Тема. Небезпека від вогню. Причини виникнення пожежі. Ситуаційна гра «
Дії під час пожежі » .
Мета. З’ясувати причини виникнення пожежі. Продовжувати навчати учнів
правил протипожежної безпеки, правильно діяти під час виникнення пожежі
та евакуації з приміщення, знаходити зв’язок : причина – наслідок.
Розвивати увагу, мислення, зв’язне мовлення. Виховувати повагу до
професії пожежника.
Обладнання. Підручник «Основи здоров’я» (Н. М. Бібік, Т. Є. Бойченко, Н.
С. Коваль,
О. І. Манюк.) . Зошит «Основи здоров’я» (Н. В. Діптан). Малюнки і
таблиці до теми.
Хід уроку
І. Повідомлення теми і мети уроку.
Відгадування загадки. З язиком, а не лає,
без зубів, а кусає.
На своєму шляху
все змітає.
(Вогонь)
– Діти, а що є наслідком вогню? (Пожежа.)
– Сьогодні на уроці ми поговоримо про вогонь, про наслідок вогню –
пожежу, причини її виникнення , будемо вчитися правильно діяти під час
пожежі.
ІІ. Активізація опорних знань.
1.Слухання вірша.
– Діти, послухайте, як про вогонь говорив Дмитро Павличко.
Ватра, вогнище, багаття!
А вогонь один? Та ні!
Різні назви, різні
плаття,
Різні лики вогняні.
– Як Д. Павличко у вірші називає вогонь? (Ватра, вогнище, багаття.)
– Як можна назвати ці слова? ( Синоніми.)
– Як ви думаєте, про які різні плаття, різні лики вогняні говорить автор
у вірші?
(Вогонь може бути малий і великий, з блідим полум’ям і темним ( чорним)
полум’ям.)
2. Створення проблемної ситуації. Дискусія «Обери позицію».
– Для вас вогонь – це друг чи ворог? Оберіть позицію і доведіть свої
міркування.
( Діти підходять до певної таблички ( ВОГОНЬ – ЦЕ ДРУГ, ВОГОНЬ- ЦЕ
ВОРОГ , ВОГОНЬ- ЦЕ … ), обговорюють свою позицію у групах, обмінюються
міркуваннями.
Висновок: вогонь може бути і другом, і ворогом. Щоб вогонь не став для
нас ворогом, щоб не виникла пожежа, треба дотримуватись певних правил.)
ІІІ. Мотивація навчання.
– Чи потрібні ці знання у вашому житті?
– Міркування учнів. ( Висновок: знаючи причини пожежі, можна її
уникнути; вміючи правильно діяти під час пожежі, можна її швидше
подолати, зменшити втрати під час виникнення пожежі.)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Причини пожежі.
– Як ви думаєте, через що найчастіше виникають пожежі? (Через ігри дітей
із сірниками.)
-Отже, одну причину пожежі ми з’ясували.
а) Робота з підручником (ст.60).
-Діти, уважно розгляньте малюнки і назвіть інші причини пожежі.
(Іскри бенгальського вогню. Саморобні обігрівальні прилади. Одяг, що
сушиться біля
*
\
^
?
1/4
jlnp‚„†?II2
4
?
1/4
1/4
lp„?I4
1/4
Gввімкнених електричних чи газових приладів. Несправна штепсельна
розетка, вилка на
електричному шнурі.)
б) Читання віршів (мовчазне читання).
– Про яку причину виникнення пожежі говориться у віршах?
І варіант. ПОРОСЯТА
Поставивши чайник на плитку, завзято
Вогонь запалили малі поросята.
Самі ж веселенькі гайнули гуляти:
М’яча у дворі узялися ганяти.
Коли нагулялись, згадали про чай:
-Вже, мабуть, готовий! Іди – вимикай! –
А чайник тим часом кипів та кипів,
Всю плитку забризкав, бурчав і шипів.
Вогонь загасив він, і в кухні відразу
Почулось свистіння горючого газу.
Прийшло поросятко, тернуло сірник:
Враз – вибух страшенний і жалібний крик, –
Це сталась біда: поросятка малого
В лікарню забрала «швидка допомога».
Щоб лиха такого із газом не знати,
Увімкнену плитку не слід залишати!
ІІ варіант. ЛИСИЧКА
Як лагідно сонце сія в високості!
Лисичка до лева зібралася в гості.
Вона біля шафи крутилася радо:
Свої розглядала багаті наряди.
Ось вибрала сукню найкращу для себе:
– Хороша, попрасувати лиш треба…-
Праску ввімкнула, але лиш почала,
Сусідка – сорока якраз завітала.
Про се і про те, бач, сорока тріщить.
Лисичка все слуха, а сукня – горить.
– Ой, що я накоїла! Як мені гірко!
На сукні новенькій з’явилася дірка…
Лисичко – сестричко! Ти друзів стрічай,
Та праску при цьому завжди вимикай!
( Не залишати без нагляду електричні та газові прилади.)
Під час опрацювання вище вказаного матеріалу на дошці залишається така
схема:
ігри із сірниками іскри бенгальського
вогню
саморобні обігрівальні причини одяг, що сушиться біля ввімкнених
прилади пожежі електричних і газових
приладів
несправна штепсельна розетка, залишені без нагляду електричні
та вилка на електричному шнурі газові прилади
2. Дії під час пожежі.
а) Робота з підручником ст.61-63.
Колективне читання поданого матеріалу і складання правил поведінки під
час пожежі.
б)Практична робота. «Виклик» пожежників.
* Колективне складання діалогу між «потерпілим» та «оператором» служби
«101».
*Робота в парах. Гра «Виклик пожежників».
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Робота в зошиті.
І варіант. Тест «Пожежа в будинку». (Взаємоперевірка виконаного
завдання.)
ІІ варіант. Учні за малюнком аналізують дії дітей, коли у їхній квартирі
виникла пожежа.
VІ. Підсумок уроку.
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Про що говорить прислів’я «Криком вогню не погасиш»?
– Чи обов’язково говорити «Добрий день», викликаючи пожежну
команду? Чому?
VІІ. Домашнє завдання.
Скласти разом з батьками план свого помешкання. Позначити шлях виходу з
нього під час пожежі.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter