.

Формування громадянської свідомості в молодших школярів (реферат)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
152 2363
Скачать документ

Формування громадянської свідомості в молодших школярів

Найголовніше для мене, як для вчителя, є виховання активної, небайдужої,
творчої, відповідальної особистості. Бо саме від такої особистості
залежить майбутнє нашої України. Тому пріоритетом формування
громадянської свідомості учнів у навчально-виховному процесі є виховання
у них патріотичних почуттів, формування національної свідомості, любові
до рідної землі і свого народу.

Впевнена, що уміле використання традиційних та інтерактивних методів
навчання та виховання є успіхом формування громадянської свідомості
молодших школярів.

Так, на уроці української мови у 4 класі за допомогою інтерактивного
методу «Займи позицію» формую у школярів розуміння важливої ролі
української мови у відродженні України, усвідомлення того, що лише
завдяки їй можна глибше пізнати національний дух українців. На цьому ж
уроці діти отримують завдання підготувати проекти «7 чудес України»,
«Мандруємо рідним краєм». Готуючи Їх, діти вивчають історичне минуле
України, свого рідного краю. Ця робота сприяє вихованню потреби діяти в
ім`я звеличення Батьківщини, збереження її самобутності, традицій.

 

Інтерактивний урок з української мови, громадянської освіти. 4 клас.

Тема: Узагальнюючий урок з теми «Прикметник».

Мета:узагальнити і систематизувати знання з теми;  продовжити роботу над
граматичним та лексичним значенням прикметника; розвивати вміння
аналізувати, порівнювати, зіставляти, узагальнювати, робити висновки.
Формувати різнобічні уявлення про Україну. Виховувати активну
громадянську позицію, почуття любові та поваги до своєї Батьківщини,
почуття патріотизму.

Хід уроку

I.Мотивація навчальної діяльності учнів.

На землі великій є одна країна:

Гарна, неповторна, красна, як калина.

І живуть тут люди добрі, працьовиті

І, скажу по правді, ще й талановиті.

Землю засівають і пісень співають,

На бандурах грають і вірші складають.

– Що це за країна? Які слова допомогли вам це з`ясувати?

– Які слова підібрав поет для того, щоб описати Батьківщину?

– До якої частини мови вони належать?

II.Повідомлення теми і задач уроку.

–                  Сьогодні ми будемо працювати над темою
«Прикметник»,використовуючи знання, набуті на уроках з громадянської
освіти, а саме, з теми «Україна – наша Батьківщина».

–                  Що ви очікуєте від уроку?(Здобути нові знання, почути
щось цікаве, поділитися своїми знаннями, отримати гарні оцінки).

III.Хвилинка каліграфії.

Б  ь  к  а  т  і  щ  в  и  а  н

– З букв складіть і запишіть слово, зробіть звуковий аналіз.

– Згадайте прислів`я про Батьківщину. Запишіть таке, яке містить у собі
прикметник.

IY. Актуалізація знань зтеми.

Дидактична гра «Збери віночок».

–                  Що знаєте про віночок? (Український віночок –
народний символ українців. Український віночок – не просто краса, а й
оберіг, «знахар душі», бо в ньому є така чаклунська сила, що болі
знімає, волосся береже. Віночок вити – життя любити.)

–                  Складемо віночок-схему і згадаємо все, що знаємо про
прикметник.

–                  На які питання відповідає? Що виражає?

d

Згадайте. Які групи прикметників виділяли за лексичним значенням?

–                  Що таке антоніми? Синоніми? Омоніми? Прикметники
мають пряме значення, або  можуть вживатися в переносному значенні.
(Діти відповідають на запитання вчителя і наводять приклади. Одночасно
на дошці з`являються квіти-схеми для віночка.)

–                  Крім лексичного значення прикметники мають граматичне
значення.

–                  Як змінюється прикметник? (За родами – в однині,
відмінками, числами). На дошці з`являються стрічки-схеми з надписами
граматичних ознак прикметника,а також синтаксичного.

IY.Вправи над лексичним значенням прикметників.

-З віршика, який звучав на початку уроку, випишіть прикметники, які
характеризують Україну.(Україна яка? – гарна, неповторна, красна, як
калина.)

– Яка наша Батьківщина за розміром? Доберіть синоніми, антоніми.(Велика,
безкрая, безмежна – маленька.)

– А ще яка Батьківщина? (Самостійна, незалежна – залежна;

рідна, мила, отча – чужа;

багата, заможна, квітуча – бідна, знедолена.)

–                  Які прикметники обрали для характеристики
України:лівого чи правого стовпчика?

Y.Фізхвилинка.

Ми мандруєм, ми мандруєм,

Україною крокуєм.

Ось побачили Карпати:

Як вершину нам дістати?

Заглядаємо в озерця –

Не торкнутися нам дна!

                       Так ми довго-довго йшли.

                       До морів ми підійшли.

Трохи відпочили:

Поплавали, поплигали

І працювати почали.

YII.Інтерактивна вправа «Навчаючи – навчаюсь»

–                  Кожен з вас виконував дома завдання певного варіанту.
Зараз ви обміняєтесь варіантами і виконаєте завдання свого сусіда. Після
цього ви перевірите один одного, виступаючи кожен по черзі у ролі
вчителя.

(Діти обмінюються картками, виконують завдання).

YIII.Представлення учнями проектів.

1). Кросворд «Україна – най…, най…»

– Як гарно ви знаєте свою Батьківщину з`ясуємо, розгадуючи кросворд,
складений 1-ю групою.

– Якими словами починається кожне завдання кросворду? (Найбільший,
найвища). До якої частини мови належать ці слова? Що спільного у словах?

– Про цю форму утворення прикметників розповість консультант. (В кожнім
слові є префікс най-. Саме так утворюється найвищий ступінь порівняння
прикметників).

– Складіть речення про Київ з прикметником найвищого ступеня порівняння.
(Київ – найкрасивіше місто України.)

2). Проекти «7 чудес України», «Мандруємо рідним краєм».

2-а та 3-я групи представляють свій проект.

IX. Інтерактивна вправа «Займи позицію».

–                  Ми ще раз переконалися в тому, яка прекрасна наша
Україна.

–                  Яка мова є державною?

–                  А як ви вважаєте, у нашій державі повинна бути
одномовність чи двомовність?

–                  Залежно від думки клас ділиться на 2 групи. Після
обговорення проблеми діти обґрунтовують ту чи іншу позицію.

X. Підсумок уроку. Рефлексія.

 – Чи справилися ваші очікування від уроку?

– Що найбільше сподобалось?

– Що не сподобалось?

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
