.

Де сила не може, там розум допоможе (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
110 1512
Скачать документ

Тема. Де сила не може, там розум допоможе

Матеріал уроків. Шарль Перро “Кіт у чоботях”.

Мета. Удосконалювати навички правильного і виразного читання та
лі-тературного аналізу твору, уміння самостійно працювати; вчитися
захоплюватись силою розуму; розвивати допитливість і кмітливість.

Обладнання. Портрет Шарля Перро, виставка казок автора, виставка книг
“Казкове царство — мудре господарство” (збірка народних, літературних
казок вітчизняних і зарубіжних авторів), карта, картки для розширення
поля читання.

Хід уроку

І. Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу.

1. Відновлення запису.

— Відновіть слова знаменитої шведської казкарки Астрід Ліндґрен, авторки
казок про Карлсона, Пеппі Довгупанчоху. Для цього з’єднайте слова
колонок.

Спочатку було в книжках. Потім додумались, що з слів можна скласти
слово. А потім — що казки можна друкувати казки.

— Що таке казка? Які книжки на виставці “Казкове царство — мудре
господарство” вам знайомі?

— Які казки читали?

2. Розповідь з елементами бесіди.

— Від самого народження і до кінця життя нас супроводжують казки. Казки
— це безцінна скарбниця, з якої ми черпаємо діаманти та самоцвіти. Ці
нетлінні коштовності навчають нас любити добро і ненавидіти по, вони
веселять і засмучують, вони виховують нас.

– На які дві групи можна розділити усі казки, що на виставці? (Народні і
ті, що мають автора, літературні.)

— Так, залежно від того, хто створив казку, хто її автор, вони
поділяються на народні й літературні, або авторські. А яких відомих
казкарів Ви знаєте? (І. Я. Франка, Леся Українка, Г.К. Андерсен, Б.
Нестайко, Дж. Ро-дарі, П. Єршов, Р. Кіплінг.)

3. Розгадування кросворда.

І— Пригадати ім’я ще одного відомого казкаря світу вам допоможе
кросворд, який ви повинні розгадати. (Діти відгадують загадки або
пред-мети, які учитель витягає з казкової торбинки, називають казки, в
якій вони зустрічаються.)

1) Що за казка, друже мій? -ч

Незнайомка живе в ній,

Ти впізнаєш вмить її, —

Одяг весь у попелі,

Мачуха все свариться,

Сестри насміхаються. (“Попелюшка”)

2) Чоловічок з дуже веселим характе-| ром, в міру вгодований, у розквіті
сил, з пропелером на спині. (Карлсон)

3) Чоловічок цей маленький

Ключ шукає золотий,

Гострий, довгий, дерев’яний

Всюди ніс встромляє свій.

Поміркуйте, поспішіть,

Як же звуть його? скажіть. (Буратіно)

4) Назвіть казку за опорним блоком слів:

“Море, принцеси, табунці рибок, поверхня моря, корабель, красень-принц,
врятувала життя, боляче, морська піна, безсмертна душа”. (“Русалонька”)

5) Він звірят усіх лікує,

Від халеп різних рятує

І зайчат, і мавпенят,

Бегемотів, тигренят.

Вилікує він за мить

Все, що в звірів так болить

Наш добрий лікар … (Айболить)

6) Він веселий і незлобний,

Цей хороший дивачок,

З ним господар хлопчик Робін

І товариш П’ятачок.

До прогулянки він ласий,

Є на мед чутливий нюх.

Зветься плюшевий пухнастий

Цей ведмедик… (Вінні-Пух)

7) Назвіть казку за опорним блоком слів:

“Хутір, качка, яйце, індича, пташине подвір’я, глузували, кіт, хазяйка,
прекрасні птахи, пестили, такий чудоиий, не мріяв про таке щастя”.
(“Гидке каченя “)

8) Із казкової торбини учитель витягає черіюпу шапку. (“Червона Ша-почка
“)

9) Троє веселих братиків із чудернацькими іменами: Ніф-Ніф, Нуф-Нуф,
Наф-Наф. (“Троє поросят “)

10) Із казкової торбини: шкаралупа горішка. (“ДІоймовочка”)

— Прочитайте, що вийшло у горизонтальному рядку. (Шарль Перро) 4.
Розповідь про письменника. Учитель демонструє портрет.

— Я хочу запропонувати вам подорож на батьківщину Шарля Перро. Країна, в
якій народилися казки “Попелюшка”, “Червона Шапочка”,
“Хлопчик-мізинчик”, “Спляча красуня”, “Синя борода” — Франція.
Роз-ташована вона у Європі. (Учень за допомогою вчителя відшукує на
карті країну Францію і відмічає її прапорцем).

— Столиця Франції — Париж — одне з найбільших і найкрасивіших міст у
світі.

Саме тут більше як триста років тому народився відомий учений і
пись-менник Ш. Перро. А оскільки він був вихідцем із багатої родини, то
служив при королівському дворі, був чиновником і поетом.

‚?Ue

Світову славу йому принесли 8 казок, об’єднані у збірку під назвою
“Казки матінки моєї гуски”. Ш. Перро був першим у Європі, хто почав
писати казки.

— Подивіться на виставку книг казкаря. Які з них ви читали?

— Які кіно- чи мультфільми бачили за мотивами його казок?

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

— А сьогодні на уроці ми прочитаємо ще одну казку Ш. Перро під назвою
“Кіт у чоботях”.

ІІІ. Опрацювання першої частини казки Ш. Перро “Кіт у чоботях”.

1. Словникова робота.

Вправа на розширення поля читання. Робота на картках у парах.

так біда король шворка мірошник поважний легковажний величносте
недосвідчений переконаєтесь задоволення попрощався спадщина ввічливо
хазяїн маркіз час самі

2. Читання частини “буксиром” за вчителем. Відповіді на запитання. Учні
починають читати мовчки одночасно із вчителем, який читає вголос. Його
темп дещо швидший від середнього. Учні повинні встигати за учителем.

— Хто головна дійова особа казки?

— Кому кіт попався у спадок? Над чим розмірковував молодший син?

— Прочитайте, яку обіцянку дав хазяїну кіт.

— Якою були перші дії кота? Для чого, по-вашому, він носив дичину

королю?

— У чому кіт хотів переконати короля?

— Які риси кота проявилися у цих вчинках? Доведіть словами тексту. IV.
Опрацювання другої частини казки (с.100—101).

1. Словникова робота.

Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.

йвродливіша віщо

порад-зроб проїзд вискоч -принос –

ив

-казав

-дзвичайно

– справді

2. Читання частини вголос “ланцюжком”.

— Про що довідався одного разу кіт?

3. Аналіз змісту частини. Вибіркове читання.

— Що придумав кіт? Чи послухався його хлопець?

— Чи повірив їм король? Як принцеса віднеслась до маркіза Карабаса?

— Прочитайте, яким він став у новому одязі.

V. Опрацювання третьої частини казки (с. 101-102).

Читання мовчки (гра “Губи”), ставлячи запитання за змістом частини один
одному.

VI. Опрацювання четвертої частини казки (с. 102-103).

Читання частини “луною” (за вчителем, сильнішими учнями). Після цього
учні дають відповіді на запитання учителя.

— Куди прибіг кіт? Як він пояснив свій візит?

— На кого спочатку обернувся людожер? У чому проявилась хитрість кота?

VII. Опрацювання п’ятої частини казки (с. 103-104).

Учні читають вголос “ланцюжком”.

— Як кіт у чоботях закінчив усю свою вигадку?

— Чи здогадався про неправду і хитрість король?

— Чим закінчилась ця казка?

— Чи сподобалася вам розв’язка, чи ви сподівались іншого?

VIII. Вправа на розвиток швидкості читання. Гра “Хто швидше”.

— Знайдіть абзаци з такими словами: “кіт удається до різних спритних
витівок”, “гарний і стрункий хлопець”, “належав страшному людожерові”,
“здерся на ринву “, “людожер саме чекав своїх друзів “.

I.. Складання плану (диференційовано).

Група 1 складатиме словесний план,

група 2 — малюнковий.

Для цього учитель використовує сюжетні малюнки до казки.

X. Робота з ілюстраціями до твору.

— Розгляньте малюнки. Які епізоди з казки на них зображені?

— Якими рядками казки можна їх підписати?

XI. Творче завдання (диференційовано).

Група 1. Уявіть себе режисерами. Розкажіть, як би ви зняли діафільм за
змістом казки.

Група 2. Уявіть себе режисерами-постановщиками. Які б ви поставили
сценки за змістом прочитаного?

XII. Висновок-узагальнення з прочитаного.

— Завдяки чому кіт зумів розправитися з людожером? Яким він був?
(Хитрий, розумний, кмітливий, винахідливий.) А що ви можете сказати про
його хазяїна? Як він віддячив коту?

— Що автор хотів вас навчити своєю казкою?

— Прочитайте з дошки прислів’я. Яке з них виражає головну думку казки?

• Не чини другому того, що тобі немило.

• Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

• Де сила не може, там розум допоможе.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
