.

Дивись так, щоб побачити; слухай так, щоб почути. В.Сухомлинський "Я хочу сказати своє слово” (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
118 1490
Скачать документ

Тема: Дивись так, щоб побачити; слухай так, щоб почути. В.Сухомлинський
“Я хочу сказати своє слово”.

Мета: Формувати в учнів уміння спостерігати за навколишнім світом, вчити
добирати слова для передачі краси природи, вчити орієнтуватися в тексті,
розвивати образне мислення, уяву, зв’язне мовлення і читацькі навички,
виховувати любов до рідного краю, бережливе ставлення до навколишньої
природи.

Обладнання: зошит ,,Читайлик”, складова таблиця, таблиця маршруту,
малюнок Лісовичка Озивайка, картки для розширення поля читання, картки
із різнорівневими завданнями, таблиця із словами з оповідання, портрет
В.О.Сухомлинського, таблиця із скоромовкою, О.Я.Савченко. Читанка.
Підручник для 2 класу. Ч.2. Київ ,, Освіта”, 2002 р.

Тип уроку: комбінований

Вид уроку: урок – подорож

Хід уроку

І. Організація класу. Привітання гостям. Релаксація.

– Діти, до якого уроку приготувалися ? ( Читання )

– Для чого дітям уроки читання ?

– Читання – це віконечко у світ знань.

ІІ. Стимулювання та мотивація навчально – пізнавальної діяльності.

– Сьогодні ми здійснимо подорож. А допомагатиме нам Лісовичок

Озивайко. Разом з ним ми будемо подорожувати за таким маршрутом

(таблиця на дошці )

– Наша перша зупинка ,, Мовна розминка”

1. Гра ,,Вимов ланцюжок звуків” (проводить підготована учениця )

– Повторіть ,, ланцюжки” звуків : а- у – о – і; а – у –і –е ; а – о –е
–и; і – у – е – а.

2. Читання складів за таблицею 3 ( зошит ,, Читайлик” ) – с. 7

– прочитайте 1 стовпчик ;

– прочитайте 3 рядок зверху ;

– прочитайте склади з буквосполученням пр ;

– прочитайте склади із звуком ,,е”

3. Промовляння потішки за вчителем

Жу – жу – жу – я дубок посаджу.

Улі – улі – улі – жолуді, як кулі.

Іло – іло – іло – листя пожовтіло.

4. Попрацюємо над скоромовкою ( запис на таблиці )

Курличі курличуть,

Курличаток кличуть :

– Курли, курли, курличеньки,

До річеньки, до річеньки. Г.Бойко.

Прочитайте : – напівголосно повільно,

– напівголосно швидко,

– голосно швидко.

– Хто бажає повторити скоромовку напам’ять ?

Сподобалась Озивайкові ваша робота на мовній зупинці. Подорожуємо далі.

Наша наступна зупинка ,,Перевіряйко”

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

– Що вам було задано додому ?

– Зараз ми послухаємо, як ви підготувалися виразно читати.

– Зачитайте уривок в особах , а саме – розмову хлопчиків. Передайте ,
читаючи, різні почуття : здивування, радість, захоплення, недовіру.

– Хто вдома пофантазував і придумав розповідь про цікавий випадок, що
трапився з вашим песиком або кошеням ? ( Малюнки дітей )

Оцінювання.

– Молодці, Лісовичок Озивайко задоволений вашою роботою.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

– Він пропонує вам справитися з таким завданням (вивішую таблицю )

– Прочитайте речення , роз’єднавши слова

Я хочу сказати своє слово

– Коли ви вже чули цей вираз ?

– Які твори з цього розділу вже прочитали ? ( В.Струтинський ,,Жива
казка”, Т. Коломієць ,, Задзвонив синенький
дзвоник”, Д.Павличко ,,Квітка”, В.Артамонова ,,Їжачок – реп’яшок”)

– Сьогодні ми будемо опрацьовувати оповідання про ваших ровесників, про
те, як малі учні вчилися спостерігати красу природи рідного краю і
передавати це в своєму мовленні. І назва цього оповідання співзвучна з
назвою розділу ,,Я хочу сказати своє слово”

– Написав його видатний педагог, вчитель, письменник, який завжди любив
дітей – Василь Олександрович Сухомлинський (вивішую портрет )

– Пригадайте , які його твори ви вже читали в 2 класі ? ( ,,По
волосинці”, ,,Сьома дочка”, ,,Горбатенька дівчинка”, ,,Як же це все було
без мене ?” )

– Як , на вашу думку, що ви повинні вміти на кінець уроку ? (Відповіді
дітей )

– Отже, підсумовуючи ваші відповіді ви повинні вміти :

– виразно читати ;

– визначати головну думку ;

– мислити ;

– робити висновки. ( Вивішую таблицю )

V. Вивчення нового матеріалу.

Лісовичок Озивайко запрошує нас на зупинку ,,Скарбничка”.

1. Читання оповідання вчителем.

– Я прочитаю оповідання , ви уважно прослухайте , щоб зуміли дати
відповіді на тестові завдання.

2. Відкрийте зошити ( с. 66 ), запишіть внизу сторінки відповіді.

Тести

1. Куди повела Катерина Іванівна першокласників ?

а) у ліс ; б) у поле ;

2. Який був ранок ?

а) тихий осінній ; б) тихий весняний ;

3. Про що вчилися розповідати учні ?

а) про осінню пору ; б) про осіннє небо ;

4. Хто захотів сказати своє слово ?

?

ae

а) маленька Валя ; б) маленька Катя ;

5. Небо грало , трепетало , дихало …

а) як жива рибка ; б) як жива істота .

3. Взаємоперевірка. Вивішую таблицю ( додається )

o Обміняйтесь зошитами, перевірте роботу товариша.

o Хто допустив 1 помилку ? 2 помилки ? Молодці, уважні.

4. Словникова робота ( робота в парах ). Учні працюють на картках з
метою розширення поля читання.

не бо

гра ло

дих ало

ска зала

трепе тало

Знайдіть і прочитайте найбільше слово.

– Що значить ,, трепетало” ? ( дрижало , трусилося ,тремтіло )

5. Читання слів , що зустрінуться в тексті ( З таблиці )

– Прочитайте слова , що зустрінуться в тексті , зверніть увагу на
наголос. Читаємо ,,луною”. Повела, осінній, точні, притихли, дивилися,
перелітні, курликали, розповідати, повторювали.

– Чи є незрозумілі слова ?

6. Самостійне читання оповідання.

– Прочитайте оповідання самостійно , напівголосно , звертайте увагу на
розділові знаки , подумайте над таким запитанням :

– Що вчилися робити діти ? ( Розповідати про небо )

– Так що ж вчилися робити діти ?

7. Фізкультхвилинка.

– А зараз відпочинемо

Читали , читали , за всім слідкували.

А очі , малята, втомлятися стали.

Їм слід відпочити. То ж зробим зарядку.

Сідайте зручніше й усе по порядку :

Очі закрили. Ви бачили ніч ?

Відкрили , закрили. Ще раз повторили.

Тепер подивіться то вправо, то вліво,

Вгору та вниз. Ще раз повторімо.

Дивіться, малята, синіє там даль.

А гляньте , на носі не всівся комар ?

І знову очима поведіть вправо , вліво.

Усі відпочили ? Берімось за діло.

8.Читання оповідання вголос ,,ланцюжком”

– Наш гість Лісовичок Озивайко хоче послухати , як ви підготувалися
читати оповідання вголос.

– Зверніть увагу , що саме сказали діти про небо ?

– Так , що сказали діти про небо ?

9. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

– Знайдіть і прочитайте опис осіннього ранку.

– Чому в степу було сумно ? ( Вони тихо курликали , тому в степу було
сумно )

– Які слова з цього опису передають спокій , сум ? ( Тихо курликали)

– Яке завдання поставила вчителька ?

– Як поставились до завдання діти ? Де про це сказано ?

– Чи можна сказати , що вчителька була задоволена відповідями дітей?

– Хто з школярів дібрав найвлучніше слово ?

– Яким Валя побачила небо ? Як вона про це сказала ? Прочитайте.

– Який був у неї настрій ?

– Яким діти побачили небо після Валиних слів?

10. Визначення головної думки.

– Прочитайте мовчки останній абзац. Як ви зрозуміли його зміст?

(Ці слова передають головну думку оповідання )

– Отже, треба бачити красу рідного краю, навколишньої природи, бути
спостережливим .

– А як потрібно ставитися до природи? (Оберігати її, насаджувати дерева,
квіти, не забруднювати навколишнє середовище.

11. Лісовичок Озивайко задоволений вашою роботою і пропонує самостійно
попрацювати за картками ( різнорівневе завдання ).

– Завдання на жовтих картках : підготуйтеся до читання двох останніх
абзаців , передаючи голосом сум , тривогу , зажуру.

– Завдання на синіх картках : підготуйтеся читати розмову Валі і
вчительки , передаючи голосом запитальну інтонацію вчительки і
замилування , ніжність , радість дівчинки.

– Завдання на червоних картках : скласти розповідь про свої враження:
Яким ти побачив небо , йдучи до школи ? Сумним ? Ласкавим ? Сірим чи
синім ? Низьким чи високим ?

Перевірка самостійної роботи.

VІ. Остання наша зупинка ,,Підсумок”.

– Ви гарно попрацювали на уроці і Лісовичок Озивайко пропонує вам таке
домашнє завдання , запишіть його в щоденники:

– виразно читати оповідання на с.110 – 112 (для учнів, що працювали з
жовтими картками );

– читати в особах (для учнів, що працювали з синіми картками);

– скласти і записати свої міркування в зошит на с.66 ,,Яким ти побачив
небо ,ідучи до школи ?”

VІІ. Підсумок.

– Ось і закінчується наша подорож. Давайте перевіримо чи з усіма
завданнями ми справилися ? Чи досягли мети уроку ? Звернутись до
таблиці.

Лісовичок Озивайко задоволений вашою роботою, бажає вам завжди бути
уважними, спостережливими бо дива завжди є поруч .

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
