Тема: Розвиток мовлення. Місто, у яке я закоханий…
Мета: розвивати усне зв’язне мовлення, розширити знання про рідне місто,
ознайомити з поняттям „мала батьківщина”, формувати уміння вживати
виражальні засоби мови, висловлювати емоційно-оцінні судження; розвивати
пізнавальні інтереси; виховувати почуття патріотизму, поваги до
традицій, професій, історії міста.
Обладнання: фотоілюстрації видів Донецька, карта України, індивідуальні
картки („Написання чернетки”).
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку
– Тему уроку нам підкаже притча, яка має назву „Міста
світу”.
Учитель читає притчу з відкритим кінцем, учні повинні
завершити останню фразу.
Виникла якось суперечка між друзями: яке місто найкраще на
Землі.
– Я думаю, – сказав Ігор, – що це Нью-Йорк. Діловий,
стрімкий, висотний.
– А мені, здається, Париж, – заперечила Оля, – Ейфелева
вежа чого тільки варта. Це центр світової моди, легкий, святковий.
– Ні, – вступив до розмови Сашко. – Найкраще місто на Землі
– це сучасне, що технічно йде попереду всіх на кілька років. І це, я
вважаю, місто Токіо.
Лише Данило не брав участі у розмові.
– А ти як гадаєш – яке місто найкраще на Землі? – запитали
його діти.
– Чого тут думати? – здивувався хлопець. – Найкраще місто на
Землі – це те, де … ( ти народився та живеш).
– У якому місті ви народилися та живете?
– Ми чимало знаємо про наше місто з уроків, виховних годин,
літератури, відвідування краєзнавчого музею, власних спостережень.
Сьогодні завдання уроку розвитку мовлення підготують вас до написання
твору на тему „Місто, у яке я закоханий…”
ІІІ. Актуалізація знань. „Мозкова атака”
– Пригадайте, що ви знаєте про наше місто?
Можливі відповіді: Джон Юз – засновник міста, обласний центр,
137 років, 1 мільйон мешканців, шахти, металургійний завод, вугілля,
місто мільйона троянд, промисловий центр, театри, Ботанічний сад, 9
районів, команда „Шахтар”, Україна.
ІV. Творчі вправи з розвитку мовлення
1. Введення поняття „мала батьківщина”.
– Ми громадяни Держави Україна.
– Як можете пояснити цю думку? (Ми народилися в Україні,
живемо в Україні, навчаємось та будемо працювати на благо України, бо це
наша Батьківщина).
На дошці записується.
Україна – моя Батьківщина.
– Ми мешканці міста Донецьк. Ви тут народилися, живете,
навчаєтесь, тут ваші перші друзі, школа. Чи схожі визначення?
– Отже, можна записати наступне: „Донецьк – моя
батьківщина”.
– Поясніть, чому в першому реченні слово „Батьківщина”
написано з великої літери, а в другому – з маленької?
– Україна – це держава, у якій ми народилися. Це наша велика
Батьківщина. Донецьк – частина великої Батьківщини, місто України, у
якому ми народилися . Це наша мала батьківщина.
1. Добір синонімів.
– Якими словами та словосполученнями, близькими за змістом, можна
замінити слова Україна, Донецьк?
Україна – Батьківщина, Вітчизна, матінка -земля, держава.
Донецьк – мала батьківщина, рідне місто, шахтарська столиця, місто
троянд.
2. Робота з прислів’ями.
– Поясніть зміст прислів’їв.
– Які із запропонованих прислів’їв за змістом можна віднести до поняття
„велика Батьківщина”, а які – „мала батьківщина” ?
Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.
Жити – Вітчизні служити.
Кожному мила його сторона.
¬
A
e
A
Рідна сторона – матінка, чужа – мачуха.
Де народився, там і згодився.
3. Складання акровірша.
– Доберіть епітети, які б характеризували наше місто.
Д дивовижне
О ригінальне
Н адійне
Е енергійне
Ц цілеспрямоване
Ь
К расиве
– Якими словами ще ви охарактеризували б наше місто? ( трудове,
шахтарське, театральне, молоде, індустріальне, сучасне, трояндове,
гірняцьке, квітуче, зелене).
4. „Написання чернетки”. Самостійна робота.
Учні отримують картки з текстом, який необхідно доповнити епітетами.
Я живу у …місті Донецьку. Мені дуже подобаються його … вулиці, …
бульвари, … площі, … парки. Особливим символом міста є …
терикони, що стоять, мов …. А справжньою прикрасою – троянди.
– Чи сподобалась розповідь про наше місто? Чим можна забарвити,
прикрасити?
– З чим можна порівняти терикони?
– Попрацюйте самостійно.
Виконані роботи обговорюються, увага зосереджується на найбільш влучних
епітетах.
Один із варіантів роботи. Я живу у дивовижному місті Донецьку. Мені дуже
подобаються його сучасні вулиці, зелені бульвари, широкі площі, квітучі
парки. Особливим символом міста є великі терикони, що стоять, мов
казкові велетні, що охороняють місто. А справжньою прикрасою Донецька є
чудові троянди.
5. Складання діалогу. Робота в парах.
– Чи є у Донецьку ваші найулюбленіші куточки ? ( Ботанічний сад, фонтан
на площі, Набережна Кальміусу, парк Кованих фігур, парк Щербакова)
– Попрацюйте у парі. Складіть діалог, у якому б ви розповіли один одному
про улюблені місця Донецька, чому вам подобається саме цей куточок, які
приємні події ви пов’язуєте з ним?
Зразок одного зі складених діалогів.
– Я дуже люблю приходити до парку кованих фігур.
– А мені подобається бузкова алея у Ботанічному саду.
– А ти спробуй прийти у парк кованих фігур ввечері, коли запалюють
ліхтарі. Здається, що потрапив у справжню казку.
– Ні, я бузкову алею у травні ні на що не проміняю. Це просто
різнокольорове чудо. А аромат який!
– Згоден, ти мене запросиш до саду, а я тебе у парк.
– Добре. Гарна думка.
6. Складання усного зв’язного висловлювання.
– Хто прославив наше місто? На чию честь названі вулиці, поставлені
пам’ятники?
– Цікавим та незвичайним пам’ятником є пам’ятник Солов’яненку, що стоїть
у парку біля театру опери та балету.
– Складіть зв’язне висловлювання за темою „Біля пам’ятника
Солов’яненку”, використовуючи словосполучення „видатний артист”,
„золотий костюм”, „статна фігура”, „стоїть гордовито”, „красива
людина”, „зійшов зі сцени” та „журналістські питання”: Хто? Де? Коли?
Чому? Як?
Зразок складеного висловлювання.
Поруч із Театром опери та балету стоїть пам’ятник видатному артисту
нашого міста – Анатолію Солов’яненку. Я часто зупиняюся біля нього.
Здається, що артист тільки зійшов зі сцени. Він гордовито стоїть у
золотому костюмі. Його статну фігуру видно здалеку. Я вважаю, що це
найкращий пам’ятник нашого міста.
V. Знайомство з планом творчої роботи. Домашнє
завдання.
– Використовуючи матеріали уроку, вдома складіть усний твір за планом.
Учні отримують план на індивідуальних картках.
План
1. Донецьк – моя мала батьківщина.
2. Символи Донецька – троянди та вугілля.
3. Улюблені місця донеччан.
4. Пишаюсь своїми земляками.
5. Я – донеччанин.
VІ. Підсумок уроку.
– Скласти сенкант.
Донецьк.
Трудовий, трояндовий.
Працює, розвивається, квітне.
Я пишаюсь рідним Донецьком.
Шахтар.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter