Інтегрований урок з розвитку зв’язного мовлення, позакласного читання,
музики та образотворчого мистецтва. 2 клас.
Тема: Симетричні форми. Практична робота «Світ комах».
Мета: Дати певний об’єм знань про життя метеликів. Навчити малювати у
різній техніці. Розвивати образне мислення, увагу, фантазію,
художньо-естетичний смак у процесі оформлення виробів, творчу уяву,
відчуття симетрії і пропорції. Вдосконалювати мілку моторику пальців та
кисті. Виховувати естетичне ставлення до навколишнього світу, прагнення
до гармонії, краси.
Обладнання: колекції метеликів, енциклопедії, розвивальні таблиці,
мозаїка, простий олівець, альбоми, грамзапис, акварельні фарби,
салфетки.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Створення емоційного фону.
– Заплющіть очі, послухайте музику та уявіть яскравий літній день. Ми
вийшли на квітучі луки. Ласкаво світить сонце. Мешканці луків займаються
своїми справами. Скільки навколо кольорів: жовтий, синій, рожевий,
зелений! Ми торкаємося м’якого барвистого килима і відкриваємо очі.
– Яких комах ви побачили у луках?
Щоб дізнатися , про кого йде мова , відгадайте загадку:
Що то за гість?
Ніжок має шість.
Аж чотири крильця має
По квіточках літає.
Не бджола , не джмелик
А зветься він…метелик.
III. Повідомлення теми та мети уроку.
– Сьогодні ми помандруємо у казковий , чарівний світ природи, мистецтва
та пропорції, згадавши тепле, яскраве літо та метеликів. Навчимося
розфарбовувати метелика різними техніками. Дізнаємося більше про цю
дивовижну комашку. Розглянемо узори на їхніх крильцях і самі намалюємо
їх.
IV. Розвиток конструктивно-художніх умінь.
1. На землі живуть мільйони різних тварин. І серед них найбільше
захоплення викликають метелики (140 000 видів).
У Давньому Римі існувала легенда , що метелики походять від квітів, які
відірвалися від рослин.
– Де ви бачили метеликів?
– Чи знаєте ви їх назви?
Махаон – один із найбільших метеликів.. У нього жовті крила з чорними і
червоними цяточками. Махаона прозвали вітрильником , тому що він пливе у
повітрі , як прекрасний корабель.
Адмірал – на темних крилах-червоні лампаси-смуги. Навесні метелик, як і
птахи , повертається з теплих країв.
Павичеве око. На крилах цього метелика –блакитні очі. Павич має схожі
цяточки на своєму пір’ї.
– Як літає метелик?
– Чим живиться метелик?
– Де знаходяться у метелика вушка?
Метелик відрізняється від усіх комах наявністю луски на крилах.
Найбільше метеликів у тропічних країнах. Це й зрозуміло: там ніколи не
буває холодної зими і дуже багато запашних квітів.
Розмах крил звичайних метеликів досягає 14-15 см. Найбільший метелик
живе у Південній Америці – південноамериканський нічний – Агрипина.
Якщо б його намалювати у повний зріст , то не вистачило б книжкової
сторінки. Є метелики нічні та вечірні, а є денні. Денні метелики мають
дуже яскраве забарвлення.
– А чому?
Хто з дорослих і дітей не захоплювався метеликами, не бігав від квітки
до квітки, милуючись цими яскравими тендітними створіннями, із
захопленням не роздивлявся яскраві візерунки на їхніх гарних крильцях. І
це не дивно. Адже метелики-прегарні створіння природи, такі ж яскраві ,
як квіти.
2. Казка Устини Золотоустової «Метелик».
3. Пісня «Ось чого ж ти метелику?»
Слова А. Півчук.
Музика В. Верховинця.
Придивіться уважно до крил метеликів. Весна не пошкодувала барв для
їхньої краси.
– А ці метелики просять вас допомогти відшукати їм свої крильця.
4. Гра «Знайди крило»-мозаїка.
5. Відгадайте загадку:
У коробці спочивають
Спритні хлопці молодці.
Убрання барвисте мають
І загострені кінці.
На папері слід лишають
А зовуться…олівці.
”
$
.
2
B
D
F
^
`
hV
h U“ hV
hV
V ,F
Z
†
?
-А чим ще можна малювати?
– Що допомагає нам малювати всіма цими предметами7
– Щоб бути готовими до довгого , цікавого дня, почувати себе бадьорими,
веселими, що ми робимо вранці? (зарядку)
Ось і для того, щоб почати малювати, потрібно приготувати наші пальчики
до роботи. Давайте пограємо з ними
6. Пальчикова гра «П’ять та п’ять»
П’ять та п’ять пішли гулять.
Разом весело стрибать.
Повернулись , посміхнулись.
В кулачок ось так згорнулись.
Ось такі ми молодці.
– А тепер візьмемо олівець в обидві руки між долонями, притиснемо його і
покачаємо.
Піднесемо до правого вуха, до лівого.
Що ви чуєте? (шурхіт)
Потріть олівець між долонями і послухайте.
А тепер покладіть олівець і торкніться долоньками до щічок.
Якими вони стали?
Ось тепер ваші руки і пальці готові до малювання.
Під час руху крило метелика виконує складну роботу, описуючи витягнуту
вісімку. Спробуємо повторити ці рухи.
V. 5. Вправи з малювання метеликів.
-У всіх комах, якщо дивитися на них з гори , ліва і права половини тіла
мають однакову будову. Така будова називається симетричною.
Малювання метелика за допомогою симетрії.
VI. Предметно-виражене образотворення.
Сьогодні я пропоную незвичний спосіб малювання.
Ви ніколи раніше так не малювали. Хочете попробувати і навчитися? Він
називається «монотипія»- це один із видів графічної техніки. Це, коли
малювати потрібно тільки на одній половині листка, а, другу просто до
нього припечатати і отримаємо цілий малюнок. Подивіться на метелика. У
нього дві пари крил . На одній із них ми швидко намалюємо звичайні
кольорові п’ятна будь – якої форми. Складаємо, розгладжуємо долоньками і
отримуємо єдиний відбиток. А тепер відкриємо і подивимося що вийшло.
Вийшло чародійство. Хочете попробувати самі? Спочатку , розбудіть ваші
фарби. Але не всі, а лише ті з них , які підходять для літа і веселих
метеликів. Сьогодні ви маленькі чарівники – художники і я впевнена, що у
вас все вийде.
Фізхвилинка.
Поки роботи сохнуть ми перетворимося на веселих метеликів і пограємо
Вітер метеликів хитає ,
Вліво, вправо нахиляє.
Раз нагнулись, два нагнулись
І на квіточки приземлились.
Спробуємо повторити рухи метеликів у пластичній імпровізації.
VII. Практична робота учнів.
1. Робота в техніці «Малювання свічкою».
2. Словесне образотворення.
– Сьогодні ми багато дізналися про метеликів, навчилися їх малювати в
різних техніках. А зараз подивимось , чи зумієте ви впізнати назви яких
метеликів зашифровані.
Д А І М АРЛ
К О Р И П В И Ц Я Н
Х А М А Н О
П У К А С И Ц Н Я
Складемо загадку.
…………………..влітку
…………………..маю
……………………квітку
……………………літаю
Складемо вірш – добавлянку.
Я з метеликом ……(дружу)
В зеленому ………..(лузі)
Не боїться він………(мене)
Сіда на картузик.
VIII. Підсумок уроку. Рефлексія.
Висновок.
Пам’ятка.
Не знищуйте метеликів-окрасу нашої природи. Переважна більшість з них –
корисна для людини, і тільки незначна – шкідлива.
Не турбуйте метеликів, милуйтеся ними в природних умовах.
Не беріть метеликів за крильця, вони втрачають свою яскравість і , крім
того , можуть загинути.
Не треба ловити метеликів, бо це жива природа, а її треба берегти.
Декламування вірша А. Костецького «Метелик».
Ми з вами – частина природи, як і метелик. Тож будемо її берегти.
Що сподобалося на уроці?
Чого навчилися?
Що дізналися нового?
IX. Прибирання робочих місць.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter