.

Велика буква у назвах держав, міст, сіл, вулиць, річок (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
120 1359
Скачать документ

Тема. Велика буква у назвах держав, міст, сіл, вулиць, річок.

Мета. Ознайомити учнів з написанням слів з великої букви назви держав,
міст,

сіл, вулиць, річок на основі дослідження; вчити знаходити назви у тексті
і

пояснювати їхнє написання; збагачувати словник дітей; розвивати зв’язне
мовлення, вміння працювати з книгою, робити висновки; виховувати любов
до рідного краю, бажання вчитися.

Обладнання. Карта України, картки із текстами, загадками, прислів’ями.

Тип уроку. Комбінований.

Хід уроку:

І. Мотиваційний етап

Ознайомлення учнів з завданнями урок:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно,плідно працювати.

ІІ. Актуалізація суб’єктивного досвіду школярів.(Учні виконують завдання
диференційовано)

Клас поділений на 2 групи: І група – учні з достатнім і середнім рівнем
засвоєння знань – «ПІЗНАЙКИ», ІІ група – учні з високим рівнем
засвоєння знань – «БДЖІЛОНЬКИ»

1. Виконати завдання: І група – скласти за стрілками прислів’я і
записати.

Гра «Плутанка».

ЛЮДИНА ПІСНІ

ЯК

БЕЗ СОЛОВЕЙ

БЕЗ ВІТЧИЗНИ

ІІ група – вибрати і записати прислів’я про Вітчизну і зробити
звуко-буквенний

аналіз підкресленого слова.

1. Де рідний край, там і рай.

2. Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.

3. Кожному мила своя сторона.

2.Перевірка виконаних завдань.

3. Бесіда.

– Без чого не може жити соловей? Чому?

( Якщо соловей не буде співати, то буде звичайною сірою пташкою. Бо саме
спів відрізняє його від інших птахів.)

– Без чого не може жити людина?(Без Батьківщини.)

Свою любов до Батьківщини поет виражає у вірші

Сонце заходить, гори чорніють,

Пташечка тихне, поле німіє.

А я дивлюсь і серцем лину

В темний садок на Україну.

– Хто автор цих рядків?(Тарас Григорович Шевченко.)

– Як ви напишете ці три слова?( З великої букви.)

– Чому?(Ім’я, прізвище, по – батькові людей пишуться
з великої букви.)

4. Дослідження карти України.

– Сьогодні я запрошую вас у подорож по рідній землі.
Для цього використаємо карту України. Дослідимо, які міста і річки
знаходяться на території нашої держави.(диференційовано по групах)

5.Метод «Інтерв’ю».

Запитання учням:

– Для чого ми будемо вивчати вживання великої букви?

Продовжить моє речення: « Я вважаю, що цю тему слід вивчати для того,
щоб……. ( … знати назви держав;назви річок, міст, сіл України.)

– (….. знати правопис даних слів.)

(……бути грамотними.)

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

Завдання:

Дослідити,як пишуться слова – назви держав.

1. Відгадування загадки –добавлянки.

Красивий, щедрий рідний край

І мова наша солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься…( Україна)

2.Каліграфічна хвилинка.(диференційовано)

(На дошці: ук ан ін Україна)

І група: 1.Записати буквосполучення і слово Україна.

2.Скласти речення за схемо І_ ___ ___ ___.

(Я люблю свою Україну.)

ІІ група. 1. Записати буквосполучення і слово Україна.

2. Скласти словосполучення з словом Україна.

( Моя Україна, квітуча Україна, рідна Україна)

3. Гра « Мовний вінегрет». Фронтальна робота.

На дошці: дер Ук ї на жа ра ва

Завдання: із даних складів скласти слова. ( держава, Україна)

– Як називається наша держава? ( Україна)

– Які держави ви ще знаєте? (Білорусь, Росія,
Польща….)

(На дошці: держава – Україна, держава – Білорусь, держава – Росія)

– Увага! Слово «держава» написане з малої літери.
Слово Україна, Білорусь –

з великої літери. Це тому,що держав багато, а такі країни, як Україна,
Білорусь, Росія – одна.

Висновок: Назви держав пишемо з великої букви.

4.Фізкультхвилинка.

¬

c

O

O

8„?oe>

p

– Давайте пригадаємо,що є символ

(Калина, верба, лелека, барвінок)

– Про один із символів України ми з вами з рухами
заспіваємо.

Всіх запрошую, вставайте.

Разом зі мною заспівайте.

(Учні співають під музичний супровід пісню «Ой єсть в лісі калина» і
виконують відповідні рухи.)

5. Фронтальна робота.

Завдання:

Дослідити, як пишуться слова – назви міст.

1. Робота з підручником.(Усно)

– Зараз помандруємо до столиці нашої держави з допомогою вправи 233.

(Показ на карті міста Києва )

1. Прочитайте самостійно текст.

2. Робота над його змістом.

– Яке місто є столицею нашої держави?

– З якої букви воно пишеться?

2.Робота в парах.

(На кожній парті картка з картою України)

– Відшукайте і запишіть назви міст України.

(Кіровоград, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ…)

– З якої букви ви писали назви цих міст?(З великої.)

Висновок: Назви міст пишемо з великої букви.

6.Розвиток зв’язного мовлення.

Завдання:

Дослідити, як пишемо слова – назви сіл(диференційовано)

– Мандрівні дороги завели до нашого рідного села.

– Як називається село, де ми живемо?

– Що ви знаєте про наше село?

І група: Скласти твір – мініатюру про рідне село за опорними словами.

Костянтинівка -………

Воно стоїть ……..

Його вулиці……..

Тут живуть…….

Опорні слова: барвисті, зелені; чудове село; працьовиті люди; над річкою
Сріблянкою.)

ІІ група 1. Скласти речення про наше село.

2.Підкреслити головні члени речення.

– Які назви сіл ви ще знаєте?( Ротмистрівка, Балаклея, Будки…)

Висновок: Назви сіл пишемо з великої букви.

7.Орфографічна хвилинка.

Завдання:

Дослідити, як пишемо слова – назви вулиць.

1.Відшукати слово вулиця в орфографічному словнику.

2.Написати слово в зошиті і запам’ятати правопис.

– На якій вулиці ви проживаєте?

– Прочитайте на дошці назви вулиць нашого села і додайте ті, які ще
знаєте.

( вулиця Шевченка, вулиця Першотравнева, вулиця Насонова….)

– Як написані назви вулиць? (З великої букви)

3.Назвіть ознаки до слова вулиця.

Вулиця ( яка?)……(широка, красива,кам’яна,……….)

Висновок: Назви вулиць пишемо з великої букви.

8.Релаксація.Гра для очей « М’ячик»

(Діти водять очима за уявним м’ячиком вгору – вниз, дугою вліво –
вправо, колом справа – наліво та зліва – направо кілька разів.

Потім на кілька секунд закривають очі, відкривають і працюють далі.)

9.Робота в парах.

. Завдання: Дослідити, як пишуться слова – назви рік.

1.З тексту виписати назви річок.(Текст на карточках.)

(У ясноті сонця голубіє Дніпро. Могутня ріка увібрала в себе води
Прип’яті, Березини, Десни. )

2.Перевірка виконаного завдання.

3.Закріплення вивченого про слова назви річок.

– Цікаво, куди ми потрапимо, коли відкриємо підручник на ст.103 впр.235?

– Прочитайте самостійно завдання.

– Що треба зробити у вправі?

– Назвіть слова 1 речення, які написані з великої букви. Чому?

– Як зветься річка у Полтаві? З якої букви написана?

– На берегах якої річки стоїть Київ? Як написати назву цієї річки?

Висновок: Назви річок пишемо з великої букви.

ІV. Рефлексія.( аналіз досягнень поставлених на початку уроку цілей)

1.Робота в групах.

– Дослідити слова, в написанні яких допущені помилки і пояснити
правильність написання даних слів.

Місто ніжин, Вулиця Шевченка, річка десна, село Костянтинівка, Держава
Україна.

2.Перевірка виконаних завдань роботи в групах.

3.Завершити « Асоціативний кущ», розпочатий на попередньому уроці.

імена прізвища по – батькові

назви вулиць велика буква назви міст

назви держав назви річок назви сіл

V. Самооцінка з допомогою сигнальних карток.

VІ. Домашнє завдання.( Диференційовано)

І група. Виконати впр.236,зав.1,2.

ІІ група. Скласти твір про рідне село, вживаючи назву річки, назви
вулиць.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
