ТЕМА. Весняні квіти Землю прикрашають. (За народними легендами про
квіти).
МЕТА. Через матеріал народних легенд про весняні квіти залучити учнів до
вивчення кращих зразків усної народної творчості українського народу;
занурити учнів у глибину словесного образу; навчати визначати головну
думку творів.
Формувати в учнів навички правильного, свідомого, виразного читання;
збагачувати словниковий запас.
В процесі спеціально створених навчальних ситуацій розвивати емоційно –
чуттєвий досвід та естетичні почуття дітей.
Виховувати бажання створити власний твір на основі вражень від
прочитаного.
ОБЛАДНАННЯ УРОКУ:
на дошці:
§ запис теми, епіграфу уроку;
§ ілюстрації весняних квітів – підсніжник, фіалка;
§ дитячі малюнки весняних квітів;
§ репродукції картин Катерини Білокур із серії «Квіти України».
на стенді: книга «Легенди та повір’я українського народу» , збірка
« Вірші та легенди про квіти, що нас бережуть, лікують, захоплюють та
чарують», книга «Легенди про квіти українського віночка», книга «Від
народної скарбниці відвертатись не годиться»;
маленькі картки з ілюстраціями квітів: фіалка, пролісок, барвінок,
конвалія (для розподілу на команди).
ХІД УРОКУ
ЕПІГРАФ УРОКУ
« І заквітне наше поле,
і зазеленіє, –
Знов його весна прекрасна
квіточками вкриє. »
Леся Українка
І. ВСТУПНА БЕСІДА ПРО ЗНАЧЕННЯ КНИГИ У ЖИТТІ ЛЮДИНИ.
– Читання уривку з вірша Д. Кугультинова «Книга».
Моїм книжкам у шафі тісно всім.
І кожна книга на полиці – ніби дім.
Обгортку – двері ти відкриєш – а в ній скарб,
І ти ввійшов, і ти уже в гостях.
– Уявіть собі, яким бідним, одноманітним і не цікавим стало б наше
життя, якщо з нього раптом зникли б книги. Ні кіно, ні телебачення, ні
театр не можуть замінити людині безцінного спілкування з художньою
літературою. Розгортаємо цікаву книгу і слідом за власною уявою
переносимося в дивовижні світи, на інші планети, пізнаємо таємниці
природи, дізнаємося про життя тварин і рослин і щоразу стаємо мудрішими,
добрішими.
– А колись же люди не знали книг. Але до наших днів дійшла до нас
літературна спадщина нашого народу – це казки, вірші, міфи і легенди,
які спочатку передавалися від людини до людини усно, а потім були
записані у книгах від руки, а ще пізніше надруковані і ретельно
збережені для вас – нащадків.
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.
– Наш урок присвячений великому розділу усної народної творчості нашого
талановитого народу – легендам.
– Ви вже знаєте, що легенди створювалися, передавалися, записувалися і
зберігалися протягом всього існування нашої нації. Легенди наш народ
присвячував створенню світу, стародавнім богам – покровителям природи,
героям, тваринам і рослинам, особливо квітам.
– Ось сьогодні на уроці ми і будемо знайомитися з українськими
народними легендами про весняні квіти.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. ПІДГОТОВЧА РОБОТА ДО ОПРАЦЮВАННЯ
ЗАВДАНЬ УРОКУ.
(Розповіді заздалегідь підготовлених учнів про весняні квіти).
– Колись дуже давно перший чоловік на Землі навесні на сході
Сонця вийшов у поле і побачив неземну красу навколо себе. Цю красу
створили весняні квіти. Чоловік зібрав ці квіти і сплів з них віночок, а
потім прийшов додому і вдягнув цей віночок на голову коханої жінки. І
замилувався її вродою і красою.
– Голівоньку подруги прикрашали фіолетовий барвінок, біленький
пролісок, деревій, дрібненькі квіти рясту, пахучі квіти сон – трави.
(Показ ілюстрацій квітів на картинах К. Білокур та дитячих
малюнках).
– Чоловік довго дивився на свою кохану, а потім звернувся до неба
й сонця з проханням дарувати Землі кожної весни такі красиві і запашні
квіти, щоб прикрашали вони життя, милували око своєю вродою, дарували
чудові пахощі та лікували від хвороб.
– А жінка ще додала і своє прохання. Вона побажала, щоб всі
жінки, які будуть з’являтися на Землі були такі ж вродливі, як перші
квіти, що їй подарував чоловік. А чоловіки щоб дарували квіти жінкам
постійно, і щоб квітів на Землі не ставало менше.
– І з того часу небо і сонце дарують Землі щовесни чудові квіти:
фіалки, підсніжники, нарциси, тюльпани та багато інших.
– Які весняні квіти подобаються вам найбільше і чому?
ІV. ПЕРВИННЕ СПРИЙМАННЯ ТЕКСТУ ЛЕГЕНДИ « ФІАЛКА».
( Читає вчитель).
1. Легенда «ФІАЛКА» (показ ілюстрації квітки).
Коли добре і лагідне Сонце та блакитне Небо почали створювати квіти,
питалися вони лагідно у кожної квітки, коли та бажає квітнути.
Гордовита троянда сказала, що хоче бути княгинею літа.
– Добре, будеш нею, – відповіло Сонце. І з того часу троянди
квітнуть все літо.
– Я також бажаю бути княгинею літа, – просила лілея.
– Гаразд, обідві будете перемагати себе красою та ароматом,
-відказало їм Небо.
– І я хочу бути княгинею літа, просить півонія.
– Ні, – відмовило Сонце, у літа вже достатньо княжого квіткового
роду. Ти будеш княгинею весни.
Добра айстра побажала тішити та радувати людей якнайдовше.
– Гаразд, будеш квітнути аж до зими.
Таким чином Сонце і Небо розподілили між квітами час, коли їм квітнути.
Тільки скромна фіалка сховалася між листям й не мала відваги висловити
своє бажання. Але Сонце побачило її й запитало, коли та бажає вкриватися
цвітом.
– Коли це твоя воля, Сонце, дозволь мені прикраситися цвітом
тоді, коли в тебе буде найбільша радість.
(
?Oee.
?
e
– Отже, ти квітнутимеш на самому початку весни, коли я прокидаюся
від зимового сну і сяю у Небі на повну силу.
І в доказ ласки вкриває Сонце фіалку в час свого пробудження від
зимового сну дрібненькими квіточками. Але так чарівно вони пахнуть, що
всі люди полюбили її й з утіхою знаходять красуню у затінку.
2.Перевірка розуміння змісту прочитаного.
– Які почуття викликала у вас ця легенда?
– Хто за легендою призначав час цвітіння кожної квітки?
– Кого Сонце і Небо призначили княгинею літа?
– Чому Сонце відмовило півонії?
– Чому фіалка заховалася між листям?
– Коли вона забажала квітнути?
– Коли квітне ця рослина?
V. ПІДГОТОВКА ДО ЧИТАННЯ ЛЕГЕНДИ УЧНЯМИ.
1. Словникова робота.
2. Читання з дошки слів, робота з редагування.
– Прочитайте слова із легенди і відновіть їх.
китблане Боне гіднела Цесон
(блакитне Небо) (лагідне Сонце)
дагор янтрода жакня леялі
(горда троянда) ( княжа лілея)
радоб стайра ромнаск кафіал
(добра айстра) (скромна фіалка)
VІ. ЧИТАННЯ ЛЕГЕНДИ УЧНЯМИ.
Після читання проводиться розподіл учнів на групи. Використовуються
малюнки квітів і учні шляхом жеребкування поділяються на 4 команди:
«Пролісок», «Фіалка», «Барвінок», «Конвалія».
VІІ. АНЛІЗ ПРОЧИТАНОЇ ЛЕГЕНДИ.
(Проводиться у творчих групах).
«Пролісок» – підготувати читання у особах.
«Фіалка» – поділити текст на частини, дати заголовки.
«Барвінок» – вибіркове читання – характеристика квітів.
«Конвалія» – підготувати стислий переказ тексту.
VІІІ. ПЕРВИННЕ СПРИЙМАННЯ ТЕКСТУ ЛЕГЕНДИ «ЯК НАРОДИВСЯ ПРОЛІСОК».
( Читає вчитель).
1. Легенда «Як народився пролісок». (Показ ілюстрації квітки).
Вранці весняне Сонце нарядилося у золоті промінці і пішло гуляти по
небу. Воно було дуже красиве та гарне. Іноді Сонце скоса поглядало на
Землю.
У цей час хазяйнувала на Землі Зима. Вона не могла витримати гарячих
поглядів Сонця і танула просто на очах. Їй дуже хотілося сподобатися
красивому весняному Сонцю. Ось і вирішила вона прикрасити себе квіткою.
Квітка була білою – білою і дуже тендітною. Сонце замилувалося красивою
квіткою і ласкаво посміхнулося. Зима помітила цю посмішку і всю Землю
усипала квітами. Сонце почало простягати промінчики до квітів, і вони
ставали ще красивішими.
З тих пір, кожного року, коли Зима починає плакати, а на небі радісно
посміхається Сонце, з – під снігу з’являються ніжні білі квіти –
проліски. Це означає, що йде вже Весна.
2. Перевірка розуміння змісту прочитаного.
– Чим схожа ця легенда з легендою про фіалку?
– Чому Зима прикрасила себе квіткою?
– Чому з’явилися проліски?
ІХ. ЧИТАННЯ ЛЕГЕНДИ УЧНЯМИ.
Х. АНАЛІЗ ПРОЧИТАНОЇ ЛЕГЕНДИ.
1. Вправи на розвиток уваги, пам’яті, спостережливості.
(Робота в творчих групах).
Учні знаходять помилки, допущені в реченнях, співставляють їх з текстом
та виправляють.
«Пролісок» – «Вранці веселе Сонце нарядилося у жовті промінці і пішло
гуляти по обрію. Воно було дуже яскраве та гаряче».
«Фіалка» – «У цей час господарювала на планеті Зима. Вона не могла
витримати гарних поглядів світила і танула дуже швидко».
«Барвінок» -«Воно замилувалося гарною квіткою і лагідно посміхнулося.
Зима побачила цю посмішку і всю галявину вкрила квітами.»
«Конвалія» – «З тих часів, щороку, коли Зима починає плакати, а на небі
весело всміхається Сонце, з – під снігу з’являються тендітні білі
квіти – проліски.»
2. Мовно – логічні завдання. Скласти вірші на задану риму.
«Пролісок»
_____________________________________лісок
_____________________________________струмок
_____________________________________ голосок
_____________________________________пролісок
«Фіалка»
_____________________________________квіточки
_____________________________________діточки
_____________________________________під листок
_____________________________________мовчок
«Барвінок»
_____________________________________низенько
_____________________________________стебло
_____________________________________зелененьке
_____________________________________тепло
«Конвалія»
_____________________________________ у гаю
_____________________________________ високий
_____________________________________конвалію
_____________________________________широкий
3. Запитання для дискусії.
(Всім творчим групам).
– Я переконана, що квіти з’явилися на землі просто як вид рослин для
харчування тварин і для того, щоб були плоди після цвітіння дерева. Хто
має іншу думку, переконайте!
(Відповіді – міркування дітей).
ХІ. ПІДСУМОК УРОКУ.
1. Виставка книг.
2. Відгадування угорських кросвордів .
(Робота в творчих групах).
Навесні, а може, влітку ти знайдеш барвисту квітку,
що в зимових снах була і нарешті розцвіла.
Подивись, яка вона – чи весела, чи сумна?
Пелюстки не обривай, інші квіти відгадай!
– У безмежному «океані» книг є і книги легенд про квіти. Кожна з них
неповторна, цікава, пізнавальна. Прочитайте і дізнаєтесь, як з’явилися
на землі квіти, звідки походять їхні назви.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter