План-конспект відкритого уроку
Тема: Закінчення слова. Зміна форми слова за допомогою закінчення.
Закінчення як засіб зв’язку слів уреченні.
Мета: Формувати в учнів уявлення про закінчення слова
як його змінну частину; вчити визначати в словах закінчення шляхом
словозміни. Виховувати повагу до праці; бережне ставлення до хліба.
Обладнання: казка про «Будову слова», ілюстрації про збір
урожаю на хлібному полі.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
Діти, стали рівненько. Сьогодні у нас гості. Повернулися до них і
привіталися.
Пролунав дзвінок.
Починаєм урок.
Працювати старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім третім класі
Діти просто молодці. Девіз уроку:
Красиво пишемо, вірно читаємо
Чітко розповідаємо, мову свою розвиваємо.
II. Вивчення нового матеріалу,
1. Оголошення теми і мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми з вами вирушаємо у подорож. А якою країною ми
з вами будемо подорожувати, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов’їна,
Люби, шануй, оберігай.
Усе, що зветься (Україна).
Отже, ми з вами будемо мандрувати містами України. Але ці міста будуть
незвичайні. Перше місто, до якого ми відправимося це – місто Каліграфія:
Давайте повторимо лічилку. Зошит. Записали число і класна робота.
III. Каліграфічна хвилинка.
Щоб рівно і гарно слова записати, Нам з’єднання букв слід усім пригадати
Одна лиш для цього дається хвилинка, Щоб кожна навчитись зуміла дитинка.
Зараз ми з вами напишемо буквосполучення: хл, ил. У хлібі здоров’я і
сила.
2. Слово вчителя.
Наступна наша зупинка – це місто Казкове. Зараз я вам розповім казку, а
ви уважно слухайте і скажете, як би ви її назвали.
Не за синіми морями,
Не за дальніми лісами
А в Словарику-країні
Жили були проживали
Старий Корінь сивуватий, Префікс – брат його молодший, Суфікс – добрий
молодець,
Й закінчення накінець
Були всі вони сусіди.
Жили мирно, не тужили
І в словарії звичайно,
Поважали їх й любили.
Якось влітку вирішили вони сходити разом на екскурсію, помилуватися
красою природи. Пташки співали, сонечко посміхалося до них і зігрівало
своїми промінчиками. Друзі трималися разом, щоб не заблукати. Та ось на
галявині перед ними з’явилась жива картина: коники-стрибунці, джмелики,
різнокольорові метелики. Не помітили вони, як розбіглися у різні боки.
Швидко промайнув час. Друзям вже час повертатися до своєї країни, але
вони забули свої місця. Стали друзі і гірко заплакали. Та ось з’явилася
Мудра Сова:
– Я вам допоможу стати на свої місця, – каже вона.
– Ти, Корінь, ставай всередину, бо це серце слова. Друзі твої
стануть так: Префікс – ліворуч, Суфікс – праворуч, а Закінчення – після
Суфікса, в самий кінець.
Зраділи частини слова і щасливі повернулися додому.
– То як назвемо цю казку?
– Які частини слова згадано у цій казці?
– А хто пам’ятає, де стоїть закінчення?
– Як ми позначаємо закінчення?
А зараз ми помандруємо до іншого міста, до міста Речення. На дошці
записано слова Осінь, хліб, відшуміла, стиглий
– Прочитайте слова.
– Чи виражають ці слова закінчену думку?
– Чи можемо ми допомогти словом стати реченням?
– Як скласти речення із цих слів?
(Відшуміла осінь стиглими хлібами).
– Чому це речення?
– Які зміни відбувалися зі словом в результаті складання
речення? (Вони змінили закінчення).
Аналогічно виконайте вправу 153.
У цих двох реченнях знайдіть основу речення і підкресліть
(Перевірка)
– А тепер ми примандрували до міста Змінного.
3. Вибіркове списування
– Знайдіть вправу 152
>
R
’
0Tr?Ao6
r
AE
E
Що потрібно зробити у цій вправі?
Подивіться на зразку
З яким словом зв’язного слова праця у першому реченні. Прикрашає (що?)
праця, не живе (без чого?) без праці, бережіть (що?) працю; створюються
(чим?) працею; бачить (у чому?) у праці.
– Що спільні у словах праця, праці, працю, працею, праці?
– Чим вони відрізняються?
Що змінилося у цих словах?
4. Робота над правилом.
Отже давайте прочитаємо, правило? (Читають діти самі, а потім ще і
вчитель)
– Що таке закінчення? (Змінна частина слова).
– Як знайти закінчення?
– А тепер ми завітали до іншого міста, до міста Здоров’я.
ІV.Фізкультхвилинка.
Рух – це є здоров’я всіх нас Давайте ж встанем цілим класом
Фізкультхвилинки прийшов час
Школярі всі дружно встали, Фізкультхвилинку розпочали. Руки гарно
розім’яли Як Клички по боксували. Як Шевченко у футболі Забиваємо ми
голи. Всі, як Бубка, пострибали і за парти посідали.
– Чому це місто так називається?
– Що потрібно робити, щоб бути здоровими?
V. Робота з підручником.
– Наступне наше місто – місто Прийменник.
Знайдіть вправу 154
Прочитайте і скажіть, що потрібно зробити у цій вправі.
Пригадайте, як у 2 класі ми назвали маленькі слова (ліліпути, а
великі слова – гіганти). Зараз нам потрібно вставити прийменники
змінити слово те що в дужках так, щоб речення мало зміст.
Діти поспішають до школи. У школі учні привіталися з учителькою. Школярі
сідають за парти. Учень відповідає біля дошки. Вчителька похвалила учня
за гарну відповідь. Підкресліть прийменники у цих реченнях.
Прочитайте правило. Для чого служить закінчення?
– Наступне місто до якого ми прибули – це місто Чародійне.
Виконати вправу 155.
Зла Баба Яга відрізала у словах закінчення. Зараз нам їх треба записати
і визначити.
Виконати вправу 155 (коментовано)
– Які пісні вам доводилося чути від своєї мами. Хто хоче
проспівати пісню?
Молодці.
ї справді, ми повинні не забувати тих пісень, які вчили нас наші бабусі
та матусі. Бо пісня – це душа народу. І вона живе до тих пір, доки живе
народ. А український народ дуже співочий. І повинні донести ці пісні
своїм нащадкам.
А наступне наше місто – місто Загадкове.
Послухайте загадки і розгадайте їх.
Народився із землі,
Зарум’янивсь на вогні
І з’явився на столі
До борщу тобі й мені. (Хліб)
Як навколо об’їси,
Серединки не проси
Ми такі гостинці
Дірка в серединці. (Бублики)
– Які слова близькі за значенням, можна підібрати до слова
«хліб», (хліб, булка, калач, паляниця).
Вправа 156.
Знайдіть вправу 156. Прочитайте, що потрібно зробити. Яна прочитає
текст. Яке слово повторювалося у цьому тексті. Давайте, до слова хліб у
кожному реченні поставимо запитання і визначимо закінчення.
А тепер спишіть тільки спонукальне речення.
А які ще речення за метою висловлювання ви знаєте? Як перебудувати
останнє речення за зразком першого?
Хліб – добробут, здоров’я і сила.
VI. Словникова робота.
– Як ви розумієте слово добробут?
Добробут – достаток, забезпеченість.
І останнє наше місто – це місто цікавість.
– Чи знаєте ви, що на Україні називають хліб, у Вірменії – гац, у
Грузії – мадаурі, в Англії – бред.
А для того, щоб спекти хлібину, потрібно приблизно 10000 зернин. В
Україні випікають понад 800 видів хліба. Тому, діти, бережіть кожну
крихту, адже скільки людей вложили свою працю в одну хлібину.
– А які вірші ви знаєте про хліб?
VII. Підсумок уроку.
– Що ж таке закінчення? Для чого воно служить у реченні?
VIII. Д/з.
Скласти невеличку розповідь про те, як приходить на стіл хліб.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter