виховувати бережне ставлення до речей сім’ї, бажання
піклуватися про членів родини.
Обладнання: музичний супровід – “Молитва матері”, слухання вірша
В. Симоненка “Я вірив, що краще всього”, грамзапис пісні “Родина”
Н. Яремчука.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Повідомлення теми уроку.
? Розгадування ребусу
Я (сім’я)
– Ми будемо говорити про те, що кожна людина любить і шанує. І тому
девізом нашого уроку будуть слова:
“На світі білому єдине,
Як і Дніпрова течія –
Домашнє вогнище родинне,
Оселя наша і сім’я”.
– Кого ви найбільше любите?
(Відповіді дітей).
Так, у кожного з вас є батьки. То найрідніші люди, які вас шанують і
люблять, пестять і голублять, які піклуються про вас. Розкажіть про те,
як вони це роблять.
(Розповіді дітей).
III. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
? Розповідь з елементами бесіди про сім’ю, рід, родину.
? З кого складається ваша сім’я?
(Відповіді).
Отже, сім’я складається з мами, тата, дітей. Можна ще сказати так: з
батьків та дітей. Але прислухаймось до того, як звучить слово “сім’я”.
? Що ви чуєте? (Чується два слова – “сім” і “я”).
? Що це означає? (Сім’я складається з багатьох людей, з дітей,
мами, тата. У мами і тата теж є батьки – мої дідусі і бабусі).
Учень читає вірш-лічилку.
Сім
Мама, тато, дід, бабуся –
Всіх назву, не помилюся.
Старший братик і сестричка –
В нас сімейка невеличка.
Не спиняйте, бо зіб’юся,
Мама, тато, дід, бабуся…
Старший брат, сестра і я –
Отака у нас сім’я.
Нам лічилочку на “сім”
Повторити треба всім.
? Відгадування загадок.
– Тобі належить, а всі користуються.
А відгадайте-но, що я таке?
– Усі хочуть, як народиться дитина, щоб я було красиве і дзвінке, бо
носить все життя мене людина.
Так, відгадали. У цих загадках йдеться про ім’я.
У кожного з вас є своє ім’я, прізвище, по-батькові.
F
H
J
L
^
`
b
d
?
E
E
I
>
@
p
r
?
?
O
O
o
u
H
L
`
d
E
ae
@
r
?
O
u
??????L?u
??????????L
„7`„7gd
(Діти називають прізвище, ім’я, по-батькові).
? Розповідь з елементами бесіди про родинне дерево.
? Слухання пісні Н. Яремчука “Родина”.
(Діти читають вислови з дошки).
? Ріка вмирає без джерел,
Дерева сохнуть без коріння.
У ріднім краї ти – орел.
Твій родовід тут – покоління.
– Яка основна думка цих слів?
(Відповідають діти).
? Родина – це не тільки рідні, родичі. Це і наш клас, школа, весь
народ.
Ми з вами український народ, який складається з родин, великих і малих,
дружних і працьовитих.
Потрібно вивчати, шанувати свій народ, його мову, землю свою, рідний
край, бо ми частина всього цього, нам рідного і близького.
Одна Батьківщина, і двох не буває.
Місця, де родився, завжди святі.
Хто рідну оселю свою забуває,
Той долі не знайде в житті.
Криниця при дорозі край села.
І журавель похилений над нею.
Хоч би куди дорога завела,
Думки наші із рідною землею.
Бо тут наш дім, і тут наша рідня.
І тут священні предківські могили.
Душа наша не прожила б і дня
Без рідної землі, яка нас всіх зростила.
– Діти, як ви розумієте, яка сім’я щаслива? (Відповіді дітей).
(Вірш записано на дошці).
Коли в домі лад
Де злагода в сімействі;
Де мир і тишина,
Щасливі там люди,
Блаженна сторона.
Їх Бог благословляє,
Добро їм посилає,
Із ними вік живе,
Із ними вік живе.
І. Котляревський
– Як ви розумієте слова “в домі лад”?
IV. Робота з підручником.
Опрацювання статті “Мої рідні. Моя родина” с. 21-23.
V. Підсумок.
Кросворд “Склад сім’ї”.
Закінчіть речення. Ці слова впишемо в клітинки.
1. Донька моєї мами – то моя … (сестра).
2. Найбільше в нашій хаті свято, коли приходить з роботи … (тато).
3. Своїх онуків розуму навчає старенький … (дідусь).
4. Найбільше пестять та голублять своїх дітей … (мами).
5. Батькам на потіху росте здоровий, розумний їхній … (син).
6. Твою матусю донечкою кличе твоя … (бабуся).
– А тепер прочитайте слово у виділених клітинках зверху вниз
(родина).
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter