Тема: Мій мальовничий світанковий край, моя країна – рідна Україна.
Мета: Вчити учнів з повагою та любов‘ю ставитися до рідної держави,
свого народу, звичаїв і традицій; поглибити знання учнiв про Україну,
прищеплювати любов до рідного краю; розширити змiст поняття громадянин
України; розвивати мовлення учнiв;
виховувати патрiотичнi почуття приналежностi до українського народу.
Обладнання: картини рідної природи; карта України; символи України;
вишиваний рушник, колосся і калина; плакат «Видатні українці»,
український рушник з хлібом-сіллю.
Девіз уроку: Всі ми – це одна велика родина, що зветься іменням звучним
– Україна
Хід уроку
І. Органiзацiя класу
II. Основна частина уроку
1. Слово вчителя
– Кожна людина з великою любов’ю і душевним трепетом згадує те
місце, де вона народилася, де промайнуло її дитинство, дитинство з
дивосвітом-казкою, з материнською ласкою у затишній батьківській оселі.
То родинне вогнище, маленька батьківщина кожної людини. То її велике
«Я», з якого починається людина, родина, батьківщина і вся наша велична
й неповторна у світі Україна. Її красою захоплювались поети, художники
та композитори.
… Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,
Оці степи, це небо, ці ліси,
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе як є – дорога, явори,
Усе моє, все зветься Україна.
Л.Костенко
2. Асоціативний кущ
-Діти, а що для вас Батьківщина?
3. Інсценізація
Вчитель: Засперечались одного разу діти, яка стежка найкраща?
Діти: 1. – Да магазину, – там є цукерки.
2. – Ні, до школи, – там є діти.
3. – Ні, до річки, – там можна купатись.
4. – Ні, в садок, – там повно яблук та груш.
5. – Ні, у поле, – там простір широкий.
Але тут увійшла мама. Діти запитують її: (хором)
«Яка стежка найкраща?»
Вчитель: Мама подивилась на дітей, лагідно посміхнулась і відповіла:
Мати: – Додому, діти! До рідного дому!
Вчитель: А якщо об’єднати разом усі родини, всіх людей, які живуть в
Україні, то як тоді ми їх назвемо?
– Народ.
Вчитель: так, народ України, український народ. Ми всі одна сім’я,
повинні жити дружно. Кожне сердечко, мов листочок на одному великому
дереві в одному краю.
4. Колективна робота
– Давайте спробуємо доповнити вірш, вставляючи останнє слово:
Фарби дасть мені матуся,
Малювати я … (навчуся).
Намалюю рідний край –
Дім в селі, ставок і… ( гай),
Синє небо, жовте … (сонце)
Загляда до нас в (віконце),
Чорнобривці в квітниках,
Полуниці на грядках,
І хліба вже чималі,
В небі линуть… (журавлі).
Тут і гори, і долини,
Тут річки, моря, рівнини,
Тут тварини і птахи,
Ось струмок сховавсь у мхи.
Мати в аркуш подивилась,
Посмішка в очах з’явилась.
І сказала мати сину:
– Я молюсь за …(Україну),
І я вірю, Матір Божа
Україні …(допоможе)!
– Що намалював хлопчик?
– Кому він показав малюнок?
– Чи сподобався малюнок мамі?
– Чому мама молилась за Україну?
5. Розгляд картин рідної природи, подорож картою України
— Україна — це отча земля, рiдний край, де ми народилися. Столиця
України – Київ. Широкi i чарiвнi простори, прекраснi села i мiста.
Могутньо котить до Чорного моря сивi хвилi найбiльша рiчка України —
Днiпро. Буйною зеленню шумлять на його берегах сади, лiси. Золотистим
морем розливається безкраїми нивами жито-пшениця. Погляньте на карту
України. На нiй позначено кордони української землi. На півдні нашу
державу омивають теплі моря – Чорне й Азовське, є в нас гори, і
найбільші з них – Карпатські й Кримські.
Україна — одна з найбiльших держав Європи. Оскiльки це велика країна, то
живуть у нiй люди рiзних нацiональностей. Поряд з українцями в Українi
живуть росiяни, бiлоруси, поляки, чехи, молдовани, болгари, євреї,
поляки, греки. Усi вони в нашій державі мають однакові права.
6. Розповiдь про видатних людей України, які прославили нашу країну на
весь свiт (за спец. творчими завчданнями «Видатні українці»)
– Перед вами папки, а в них – чаріні квіти. Кожна квітка – відома
людина краю. Прочитайте невеличкі повідомлення про цих людей та
з’єднайте квіти у віночок.
8
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter