Спостереження за основними ознаками речення.
Робота над інтонацією речень
Українська мова
2 клас
Тема. Спостереження за основними ознаками речення. Робота над інтонацією
речень.
Мета: закріпити знання учнів про види речень за метою висловлювання;
учити перебудовувати з одного виду в інший; закріплювати навички
правильного інтонування речень; розвивати мовлення дітей, уміння
спостерігати й аналізувати, навички роботи в групі, парах; виховувати
самостійність, любов до природи, мистецтва.
Обладнання: таблиця «Види речень», ребуси, репродукції картин С.Ф.Шишко
«Осінь», К.Білокур «Натюрморт», картки, конверти з завданнями,
ілюстрація із зображенням білки, різні осінні листочки.
Хід уроку
І. Організація класу.
– Яка зараз пора року?
А допоможе вам відгадати загадка.
У садах, гаях блукає,
Жовту одіж зодягає,
Золотисту стелить постіль,
Жде сестрицю білу в гості.
( Осінь ).
– І вона сьогодні завітала до нас на урок, на наш незвичайний урок. Ми
вирушаємо у подорож в світ прекрасного, у світ природи. А допоможе нам у
цьому мистецтво: живопис, поезія.
Входить дівчинка-Осінь.
Золотокоса осінь володаркою стала,
укрила рідну землю багряним покривалом,
Синочок її менший – це вересень вродливий,
Зробив жовтеньку фарбу і на дерева вилив,
А син середній – жовтень, і добрий, і сміливий,
Він золотом мережив – красу не змили зливи.
Син листопад – найстарший, чудовий і кмітливий,
Зібрав опале листя і виплів гарний килим.
ІІ. Каліграфічна хвилинка.
1. Ребус.
ОСА’ + ‘КІНЬ (осінь)
2. Словникова робота.
Шаради.
– Осінь не сама прийшла, а синочків привела.
Прочитати словникові слова, запам’ятати їх правопис.
1) Перший склад слова велосипед;
перший склад – ремінь;
другий склад – пісенька. Вересень.
2) Перший склад слова жовтий;
третій склад – велетень. Жовтень.
3) Перший склад слова листя;
другий склад – літо;
третій склад – снігопад. Листопад.
– Запишіть ці слова і поставте наголос.
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
1. Бесіда.
Спілкуючись між собою, ви діти, упевнились, що « … слова, наче
кольорові камінці. І мало їх збирати в купу… Треба ще й уміти викладати
узори з них. Уміти складати речення і правильно вимовляти їх. » І.
Вільде.
Тож, на цьому уроці ми будемо вчитися будувати речення, пригадаємо,
які бувають види речень, коли який знак поставити в кінці речення, із
якою інтонацією промовляти речення, щоб мова наша була більш багатою і
виразнішою.
2. Перевірка засвоєних знань.
( Роздаються надруковані тести кожній дитині.)
Вибрати правильну відповідь.
Тести.
1. Речення виражає:
а) звертання; б) закінчену думку.
2. Речення складається із:
а) слів; б) букв.
3. Слова в реченні пишуться:
а) окремо; б) разом.
4. Перше слово в реченні пишеться:
а) з малої букви; б) з великої букви.
5. У кінці речення можуть ставитися такі знаки:
а) крапка, знак питання, знак оклику;
б) кома, тире.
6. Речення, у якому про когось або про щось запитується, називається:
а) окличним; б) питальним.
7.Речення, в якому про щось розповідається або
повідомляється називається:
а) розповідним; б) питальним.
ІУ. Робота над картинами.
С. Ф. Шишко « Осінь »,
К. Білокур « Натюрморт ».
1. Світ природи, що нас оточує, різноманітний і багатий. Красу форм і
кольорів відтворює живопис.
– Хто малює картини?
– Перед вами репродукція картини С. Ф. Шишка « Осінь ».
– Що зобразив художник на картині?
– Які барви переважають на полотні?
Опис картини учнями.
Жовтокоса чарівниця-осінь прилетіла на золотому коні у ліси і
парки. Торкнулася чарівною паличкою верхівок дерев. І зашелестіли на них
багряні шати. На землі рясніє барвистий килим. На високому холодному
небі повільно пливуть хмари. Чудово навкруги!
Словникова робота.
Багряний – яскраво-червоний, мідний, золотаво червоний, буро-золотий.
– Дивлячись на « Натюрморт » К. Білокур бачимо, що осінь не тільки
чарівниця, а ще й хороша господиня.
– Як ще кажуть про осінь?
Осінь – щедра, багата, добродійка…
2. Колективне складання речень.
Щедра і багата осінь прийшла у наш край.
Добродійка осінь щедро пригощає всіх яблуками, грушами, сливами.
3. Творча робота.
– Прилинули на осіннє небо хмаринки і просять допомогти їм
скласти речення.
І в. листя відлітають
під ногами
ІІ в. птахи шурхотить на
південь
– Складіть із цих слів речення й запишіть.
– Пригадаємо як позначаємо початок і кінець речення.
– Які ці речення за метою висловлювання?
d O
– Який розділовий знак ставимо в кінці розповідного речення?
– Перебудувати ці речення у питальні при допомозі запитань.
І в. Що? ІІ в. Хто?
Під чим? Куди?
4. Гра « Білочка і розділові знаки ».
Білочка бігла за осінню і розгубила у реченнях розділові знаки.
Допоможіть білочці.
Завдання.
У якому місяці жовтіє листя
Все нижче ходить над землею сонце
Яка чудова осіння пора
– У цьому нам допоможуть загадки.
Загадки.
1. Маленька, менша від мачини,
Ні з ким не стану на борню.
А при читанні, коли треба,
Й людини мову зупиню. ( Крапка.)
2. Що за знак – стрункий, мов спис,
Він над крапкою завис,
Спонука до поклику.
Хто ж бо він?.. ( Знак оклику ).
3. Він після речення, цитати
Вмостився, схожий на гачок.
Всіх нас примушує питати.
А сам ні пари з вуст.
Що це за знак?.. ( знак питання ).
– Відшукайте ці речення.
Фізкультхвилинка
Листочки-парашутики,
Як стомлені пташки,
Летять і опускаються
На трави і стежки.
Листочків-парашутиків
У лісі не злічить.
То осінь опускається
Бо хоче відпочить.
5. Скласти вірш.
– Дібрати заголовок.
і горять шовкові коси
в золоте фарбує ліс,
Ходить осінь по покосах,
у зажурених беріз.
6. Гра « Чарівний листочок »
золотий дощ танцює
метелик пурхає
мов парашутик кружляє
золота монетка падає
яскрава обгортка летить
V. Робота в групах.
І гр. Скласти розповідні речення.
ІІ гр. Скласти питальні речення.
ІІІ гр. Придумати казку про чарівний листочок.
VI. Інтонування речень.
– Підвищувати голос на виділених словах.
Чому пахнуть квіти?
Бо їм сонце світить.
Чого ріка грає?
Бо їй сонце сяє.
Із чого раді діти?
Бо ростуть як квіти!
Дітям добре жити,
З сонечком дружити.
7. Гра « Опале листя ».
– Осінь порозкидала листочки скрізь і в наш клас теж залетіло кілька
листочків. Давайте їх зберемо і прочитаємо прислів’я.
іде дощ
ОСІНЬ
веде за собою
– Які ще прислів’я знаєте про осінь?
В осінню пору птиця з двору.
Осінь збирає, а зима з”їдає.
Восени і горобець багатий.
Жовтень ходить по краю та виганяє птиць із гаю.
Вересень пахне яблуками, а жовтень капустою.
VІI. Робота на картках.
Завдання
Взаємоперевірка.
1. Дописати потрібні слова.
Пролетіло літо і настала _____________ .
Не так гріє осіннє ______________ .
Часто ідуть холодні ___________ .
На деревах жовтіє і опадає ______________ .
Відлітають у вирій __________________ .
Колективна робота.
2. Поділити текст на речення.
Як гарно в лісі а скільки тут грибів он майнула білка
куди вона зникла де її дупло а ось летить павучок
цікаво, куди він летить озирнись навколо і побачиш
багато цікавого
Робота в парах.
3. Діалог.
Дати відповіді на запитання.
– Яка пора року настала?
– Яке стало небо?
– Що сталося з травою?
– Що роблять птахи?
Творча робота.
4.Скласти речення про що шепочуть опалі листочки.
_______________________________________________
_______________________________________________
УІІ. Підсумок уроку.
1. Мікрофон.
– Чи сподобався вам урок?
– Дайте поради білочці:
Яка мета вживання речень:
– щось розповісти;
– щось спитати;
– виразити особливе почуття.
VІІI. Домашнє завдання.
Скласти казку « Як осінь золото розсипала ».
Література
1. Головко З.Л., Морська Я.Ф. Цікава граматика
в початкових класах. 2( 1) – 4( 3). – Тернопіль: Навчальна книга –
Богдан, 1997. – 64с.
2. Данилко О., Бондарчук О. Збірник рівневих
завдань з української мови. 2 клас. – Тернопіль: Підручники і посібники,
2003. – 144с.
3. Карнаух П.М. Цікаві завдання з української
мови. 1 – 4 класи: Навчальний посібник. – Тернопіль: Навчальна книга –
Богдан, 2004. – 48с.
4. Будна Н.О., Головко З.Л., Козуб О.В. Творчі
завдання з української мови 2(1) клас. Посібник для вчителів початкових
класів та самостійної роботи учнів. – Тернопіль: « Богдан », 1997, –
48с.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter