Тема: М. Коцюбинський. Про двох цапків.
Мета: – ознайомити учнів із казкою М. Коцюбинського «Про двох цапків»;
– розвивати і удосконалювати техніку читання, логічне мислення,
творчі та пізнавальні здібності учнів;
– виховувати у дітей ввічливість, вчити поважати один одного.
Обладнання: предметні малюнки, ілюстрації до казок, схеми.
Хід уроку
I.Організація уроку
Пролунав дзвінок,
Починаємо урок,
Працювати будем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти просто молодці.
?Діти, посміхніться сонечку, один одному, мені, і з приємним настроєм
розпочинаємо урок.
II.Актуалізація опорних знань.
1. Відгадування загадки.
Біла копиця йде води напиться,
Хвицає ногами, буцає рогами,
Бородою трясе, молоко несе,
Ласує лозою, зветься (козою)
? Яка це тварина: дика чи свійська ?
? Що ви можете сказати про вдачу кізочок?
2. Звуко-буквений аналіз слова «коза».
3.Робота в групах. Звуковий аналіз слів.
? Сьогодні, діти, до вас на урок завітала кізочка. Вона буде
спостерігати за вами, як ви працюватимете, та принесла ще й свої
завдання.
?У кізочки є друзі. Це кролик, півник, качечка та гусочка. Оберіть собі
ту тварину, яка вам найбільше сподобалася, і об’єднайтеся у групи.
Завдання групам: знайти малюнок, що відповідає звуковій моделі, яка
роздана кожній групі.
III.Оголошення теми й мети уроку.
? У нашої кізочки є дітки: два цапки. Про них український письменник
Михайло Коцюбинський склав казочку, а друкарі надрукували її у нашому
«Букварі». Називається ця казка «Про двох цапків». Ми зараз ознайомимся
з нею, навчимося правильно і виразно читати її.
IV.Робота над новим матеріалом.
1. Робота над першою частиною казки
а) Словникова робота
Вчитель пояснює значення слів:
перебратися – перейти, подолати;
кладка – невеличкий місток;
заждати – почекати.
б) Читання казки вчителем.
? Що трапилося з цапками ?
в) Фонетична зарядка. Розвиток мовного дихання.
? Зараз, діти, ми підготуємося до вимови звуків. Щоб ротик був
слухняним, зробимо фонетичну зарядку.
Вітерець у лісі: ш-ш-ш .
Повзе вуж у траві: с-с-с .
Прилетів жук: ж-ж-ж .
Заспівав комарик: з-з-з .
За-за-за – дідова коза .
Зу-зу-зу – я пасу козу.
Зі-зі-зі – а потім дам їсти козі.
Здуйте кульбабу.
Подуйте на гарячий чай.
Покотіть олівець по парті одним подихом.
”
V
†
E
D?cZ
b
¦
TH
a
Подуйте на пелюстки квітки, що на долонці.
г) Напівголосне читання учнями частини про цапків.
д) Відповіді на запитання
? Які наміри були у цапків ?
? Яка була кладка ?
? Чим закінчилася їхня зустріч ?
е) Фізкультхвилинка.
є) Робота над реченням
? Які ми вивчили види речень ?
? Що ставимо в кінці речень ?
? Знайдіть та прочитайте в першій частині окличне
речення.
? Прочитайте записане на дошці речення. Виправте
допущені помилки.
ступилиобидвацапкинакладку
ж) читання ланцюжком в парах
2. Робота над другою частиною
а) Читання частини підготовленими дітьми
? Про кого розповідається у другій частині ?
б) Вибіркове читання
? На якій стежці зустрілися кізочки. Прочитайте.
? Чому не можна було розминутися на цій стежці?
Прочитайте.
? Що зробила одна кізочка ?
? Як вчинила друга кізочка ?
в) Словесне малювання
? Погляньте на дошку. Це ілюстрації до українських казок. Знайдіть
зайві, залиште ті, які стосуються казки
«Про двох цапків». Які ще можна намалювати малюнки
до казки?
3. Характеристика дійових осіб.
? З’єднайте слова, записані на дошці, з малюнками кізочок та цапків.
Які з них стосуються кізочок, а які – цапків?
уперті розумні мудрі
розважливі
малюнок цапків малюнок кізочок
ввічливі добрі
непоступливі
4. Робота над основною думкою казки.
? Прочитайте прислів’я – плутанку
Виріс,
не
та
ума
виніс
? Чи можна так сказати про цапків ?
? А кізочок ?
V. Підсумки уроку
1.Технологія «Мікрофон». Прийом «Незакінчене речення».
? Закінчить речення
«На сьогоднішньому уроці для мене найбільш
важливим відкриттям було …»
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter