Тема: Узагальнення і систематизація знань за темою «Частини мови.
Іменник»
Мета: Узагальнити і систематизувати знання про іменник, відмінювання
іменників, удосконалювати вміння вживати в мові іменники – синоніми,
іменники – антоніми, як засіб увиразнення мовлення,вміти влучно
використовувати слова в прямому і переносному значенні, застосовувати в
мовленні багатозначні іменники, навчити самоконтролю,розвивати пам’ять,
культуру мовлення, бажання добре вчитися, уміння доводити правильність
думки, виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: нетбуки, проектор, екран, словники іншомовних слів, грамоти.
Хід уроку
1. Знайомство
2. Повідомлення теми і завдань.
– Сьогодні на уроці ми проведемо захоплююче мовне інтелект-шоу,яке
присвячене нашій малій Батьківщині-Донеччині. Сьогодні ви матимете змогу
показати свої:
1. Знання
2. Уміння
3. Навички
4. Ерудицію
5. Кмітливість з теми «Іменник». А чи знаєте ви, що майже кожне друге
слово в українській мові це іменник,тому що половина усіх слів в нашій
мові припадає на іменник.
– Перекладіть, будь ласка, це слово на російську мову, на англійську, на
німецьку.
– Я об’єднала вас у команди,в кожній є лідер,тобто керівник,капітан. Це
пояснення я прочитала у словнику іншомовних слів, з яким ми обов’язково
будемо працювати сьогодні. Ви будете виконувати завдання,грати і
заробляти певні бали. Ваше завдання – уважно мене слухати, бути
надзвичайно активними,творчими і обов’язково посміхатися.
-Що ж означає шоу,інтелект?
-У вас на партах лежать «Словники іншомовних слів». Знайдіть і зачитайте
значення цих слів, запишіть визначення у зошити.(Інтелект –
розум,ум,здатність людини мислити. Шоу-гра, вистава.)
– Отже,якщо інтелект- розум,а шоу-гра, то ми почнемо розумну гру. – Мої
вітання!
3.Хід гри
1 тур«Бліц-опитування»
По- перше, пропоную пригадати все, що знаємо про іменник за допомогою
бліц-опитування і отримати свої перші бали для своєї команди. Спробуйте
за 30 секунд відповісти на 4 запитання.
•Як називається частина мови, що означає назву предмета ?
•Наведи приклад іменника
•На які питання відповідає іменник?
• Іменники можуть бути назвами істот і ….
Розумник!
•Наведи приклад іменника-назви істоти.
• Більшість іменників належать до родів, яких? (Чоловічий, жіночий,
середній).
•Наведи приклад іменника середнього роду.
• Іменники мають числа …
Так тримати!
•Наведи приклад іменника,який вживається тільки у множині
•Що таке відмінювання іменників?
•Скільки відмінків в українській мові?
•На яке питання відповідає кличний відмінок?
Надзвичайно!
•Що таке початкова форма іменника?
• Іменники поділяються на власні та… .
•З якої букви пишуться власні іменники?
•Наведи приклад.
Прекрасно!
Дякую. Підіб’ємо підсумки.(Максимально 5 балів)Усі відповідачі отримуюь…
балів.
2 тур «Аукціон власних назв»
-Що вам відомо про власні іменники?
-Закріпити правило написання власних назв з великої букви за допомогою
гри «Я знаю 5 назв…». Увага на екрани!
1 група: за допомогою карти Донецької області на екрані нетбука запишіть
5 назв міст.
2 група запишіть 5 назв вулиць міста Донецька.
3 група: до загальних назв допишіть власні.
4 група: запишіть правильно імена та прізвища видатних людей Донеччини.
Перевірка (по одному учню від групи. Як ти багато зробив! Здорово!Це
чудова робота. Ти робиш це красиво!). Оцінювання максимально 5 балів.
Яке правило ми повторили?
Учні 4 команди згадали імена видатних людей,які народились на Донеччині
або присвятили свою творчість нашій Малій Батьківщині. Ким за професією
були Григорій Бойко і Володимир Сосюра?За допомогою чого можна записати
твори? Яке головне знаряддя праці письменника?Так,це кулькова ручка. А
це ручка дверей,це маленька ручка дитини. Тобто слово ручка має декілька
значень. Як називаються такі слова?Які ще багатозначні слова ви знаєте?
– Складіть речення.
3 тур «Мовний бій»
Увага на екрани!
-На ваших екранах з’явилися малюнки багатозначних слів. Складіть
речення,в кожному з яких слово вживається у різних значеннях .
,.AAOeOuethF
H
Перевірка,максимально 3 бали (по одному учню від групи.). Що таке
багатозначні слова?Оголошую 4 тур.
4 тур «Грамотії»
– 2 група дітей згадувала професію двірника
– Доберіть до слова двірник (у значенні професії) синонім.
– Що таке синоніми?
– Що таке антоніми? Ці знання стануть вам у нагоді при виконанні
наступного завдання.
– Я прочитаю уривок із твору вашого однолітка про Донбас.
Донеччина – моя мала Батьківщина. Я люблю її у радості і смутку, у
щасті й горі. Я закоханий у тишу сільського ранку і безперервний гуркіт
міста. Я із задоволенням вдихаю пахощі її ланів, аромати полів.
Донеччина – це моя кохана ненька, рідна мати.
Увага на екрани! Завдання буде наступне:
1 група: доберіть синоніми до слова Батьківщина.(яка буква позначає 2
звуки?
2 група: випишіть антоніми: у радості і смутку, у щасті й горі,
тиша-гуркіт. (Назви звуки у слові «горе»,)
3 група: випишіть синоніми: пахощі – аромати, полів- ланів,
ненька-мати.(В якому слові звуків менше,ніж букв?)
4 група: доберіть антоніми до слова ранок.(Охарактеризуй звук «р» у
слові ранок)
Перевірка,максимум 4 бали (по одному учню від групи ).
Частковий фонетичний аналіз слова.
Фізхвилинка
5 тур
Конкурс «Пантоміма»
Покажіть за допомогою жестів слово «стадіон». Хто перший підніме руку і
скаже,а не викрикне,той отримає додатковий бал.
Вірно-це стадіон. Прочитайте речення,яке я склала. На стадіоні «Донбас
Арена» проходять спортивні змагання.
Аналіз іменника за схемою:
1. Назвіть слово
2. На яке запитання відповідає?
3. Яка це частина мови?
4. Власна чи загальна назва?
5. Назва істоти чи неістоти?
6. Рід
7. Число
8. Відмінок
9. З якими словами пов’язане?
10. Яким є членом речення?
У вас це вийшло.
6 тур
Відмінковий ланцюжок: я називаю іменник у називному відмінку і викликає
учня, який повинен сказати іменник у родовому відмінку, наступний учень
називає іменник у давальному відмінку і т.д.
Оцінювання.
7 тур «Мовні перлинки»
– Отже,ми згадали перлину нашого міста-стадіон «Донбас
Арена»,але є ще багато улюблених місць для кожного з нас,їх ми згадаємо
у конкурсі «Мовні перлинки» Назвіть своє улюблене місце в Донецьку.
– Тобто доречно підсумувати наш діалог прислів’ям «Кожному мила
своя сторона». Які ще прислів’я про рідний край ви знаєте?
– Наступне завдання на екранах нетбуків – записати
прислів’я,поставивши іменник у потрібну форму відмінка і визначити
число,рід,відмінок виділеного іменника.
Кожна травичка на своєму (корінь) росте.
Людина без (Вітчизна),як соловей без (пісня) .
Без (верба) та (калина) немає (Україна).
За рідною (земля) і в (небо) скучно.
Перевірка, максиму 4 бали. – Чого вчать нас ці прислів’я?
8 тур Тестування»
– Наша казкова гра добігає кінця. Я пропоную останній
тур-тестування. Усі будуть обговорювати питання, а натискати потрібну
відповідь повинен лідер команди. У тесті 5 запитань з трьома варіантами
відповідей,правильна лише одна. Підведіть курсор до слова тест і
клікніть один раз. Натисніть середню кнопку. Починайте.
Виставлення балів.
4. Підсумок уроку
– Доки я підраховую бали,вви запишіть домашнє завдання.
Домашнє завдання:записати іменники,найважливіші у вашому житті і
провідміняти один з них. Які це можуть бути слова?Наприклад,для мене-це
слово мама,здоров’я.
– Любі діти,ви сьогодні плідно працювали,поповнили свої
скарбнички знань новими словами,знаннями. Кожному із вас я можу
поставити лише високий бал і сказати «Дякую». Дуже приємно вчити таких
розумних дітей Нагороджується команда … за кмітливість, команда 2- за
творчість, команда 3 –за швидкість, команда 4 – за позитивність.
– Подаруйте мені іменники, якими охарактеризуєте наш урок?(Цікавість,
швидкість, новина, … )
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter