Тема. Повторення вивченого про іменник
Мета. Повторити та закріпити раніше вивчений матеріал;
закріпити поняття: назви істот і назви неістот, власні і загальні назви,
рід іменників, змінювання іменників за числами і відмінками;
розвивати аналітико – синтетичні вміння учнів, уяву,мислення, пам’ять,
увагу, зв’язне мовлення; прищеплювати культуру мовлення;
виховувати інтерес до вивчення мови, позитивні риси характеру,
Обладнання: предметні малюнки, сигнальні картки, магнітна дошка,
таблиці, відеозаписи, мультимедійна дошка, ноутбук.
Хід уроку:
1. Організація класу
Створення емоційного настрою:
Я всміхнуся сонечку: Я всміхнуся дощику:
– Здрастуй, золоте! – Лийся, мов з відра!
Я всміхнуся квітоньці – Друзям усміхнуся –
Хай вона цвіте! Зичу їм добра!
– Сонце зігріває всіх своїми променями, даруючи тепло. А як воно зігріє
нас і наскільки буде щедрим до нас – залежатиме від наших знань та
роботи під час уроку. Кожна ваша відповідь — це окремий промінчик
«Сонечка». Чим більше правильних відповідей, тим і більше промінчиків!
2. Оголошення теми і мети уроку
– Дорогі діти! Шановні гості! Сьогодні наш урок української мови
присвячений пов¬торенню вивченого про іменник. Проходитиме він
незвичайно. Я пропоную вам зіграти у гру «Що? Де? Коли?». Для цього, як
ви бачите, учні нашого класу поділені на команди знавців української
мови: « Червень », « Помаранч», «Жов тень », « Зелень », « Блакить »,
«Синь», « Бузок ». ( Далі йде представлення командирів груп). Досвідчені
мовознавці нашої школи ставитимуть відеозапитання стосовно іменника, а
учні-знавці мають відповісти на нього теоретично, а також довести свою
обізнаність з даної теми, виконуючи практичні завдання. За кожну
правильну відповідь команді нараховуватиметься очко – Сонячний зай- чик
у вигляді «зірочки», яка кріпитиметься на прапорець кожної з команд. По
мірі опрацювання завдань на нашому «Сонечку» з’являтиметься промінчик.
– Отже, починаємо гру! ( Звучить мелодія до гри «Що? Де? Коли?».)
3. Хвилинка каліграфії
– «Розминка»: Сс Со Сн Сц Се Сонце
– Пояснення значення слова «сонце» (пряме значення – назва зірки, назва
предмета неживої природи, переносне – звертання мами до дитини, назва
комахи…)
– Сладання речення зі словом «сонце», запис його у зошитах (один учень з
коментарем біля дошки), визначення граматичної основи речення.
– Отже, ми з вами таким чином повторили пряме і переносне значення, в
яких можуть вживатися іменники та роль іменників у реченні. Це перший
промінчик – «пряме і переносне значення», а другий – «роль іменника в
реченні»
4. Повторення вивченого матеріалу
4.1 Повторення поняття «іменник»
– Переходимо до опрацювання завдань досвідчених мовознавців нашої школи.
– Що таке іменник? ( Відеозапитання задає директор школи )
– Відповіді команд. ( За правильну повну відповідь команді нараховується
очко -«зірочка».)
Практичне завдання: записати за 3 хв якомога більше іменників — словнико
вих слів, вивчених в 4 класі.
Перевірка виконання завдання: обмін зошитами, взаємоперевірка,
виставлення кожному члену балів на аркуші команди. Доповіді командирів
команд.
Нарахування очок.
Прикріплення промінчика «поняття іменника» до «Сонечка».
4.2 Повторення поняття «Іменники – назви істот та іменники – назви
неістот»
– Як розрізняти іменники — назви істот та іменники — назви неістот? (
Відео запитання від вчителя початкових класів)
– Відповіді команд. (За правильну відповідь команді нараховується очко
-«зірочка»)
R
AEo0 „ U директор, лінійка, тролейбус, півень, ялина, портфель, олень), поділивши на дві групи: перша колонка — назви істот, друга - назви неістот. Група: лисиця, ведмідь, директор, півень, олень. Група: пшениця, лінійка, тролейбус, ялина, портфель. Перевірка: відповідає представник команди, яка першою виконала завдання, решта - «сигналять» сигнальними картками. Нарахування очок. Прикріплення промінчика « назви істот і неістот» до «Сонечка». 4.3 Повторення поняття «власні і загальні назви» - Які іменники є власними назвами, а які відносимо до загальних назв? (Відео запитання від завуча школи) - Відповіді команд. ( За правильну відповідь нараховується очко — «зірочка»). Практичне завдання: робота з деформованими словами. - На таблиці подані слова, букви яких розсипались. Зберіть, будь ласка, їх у назви та запишіть за алфавітом. Днцоеьк Трнеопіьл Лгуанськ Кїви Жтиорим Хльмеинькийц Перевірка: самоперевірка. Нарахування очок. Прикріплення промінчика «власні і загальні назви». 5. Фізкультхвилинка - «Музична пауза» 6. Вправи для очей: «Човник», «Колесо», «Спляча вісімка». 7. Хвилинка - цікавинка (доповідь довідкового бюро): - Іменник - велетенська, могутня, незрівнянна за можливістю поповнення новими словами частина мови. Бо людина завжди щось пізнане опредмечує. У найбільшому 11 — томному Словнику української мови нараховується близько 135000 слів. Половина з них припадає на іменники. 8. Повторення поняття «рід іменників» - Як визначати рід іменників? ( Відеозапитання від вчителя початкових класів) - Відповіді команд. ( За правильну відповідь нараховується очко - «зірочка».) Практичне завдання: за 3 хв скласти і записати якомога більше іменників із букв слова «апельсинчик» ( син, чек, Альпи, сич, лапи, лин, пилка, капель, синичка, лисичка, синька, сила, лис,...) Перевірка: перемагає команда, яка запише найбільше слів, визначивши їх рід. Нарахування очок. Прикріплення промінчика « рід іменників» 9. Повторення поняття «змінювання іменників за числами і відмінками» - Як змінюються іменники? (Відеозапитання від вчителя початкових класів) - Відповіді команд. Практичне завдання: вправа на вправляння у змінюванні іменників за числами і відмінками. На мультимедійній дошці висвітлюється вірш А. Костецького « Все починаєть- ся з мами». Учні мають знайти допущені помилки та записати виправлений текст вірша. Все починається з мами Можна у (світ) чимало зробити: Перетворити (зима) на літо; Можна (море) й (океан) здолати, (Гора) найвищу (штурм) узяти, Можна пройти крізь пустелі і хащі... Тільки без (мама) не можна нізащо, Бо найдорожче стоїть за (слово): Все найдорожче починається з (мама)! В кожній команді написання рядків вірша та визначення числа та відмінка змінених іменників проводить командир. Перевірка: Командир кожної команди зачитує виправлений рядок. Вчитель одночасно з ним виправляє текст вірша. За кожен правильно виправле ний рядок вчитель зараховує очко команді. Нарахування очок. Прикріплення промінчика «змінювання іменників» до «Сонечка». 10. Домашнє завдання ( диференційоване): - «Ідея» (сильні учні) - скласти і записати розповідь-казку чи вірш про іменник. -«Маяк» (учні з достатнім рівнем знань) та «Парус» (учні із середнім рівнем знань) - повторити вивчений матеріал по темі. 11. Підведення підсумків Підрахунок «зірочок». Читання промінчиків «Сонечка». - Завдяки вашій плідній праці на уроці наше «Сонечко» має 7 промінчиків. Кожній з наших команд воно дарує разом із промінцем своє тепло, світло і надію на те, що ви любитиме, вивчатиме і знатимете свою рідну українську мову! Любіть, шануйте нашу мову -Культури нашої основу!
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter