Тема. Весняне довкілля.
Мета: формувати у дітей уявлення про зміни в довкіллі, які відбулися
навесні; вчити моделювати, досліджувати, порівнювати,
робити висновки; розвивати уважність, спостережливість; виховувати любов
до довкілля, шанобливе ставлення до народних традицій.
Обладнання. Картки з завданнями, картини «Природа весною», малюнки
рослин, звірів, птахів, весняні квіти.
Хід уроку
І. Організація класу.
Щоб не було в нас мороки,
Чи всі готові до уроку?
Тож гаразд, часу не гаймо,
Урок довкілля розпочинаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Пригадаємо, що таке довкілля.
(читання вірша вчителем)
Все, що є навколо,це пташки і звірі,
Сонечко веселе,що сміється мило.
Це річки, озера, рослини і люди.
Це все-все, що ми бачим, навколо і всюди.
Бджілка, пташечка і зорі, вільний вітер на просторі,
Квіточки і різне зілля – це, дитино, й є довкілля.
(Відповіді учнів)
А тепер послухайте загадку:
Зелені шати одяга
І гордо по землі ступа.
Вона чарівна й запашна,
Це мила серцю всім…(весна)
ІІІ. Етап ціле покладання.
Так, тема сьогоднішнього нашого уроку «Весняне довкілля» і ми
поговоримо про одну з найчарівніших пір року – весну. Будемо
спостерігати, досліджувати, дізнаватись про весняні зміни у довкіллі.
Тож проведемо хвилинку спостережень:
– прийшла – сонце – тепло
– місяць – небо – опади
IV. Етап проектування
– Діти, що кожен з вас очікує від сьогоднішнього уроку?
– Про що говоритимемо на уроці?
(Очікувані відповіді: про зміни у довкіллі, погоду, поведінку птахів,
тварин, про рослини).
V. Етап виконання плану діяльності
– Що змінилося з приходом весни?
(Відповіді учнів)
– Мабуть, ще не всі зміни назвали.
Прочитаймо піраміду слів
Зем * ля
Сон * це
Ще * бет
Теп * ло
Цві * тіння
Повер * нення
(Обговорення кожного слова з піраміди)
Загадка
Три брати ідуть по світу – від зими назустріч літу.
Перший пройде – тане лід,
Другий пройде – всюди квіт,
Третій пройде – укрива землю шовкова трава.
– Про яких трьох братів говориться в загадці?
Так, це весняні місяці – березень, квітень, травень.
Березень – початок весни
Квітень – пора цвітіння
Травень – буяння трав.
Ми з вами, діти, вивчали в букварику і знаємо, що є 4 пори року і кожна
пора має по 3 місяці.
– Назвіть ознаки весни: яка вона весна?
Складання павутинки
тепла ніжна
мила квітуча
чарівна весна пахуча
зелена барвиста
найчарівніша
– Чи знаєте ви, діти, коли день народження весни?
f
h
z
|
¦
?
U
Ue
@Bxz??ooe&
(
p
r
?
?
o
oe
|
?
Ue
Bz?oe(
r
?
oe
– 21 березня день народження весни – це день весняного рівнодення.
Півдоби на землі день, півдоби – ніч. Після цього день стає довшим, а
ніч – коротшою. Прилітають з вирію птахи, тане сніг, теплішає,
пробуджується природа.
Модельний (уявний) експеримент.
Уявне малювання весняної картини.
– Закрийте очі і уявіть собі весну (вчитель дає понюхати букет
весняних квітів).
– А тепер відкрийте очі і подивіться, з яким букетом прийшла до
нас весна.
– Чим вона пахне?
– Що криється у слові весна?
Весна – це красива дівчина, яку виглядають, чекають з нетерпінням і
закликають піснями.
– Як називаються ці пісні?
Фізкультхвилинка
Прийди, прийди, весно, красна,
Чепури наш рідний край.
Засвіти нам сонце ясне,
З нами в гурті погуляй.
VI. Виклад змісту нового матеріалу.
Робота в групах
З приходом весни відбулися зміни у довкіллі.
Дослідимо їх.
1 група – довкілля рослин;
2 група – довкілля звірів;
3 група – довкілля птахів.
(Звіт кожної групи)
VII. Мотивація засвоєного матеріалу, його практичне застосування.
Робота в групах
1 група – Які птахи прилітають із вирію навесні? Підкреслити.
2 група – Які звірі пробуджуються з зимової сплячки? Підкреслити.
3 група – Підкреслити назви квітів.
VIII. Обґрунтування нових знань.
Гра на увагу
– Весною тануть сніги?
– Прилітають з вирію пташки?
– Розпочинають польові роботи?
– Збирають урожай?
– З’являються комахи?
– Зменшується тривалість дня?
– Цвітуть дерева?
– Оживає природа?
Так, з приходом весни оживає природа. Прокидаються від зимового сну
дерева і зацвітають біло-рожевим цвітом. Першими з вирію прилітають
граки і своїм криком нагадують, що весна почалася. Мурашки, жучки,
комарі виходять зі своїх зимових схованок.
З року в рік люди спостерігали за ознаками весни,помічали їх і
складали прислів’я та приказки.
А тепер перевіримо, як ми знаємось на весняних народознавчих
традиціях. Я буду читати першу частину прислів’я. а ви відшукуєте за
змістом іншу.
Весняний день а осінь плодами
Весна рік годує
Весна гарна квітками, як дівчини серце
Весняне сонце ледачого не любить
IX.Закріплення
Робота з підручником
1 група – скласти розповідь «Як діти раділи весні…»
2 група – намалювати малюнок
3 група – з’єднати частини прислів’я
Гра «Мікрофон»
– Що ми повинні робити для того, щоб у довкіллі все було таким
красивим, як цей букет?
(Очікувані відповіді: не ламати гілок на деревах, не топтати і не
зривати рослин надаремно, не ловити метеликів, не руйнувати
мурашників,не галасувати у лісі, не зачіпати пташиних гнізд).
І саме основне не забувати, що довкілля чекає від вас поваги і
любові. І тільки тоді, коли ви навчитеся берегти і охороняти довкілля,
воно стане вам добрим другом.
X. Підсумок.
– Чи справдилися ваші очікування?
– Що нового дізналися на уроці?
– Що було найцікавішим?
– Про що хотіли б поговорити на наступних уроках?
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter