.

Весняні квіти Землю прикрашають. (За народними легендами про квіти) (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
136 5602
Скачать документ

ТЕМА. Весняні квіти Землю прикрашають. (За народними легендами про
квіти).

МЕТА. Через матеріал народних легенд про весняні квіти залучити учнів до
вивчення кращих зразків усної народної творчості українського народу;
занурити учнів у глибину словесного образу; навчати визначати головну
думку творів.

Формувати в учнів навички правильного, свідомого, виразного читання;
збагачувати словниковий запас.

В процесі спеціально створених навчальних ситуацій розвивати емоційно –
чуттєвий досвід та естетичні почуття дітей.

Виховувати бажання створити власний твір на основі вражень від
прочитаного.

ОБЛАДНАННЯ УРОКУ:

на дошці:

§ запис теми, епіграфу уроку;

§ ілюстрації весняних квітів – підсніжник, фіалка;

§ дитячі малюнки весняних квітів;

§ репродукції картин Катерини Білокур із серії «Квіти України».

на стенді: книга «Легенди та повір’я українського народу» , збірка

« Вірші та легенди про квіти, що нас бережуть, лікують, захоплюють та
чарують», книга «Легенди про квіти українського віночка», книга «Від
народної скарбниці відвертатись не годиться»;

маленькі картки з ілюстраціями квітів: фіалка, пролісок, барвінок,
конвалія (для розподілу на команди).

ХІД УРОКУ

ЕПІГРАФ УРОКУ

« І заквітне наше поле,

і зазеленіє, –

Знов його весна прекрасна

квіточками вкриє. »

Леся Українка

І. ВСТУПНА БЕСІДА ПРО ЗНАЧЕННЯ КНИГИ У ЖИТТІ ЛЮДИНИ.

– Читання уривку з вірша Д. Кугультинова «Книга».

Моїм книжкам у шафі тісно всім.

І кожна книга на полиці – ніби дім.

Обгортку – двері ти відкриєш – а в ній скарб,

І ти ввійшов, і ти уже в гостях.

– Уявіть собі, яким бідним, одноманітним і не цікавим стало б наше
життя, якщо з нього раптом зникли б книги. Ні кіно, ні телебачення, ні
театр не можуть замінити людині безцінного спілкування з художньою
літературою. Розгортаємо цікаву книгу і слідом за власною уявою
переносимося в дивовижні світи, на інші планети, пізнаємо таємниці
природи, дізнаємося про життя тварин і рослин і щоразу стаємо мудрішими,
добрішими.

– А колись же люди не знали книг. Але до наших днів дійшла до нас
літературна спадщина нашого народу – це казки, вірші, міфи і легенди,
які спочатку передавалися від людини до людини усно, а потім були
записані у книгах від руки, а ще пізніше надруковані і ретельно
збережені для вас – нащадків.

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.

– Наш урок присвячений великому розділу усної народної творчості нашого
талановитого народу – легендам.

– Ви вже знаєте, що легенди створювалися, передавалися, записувалися і
зберігалися протягом всього існування нашої нації. Легенди наш народ
присвячував створенню світу, стародавнім богам – покровителям природи,
героям, тваринам і рослинам, особливо квітам.

– Ось сьогодні на уроці ми і будемо знайомитися з українськими
народними легендами про весняні квіти.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. ПІДГОТОВЧА РОБОТА ДО ОПРАЦЮВАННЯ
ЗАВДАНЬ УРОКУ.

(Розповіді заздалегідь підготовлених учнів про весняні квіти).

– Колись дуже давно перший чоловік на Землі навесні на сході
Сонця вийшов у поле і побачив неземну красу навколо себе. Цю красу
створили весняні квіти. Чоловік зібрав ці квіти і сплів з них віночок, а
потім прийшов додому і вдягнув цей віночок на голову коханої жінки. І
замилувався її вродою і красою.

– Голівоньку подруги прикрашали фіолетовий барвінок, біленький
пролісок, деревій, дрібненькі квіти рясту, пахучі квіти сон – трави.

(Показ ілюстрацій квітів на картинах К. Білокур та дитячих
малюнках).

– Чоловік довго дивився на свою кохану, а потім звернувся до неба
й сонця з проханням дарувати Землі кожної весни такі красиві і запашні
квіти, щоб прикрашали вони життя, милували око своєю вродою, дарували
чудові пахощі та лікували від хвороб.

– А жінка ще додала і своє прохання. Вона побажала, щоб всі
жінки, які будуть з’являтися на Землі були такі ж вродливі, як перші
квіти, що їй подарував чоловік. А чоловіки щоб дарували квіти жінкам
постійно, і щоб квітів на Землі не ставало менше.

– І з того часу небо і сонце дарують Землі щовесни чудові квіти:

фіалки, підсніжники, нарциси, тюльпани та багато інших.

– Які весняні квіти подобаються вам найбільше і чому?

ІV. ПЕРВИННЕ СПРИЙМАННЯ ТЕКСТУ ЛЕГЕНДИ « ФІАЛКА».

( Читає вчитель).

1. Легенда «ФІАЛКА» (показ ілюстрації квітки).

Коли добре і лагідне Сонце та блакитне Небо почали створювати квіти,
питалися вони лагідно у кожної квітки, коли та бажає квітнути.

Гордовита троянда сказала, що хоче бути княгинею літа.

– Добре, будеш нею, – відповіло Сонце. І з того часу троянди
квітнуть все літо.

– Я також бажаю бути княгинею літа, – просила лілея.

– Гаразд, обідві будете перемагати себе красою та ароматом,
-відказало їм Небо.

– І я хочу бути княгинею літа, просить півонія.

– Ні, – відмовило Сонце, у літа вже достатньо княжого квіткового
роду. Ти будеш княгинею весни.

Добра айстра побажала тішити та радувати людей якнайдовше.

– Гаразд, будеш квітнути аж до зими.

Таким чином Сонце і Небо розподілили між квітами час, коли їм квітнути.

Тільки скромна фіалка сховалася між листям й не мала відваги висловити
своє бажання. Але Сонце побачило її й запитало, коли та бажає вкриватися
цвітом.

– Коли це твоя воля, Сонце, дозволь мені прикраситися цвітом
тоді, коли в тебе буде найбільша радість.

(

?Oee.

?

e

– Отже, ти квітнутимеш на самому початку весни, коли я прокидаюся
від зимового сну і сяю у Небі на повну силу.

І в доказ ласки вкриває Сонце фіалку в час свого пробудження від
зимового сну дрібненькими квіточками. Але так чарівно вони пахнуть, що
всі люди полюбили її й з утіхою знаходять красуню у затінку.

2.Перевірка розуміння змісту прочитаного.

– Які почуття викликала у вас ця легенда?

– Хто за легендою призначав час цвітіння кожної квітки?

– Кого Сонце і Небо призначили княгинею літа?

– Чому Сонце відмовило півонії?

– Чому фіалка заховалася між листям?

– Коли вона забажала квітнути?

– Коли квітне ця рослина?

V. ПІДГОТОВКА ДО ЧИТАННЯ ЛЕГЕНДИ УЧНЯМИ.

1. Словникова робота.

2. Читання з дошки слів, робота з редагування.

– Прочитайте слова із легенди і відновіть їх.

китблане Боне гіднела Цесон

(блакитне Небо) (лагідне Сонце)

дагор янтрода жакня леялі

(горда троянда) ( княжа лілея)

радоб стайра ромнаск кафіал

(добра айстра) (скромна фіалка)

VІ. ЧИТАННЯ ЛЕГЕНДИ УЧНЯМИ.

Після читання проводиться розподіл учнів на групи. Використовуються
малюнки квітів і учні шляхом жеребкування поділяються на 4 команди:
«Пролісок», «Фіалка», «Барвінок», «Конвалія».

VІІ. АНЛІЗ ПРОЧИТАНОЇ ЛЕГЕНДИ.

(Проводиться у творчих групах).

«Пролісок» – підготувати читання у особах.

«Фіалка» – поділити текст на частини, дати заголовки.

«Барвінок» – вибіркове читання – характеристика квітів.

«Конвалія» – підготувати стислий переказ тексту.

VІІІ. ПЕРВИННЕ СПРИЙМАННЯ ТЕКСТУ ЛЕГЕНДИ «ЯК НАРОДИВСЯ ПРОЛІСОК».

( Читає вчитель).

1. Легенда «Як народився пролісок». (Показ ілюстрації квітки).

Вранці весняне Сонце нарядилося у золоті промінці і пішло гуляти по
небу. Воно було дуже красиве та гарне. Іноді Сонце скоса поглядало на
Землю.

У цей час хазяйнувала на Землі Зима. Вона не могла витримати гарячих
поглядів Сонця і танула просто на очах. Їй дуже хотілося сподобатися
красивому весняному Сонцю. Ось і вирішила вона прикрасити себе квіткою.
Квітка була білою – білою і дуже тендітною. Сонце замилувалося красивою
квіткою і ласкаво посміхнулося. Зима помітила цю посмішку і всю Землю
усипала квітами. Сонце почало простягати промінчики до квітів, і вони
ставали ще красивішими.

З тих пір, кожного року, коли Зима починає плакати, а на небі радісно
посміхається Сонце, з – під снігу з’являються ніжні білі квіти –
проліски. Це означає, що йде вже Весна.

2. Перевірка розуміння змісту прочитаного.

– Чим схожа ця легенда з легендою про фіалку?

– Чому Зима прикрасила себе квіткою?

– Чому з’явилися проліски?

ІХ. ЧИТАННЯ ЛЕГЕНДИ УЧНЯМИ.

Х. АНАЛІЗ ПРОЧИТАНОЇ ЛЕГЕНДИ.

1. Вправи на розвиток уваги, пам’яті, спостережливості.

(Робота в творчих групах).

Учні знаходять помилки, допущені в реченнях, співставляють їх з текстом
та виправляють.

«Пролісок» – «Вранці веселе Сонце нарядилося у жовті промінці і пішло
гуляти по обрію. Воно було дуже яскраве та гаряче».

«Фіалка» – «У цей час господарювала на планеті Зима. Вона не могла
витримати гарних поглядів світила і танула дуже швидко».

«Барвінок» -«Воно замилувалося гарною квіткою і лагідно посміхнулося.
Зима побачила цю посмішку і всю галявину вкрила квітами.»

«Конвалія» – «З тих часів, щороку, коли Зима починає плакати, а на небі
весело всміхається Сонце, з – під снігу з’являються тендітні білі
квіти – проліски.»

2. Мовно – логічні завдання. Скласти вірші на задану риму.

«Пролісок»

_____________________________________лісок

_____________________________________струмок

_____________________________________ голосок

_____________________________________пролісок

«Фіалка»

_____________________________________квіточки

_____________________________________діточки

_____________________________________під листок

_____________________________________мовчок

«Барвінок»

_____________________________________низенько

_____________________________________стебло

_____________________________________зелененьке

_____________________________________тепло

«Конвалія»

_____________________________________ у гаю

_____________________________________ високий

_____________________________________конвалію

_____________________________________широкий

3. Запитання для дискусії.

(Всім творчим групам).

– Я переконана, що квіти з’явилися на землі просто як вид рослин для
харчування тварин і для того, щоб були плоди після цвітіння дерева. Хто
має іншу думку, переконайте!

(Відповіді – міркування дітей).

ХІ. ПІДСУМОК УРОКУ.

1. Виставка книг.

2. Відгадування угорських кросвордів .

(Робота в творчих групах).

Навесні, а може, влітку ти знайдеш барвисту квітку,

що в зимових снах була і нарешті розцвіла.

Подивись, яка вона – чи весела, чи сумна?

Пелюстки не обривай, інші квіти відгадай!

– У безмежному «океані» книг є і книги легенд про квіти. Кожна з них
неповторна, цікава, пізнавальна. Прочитайте і дізнаєтесь, як з’явилися
на землі квіти, звідки походять їхні назви.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
