Птицю пізнають за пір’ям , а людину – за справами
В.Осєєва „Сини”
В.Сухомлинський „Сьома дочка”
Мета :
– удосконалювати навички правильного і виразного читання та навички
літературного аналізу твору, уміння самостійно працювати;
– збагачувати мовлення новими словами;
– розвивати образну уяву, увагу, пам’ять;
– виховувати любов до найріднішої у світі людини – матусі.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас.
Біля парти станемо чемно –
Хай мине час недаремно.
Будемо уважні і старанні всі,
Сядемо рівненько на місця свої.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Розминка.
Аутотренінг
Я – школяр(ка)
Я – особистість творча
Я – думаю, замислююся
Я – аналізую, висловлюю свої судження
Я – хочу знати
– Виберіть одну із букв на парті та підберіть відповідно на цю букву
слово, „яким я хочу бути на уроці”.
П – пильним, працьовитим
Л – ласкавим, люблячим, логічним
А – акуратним
Н – найрозумнішим, найуважнішим, найшвидшим.
– А для чого людям план? Навіщо вона планує свою роботу?
(щоб поставити мету і її досягти)
ПЛАН( на дошці)
Успіх
Творча робота
Уміння
Нові знання
Відомі знання
Розминка
– Подивимось на наш план, із проходженням етапу уроку, запис
стає кольоровим і в кінці уроку ми повинні досягти УСПІХУ
– (відкриваємо розминку)
2.Відомі знання
– Переведіть погляд на дошку, над якими творами ми будемо працювати?
Яке місце займає урок в системі уроків?
Над яким розділом працюємо? Що чекає нас в кінці вивчення розділу?
(вікторина)
Що ми повинні знати і вміти на уроці? (визначають учні) (критичне
мислення)
ЗНАТИ ВМІТИ
– зміст твору; – правильно, виразно, свідомо
читати
– значення нових слів – визначати головну думку твору
– визначати головних
героїв
– міркувати
(відкриваємо – відомі знання)
3.Нові знання
1. Підготовча робота до сприймання
а) Робота зі словничком:
– спритний
– зупиняються
– розпліскується
– перевертається
– милуються
– заливається
– заслухалися
– Яке слово зайве у нашому словничку? Чому?
– Що означає слово спритний?
(скаже нам експерт, який працював із тлумачним словником)
– Якими словами можна замінити „милуються”?
– Яке значення може мати слово „заливається”? Який фразеологізм
є з цим словом.?
Б)
Читання слів для довідок:
– жінки
– вода
– криниця
– важкі відра
– руки болять
– спину ломить
– підбіг, узяв, поніс
,
f
?
I
th
:z~Eaae
–
L
x
Ae
a
ae
– Ознайомившись із нашим словником та назвою твору, використавши
слова для довідок, як ви думаєте , про що буде йти мова в тексті….
(метод очікування)
2. Читання тексту вчителем
– Чи здійснились ваші очікування?
3. Перевірка первинного сприймання тексту
– Між ким відбувалася розмова?
– Як про своїх синів розповідали жінки?
– Якими ви уявляєте цих хлопців?
4.Гра „Продовж речення”.
– Якими словами ви б закінчили речення?
Щиро любить матір той, хто:
А) спритний і сильний;
Б) співає , як соловейко
В) у всьому матері допомагає.
5. Розминка для очей:
6. Читання оповідання за особами.
– Які дійові особи беруть участь у розмові?
– Як ви розумієте виділене речення?
7. Фізкультхвилинка (під музичний супровід)
8. Гра „ Вітер – чаклун”
Зберіть у речення слова і дізнайтесь, як кажуть у народі про матусю….
Квітам під дітям сонцем із як матір’ю так
(як під сонцем квітам, так із матір’ю дітям.)
– Як ви розумієте це прислів’я?
– А чи завжди діти бувають вдячними своїм батькам, чи вміють
вони берегти своїх близьких, любити так, як вони люблять вас, ми
дізнаємось із оповідання В.Сухомлинського „Сьома дочка”
9. Самостійне читання
(відкриваємо – нові знання)
4. Перевірка знань та вмінь
1.Перевірка розуміння тексту за тестом:
1.Скільки дочок було в матері?
А)5
Б)6
В)7
2. Мати поїхала :
а) відпочивати до сина;
б) в гості до сина;
в) працювати до сина
3. Сьома дочка нічого не сказала мамі, тому що:
а) не любила маму;
б) не скучала за нею;
в) по справжньому любила.
4. Як зустріла сьома дочка маму:
а) принесла води, щоб напитися;
б) принесла води, щоб помити ноги;
в) роздягнула матір
Взаємоперевірка:
1.в
2.б
3.в
4.б
В кого вірно позначаємо посмішкою
– Як дочки говорили про свою любов до матері? (словами з тексту)
– Хто з дочок по справжньому любив матусю?
Обґрунтуйте відповідь.
2. Читання „З покликом друга”.
Чи одне й те саме означають виділенні слова?
3. Гра „Продовж речення”
– Було у матері………
– Повернулась додому…………..
– Мені тяжко було………..
– Я виглядала тебе………..
– Вона зняла з ніг матусі …..
(відкриваємо уміння)
Чи схожі ці оповідання? Яка головна думка цих оповідань?
Домашнє завдання :
– Підготувати розповідь , „Як я допомагаю мамі;
– стор.87-89 – читати за особами, відповідати на запитання підручника
5.Підсумок
Хто найбільше сподобався? Чому?
Що схвалює автор ? Засуджує?
Яка тема творів?
Робота в групах :
Що корисного ви дізналися на уроці, чого навчилися?
– На уроці ми познайомилися з творами…(автор та назва)
– Удосконалювали навички…………..читання
– Збагачували мову ……………словами
– Розвивали……….
– Виховували любов до …….
(відкриваємо творча робота)
Активними були на уроці …..
Дякую всім за урок!
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter