Тема. Правопис закінчень іменників жіночого роду на –а(я) в родовому
відмінку множини.
Мета. Познайомити учнів з граматичною формою іменників жіночого роду в
родовому відмінку, закріплювати знання про іменник як частину мови,
вміння визначати відмінок іменників, правила написання ненаголошених
е,и. Розвивати зв’язне мовлення, вміння аналізувати та робити висновки.
Виховувати культуру мовлення.
Обладнання: мультимедійна презентація до уроку, картка « Шифровка»,
картки для роботи в парах, куб.
Тип. Засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. Організація класу.
1. Налаштування на роботу
– Візьмемося за руки, передамо тепло долонь одне одному. Усміхнемось
сусіду справа, усміхнемось сусіду зліва! Побажаємо успіхів!
2. Аутотренінг
Я – учень ( учениця), мені цікаво у школі.
Я мисляча, творча особистість, я хочу все знати!
3. Вправа « Очікування» (Слайд 2 )
– Що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів і повідомлення теми,
визначення завдань уроку.
1.Вправа « Шифровка» ( Слайд 3)
– Прочитайте зашифроване речення і дізнаєтесь, яка тема нашого уроку.
Пфщравоцпис щзакцінчфень імефннциків жщінфочоцго рфоду нца –а(я) в
рфодщовхому вфідмцінкщу мнфожцинщи.
Ключ: ф, ц, х, щ – зайві літери.
Правопис закінчень іменників жіночого роду на –а(я) в родовому відмінку
множини.
2. План уроку ( Слайд 4)
ІІІ. Хвилинка каліграфії ( Слайд 5)
До слова зима дібрати споріднені.
До слова багатосніжний дібрати антонім, скласти з ним словосполучення.
IV. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Вправа « Кубування »
Завітав сьогодні в клас на урок знову до нас
Кубик, діти, не простиц, кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає, знання ваші перевіряє.
( Повторення знань про іменник)
– Що таке Іменник?
– Рід іменника.
– Число іменника.
– Яким членом виступає в реченні?
– На які запитання відповідає?
– З якими словами пов’язане в реченні.
2. Робота з фразеологізмами.(Слайд 6, 7)
–
e
3.Робота з синонімами і антонімами. ( Слайд 8,9)
V. Сприйняття і усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
1. Словниковий диктант ( Слайд 10 )
– Завдання : підкреслити іменники жіночого роду на – а(я).
2. Взаємоперевірка
3. Спостереження та аналіз мовного явища ( під керівництвом вчителя)
– Поставте підкреслені іменники в родовий відмінок. Який зробимо
висновок про зміну закінчення?
4. Повторення відмінків. ( Слайд 11). На слайді миттєво з’являються і
зникають іменники, які стоять у різних відмінках. Завдання: визначити
відмінок поданих іменників.
5. Колективна робота з підручником. Вправа 143.
Уточнення формулювання правила (по підручнику) , вивчення правила і
підбір прикладів.
6. Складання опорної таблиці. Робота в групах.
Іменники жіночого роду на –а ( -я)
Визнач основу іменника
на твердий приголосний на м’який приголосний
У родовому відмінку пиши
и і
ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА
VІ. Осмислення нових знань в процесі практичної діяльності
1. Колективна робота ( Слайд 12). Малюнковий диктант з коментуванням.
– Запиши назви іменників жіночого роду на –а(я). Постав їх у родовий
відмінок.
2. Робота в парах ( Слайд 13)
3. Самостійна робота з підручником. Вправа 146.
4. Перевірка самостійної роботи.
VII Підсумки уроку
Що нового дізнались?
Чи збулись ваші очікування?
Які закінчення мають іменники жіночого роду в родовому відмінку однини?
Які з завдань найбільше сподобалися?
З якими труднощами ви зіткнулись? Чому, як гадаєте, вони виникли? Як їх
подолати?
VІІI. Домашнє завдання на вибір
– Вправа 147.
– Виписати з художньої книги 10 іменників жіночого роду. Поставити їх у
родовий відмінок. З трьома на вибір скласти речення.
– Склади словниковий диктант із завданням. Кількість слів 12.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter