Основи здоров’я 1 клас
Тема: Обережно: незнайомці
Мета: Ознайомити учнів з основними правилами особистої безпеки при
зустрічі з незнайомими людьми у ліфті, під’їзді, на вулиці; формувати
навички правильної поведінки, коли дзвонять у двері, по телефону; вчити,
як поводитися в різних місцях, коли заблукав; розвивати здатність
орієнтуватися в складних ситуаціях, реально оцінювати небезпеку;
виховувати сміливість, спостережливість, винахідливість.
Хід уроку
І. Організація класу
Продзвенів уже дзвінок,
Час почати нам урок.
Будемо у світ знань мандрувати,
Будемо основи здоров’я вивчати.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя
– Діти, з якої казки цей уривок:
“Ви сидіть дома, двері за мною закрийте на замок і нікому не одчиняйте.
А я піду в ліс та їсти вам принесу…” (“Вовк та семеро козенят”)
– Що наказувала матір – коза своїм діткам?
– А чи послухали вони свою матір?
– Що з ними сталося?
– Підберіть слова-ознаки до слова “вовк” (Хитрий, злий,
голодний, небезпечний).
– У нашому житті, діти, також зустрічаються небезпечні люди.
Таких людей називають злими або непорядними. Зовні ці люди такі ж, як
усі. Це тільки в казках розбійника, шахрая, злодія легко впізнати! А
справжнього злодія іноді не відрізнити від звичайної людини. Але в душі
він жорстокий і злий.
Тому з раннього дитинства вам слід знати, що люди різні
і мати справу необхідно тільки з тими, кого ви знаєте, з ким познайомили
вас батьки. Всі інші – це незнайомі люди.
– То як ви думаєте, про що ми сьогодні з вами будемо розмовляти?
– Чого повинні навчитися?
2. У ліфті, поїзді
– Зустріти незнайомців можна навіть у своєму під’їзді. Тому, щоб не
стати жертвою злочинців розгляньте ілюстрацію і скажіть, що необхідно
зробити, перед тим, як зайти у під’їзд? (с. 86)
(Якщо нікого незнайомого нема – заходимо)
– Заходити ви у під’їзд і чекаєте ліфт. В цей час підходить
незнайома людина і зупиняється біля вас. Відкриваються двері ліфта,
людина заходить в середину. А що робити вам?
– Ви повинні не боятися і не соромитися сказати: “Я поїду іншим
разом!”. Якщо ця людина буде кликати вас – відразу відійдіть до сходів,
а ще краще – вибігти з під’їзду.
Твердо запам’ятайте: не можна сідати в ліфт з незнайомцями.
– Чи знаєте ви, як потрібно користуватися ліфтам?
– Що ви будете робити, якщо застрягнете у ліфті?
3. На вулиці
– Пригадайте казку “Колобок”, що трапилося з колобком? Чому? (Пішов
без дозволу гуляти)
– Така небезпека може чатувати на вас і на вулиці. До вас може
підійти незнайомець і попрости допомогти знайти котика, запропонувати
покататися на машині, подивитися кіно, пограти у комп’ютерну гру.
– Як ви вчините в такій ситуації?
– Запам’ятайте просту істину: дорослі повинні звертатися за
допомогою до дорослих , а не до дітей. Найкраще – взагалі не говорити з
незнайомцями або ввічливо сказати: “Вибачте, я вам не зможу допомогти, я
вас не знаю” – швидко відійти або відбігти.
– Дітям необхідно знати декілька правил безпеки на випадок зустрічі
з незнайомцями.
?
”
3/4
i
X??O$
†
ога далі. Якщо людина здається вам підозрілою, небезпечною, перейдіть на
інший бік вулиці.
2. Якщо раптом хтось тягне вас за собою – виривайтеся, кусайтеся. І
головне – кричіть. Краще кричати такі слова: “Залишіть мене! Я вас не
знаю! Мене крадуть! Це – чужа людина! Він – не мій батько! “. Такі
фрази швидше притягнуть увагу людей.
3. Ще треба пам’ятати, що небезпечними можуть бути не тільки чоловіки,
але й жінки, бабусі, молоді хлопці, дівчата.
Добре запам’ятайте закон “НЕ”:
– не розмовляйте з незнайомцями;
– не сідайте в машину до незнайомців;
– не гратися дорогою зі школи додому;
– не гуляйте з настанням темряви.
4. Розгляд ілюстрацій у підручнику (с.87)
– Що хлопчики роблять неправильно?
– Як слід себе поводити? Чому?
ІІІ. Фізкультхвилинка
ІV. Робота над темою уроку
1. Вам подзвонили (у двері чи по телефону)
– Добре, коли в домі є така зручна річ, як телефон. А чи вмієте ви
користуватися телефоном?
– Говорити по телефону дуже просто – це відомо кожному. Але тут є
одне важливе правило: розмовляти потрібно тільки зі знайомими. А якщо
подзвонили незнайомі, треба сказати, що батьки не можуть підійти до
телефону. Чому?
– Запам’ятайте основні правила розмови по телефону з незнайомцями:
– Не називайте адресу своєї квартири, будинку;
– Ніколи не називайте номер свого телефону;
– Не розмовляйте з незнайомцями довго, тим більше не говоріть, що
батьків немає дома;
– Обов’язкова попросіть батьків, щоб вони перевірили чи правильно
ви користуєтесь телефоном.
2. Розгляд ілюстрацій (с. 88)
3. Правила поведінки, якщо вам подзвонили у двері.
– А чи знаєте ви, як себе поводити, якщо вам подзвонили у двері?
– Запам’ятайте наступні правила:
– Не можна відкривати двері, якщо дзвонить незнайома людина;
– На всі прохання незнайомців слід відповідати: “НІ!”, а ще краще
– зовсім не розмовляти;
– Якщо в двері дзвонить (стукає) листоноша, монтер, електрик,
міліціонер, все одно не відкривайте двері, якщо не знаєте цих людей.
Злочинці можуть переодягнутися в будь-яку форму;
– Якщо незнайомець намагається силоміць відкрити ваші двері, треба
подзвонити в міліцію за телефоном 102; якщо немає телефону, покликати на
допомогу через вікно.
4. Гра – перевірка “Стук у двері”
Учень – Хто там?
Голос – Це я, дядя Саша! Відчини я прийшов перевірити електрику.
Учень – Я не можу відчинити, мама не дозволяє!
Голос – Та чого ти боїшся? Я твою маму добре знаю, а вона – мене!
Учень – Пробачте, прийдіть тоді, коли мама буде вдома, а зараз я не
відчиню!
Голос – Відкривай зараз же, мені ніколи з тобою бавитися! У мене робота!
Учень – Ні, вибачте, я подзвоню до мами або тата…
– Як би ви вчинили, якщо б до вас постукали у двері?
– Чи треба вести переговори?
– Що потрібно робити в подібному випадку?
5. Зустріч з казкою
– Діти, пригадайте, у яких казках герої не слухались своїх
товаришів, батьків і через це з ними трапилася біда?
“Котик і Півник” (Півник розмовляв з лискою)
“Червона Шапочка” (Розмовляла з вовком, показала хату)
“Буратіно”(Замість школи пішов до театру)
“Вовк та семеро козенят”(Відчинили двері)
“Колобок”(Пішов гуляти без дозволу)
V. Підсумок уроку .
– То про що ви дізналися?
– Чого навчилися?
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter