Тема: Знаходження значень виразів в межах 20 без переходу через десяток.
Ціле та його частини. Рівняння.
Мета: Повторити усне додавання та віднімання в межах 20 без переходу
через десяток; вчити об’єднувати предмети, виділивши їх властивості;
вчити знаходити невідомий додаток у виразах з двома і більше доданками;
повторити елементарні уявлення про площу фігури; розвивати логічне
мислення; виховувати цікавість до математичних знань.
Хід уроку:
І. Актуалізація ЗУН. Повідомлення теми і мети уроку.
1. – Кожна доросла людина має якусь професію.
Які професії ви знаєте ? А чи є якась професія у вас ? Сьогодні ми з
вами спробуємо оташувати справжню дорослу і серйозну професію
будівельника. І побудуємо красивий будинок. Згодні ?
– Для того, щоб будинок довго стояв і був міцним будівельники закладають
міцну основу будинку – фундамент. Для того, щоб закласти фундамент
нашого будинку, вам потрібно відповісти на деякі питання.
2. – Назвіть всі парні числа в межах 10.
– Назвіть непарні числа?
– Назвіть числа першого десятка, другого десятка.
– Як називаються числа при додаванні ?
– Як знайти невідомий додаток ?
– Назвіть що це за число ? (Одноцифрове, …)(Написати числа на дошці).
3. Каліграфічна хвилинка. (Записати дату і вид роботи).
– Сьогодні на каліграфічній хвилинці ми будемо писати цифру… А яку, вам
потрібно вгадати .
– Які цифри ви впізнали на малюнку ?
– Одну з цих цифр ми будемо писати.
– Ця цифра позначає одноцифрове непарне число, яке більш на 1 числа, з
якого можна утворити 4пари.
– Так, ми будемо писати цифру 9. Звідки ми починаємо писати цю цифру ?
– Запишіть рядок цієї цифри.
– Ось ми побудували І поверх.
4. Усний рахунок.
– За допомогою яких цифр записані вирази ? (римські)
– Серед поданих виразів знайдіть ті, у яких відповідь дорівнює 7. Біля
кожного виразу стоїть буква. Якщо ви правильно знайдете потрібні вирази,
то з поданих букв ви зможете утворити слово.
– Яке слово утворилось ? (площа).
– Що таке площа ?
– Тепер у нашому будиночку є двері.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
1. Розв’язування задач.
– Я буду читати задачу, а вам потрібно записати вираз – розв’язання цієї
задачі.
• Котик з песиком посварились та й побились . Котик дістав 8 укусів, а
песик – 10 подряпин. Скільки всього ран доведеться лікувати їхній
хазяйці ?
e n
†
o
PA
gdu
gdu
• Таня знайшла мамин лак для нігтів і до маминого приходу встигла
пофарбувати всі нігті на лівій руці і 4 на правій. Скільки всього нігтів
пофарбувала Таня ?
• У мами на полиці стояло 15 чашок. Після того, як Василько трішечки
погрався у футбол, цілих чашок залишилося тільки 5. Скільки чашок
побилося ?
– А ось з’явився і другий поверх.
2. Ціле та його частини. Складання буквених виразів.
– Що ви бачите на малюнку ?
– Якою буквою позначений весь будинок ?
– З яких частин складається будинок ? (Фасад, вікно, двері, дах).
– Якою буквою позначена кожна частина будиночка ?
– Складіть вирази.
( А = В + С + D + F
B + C = A – D – F
C = A – B – D – F , тощо )
– Ось і з’явився чудовий третій поверх.
3. Фізкультхвилинка «Правильні і хибні твердження».
– Ми так старанно будуємо наш дім, що трохи втомилися. То ж давайте
відпочинемо.
– Пограємо в гру «Так чи ні ». Якщо я буду говорити правильне
твердження, ви підстрибуйте і плескаєте в долоні, а якщо ні – присідаєте
і ховаєте голівку.
1. Сьогодні вівторок.
2. На вулиці літо.
3. Зараз урок математики.
4. Тиждень складається з семи днів.
5. Чотири менше від одного.
6. Цукор солодкий.
7. У трикутника три вершини.
4. Групування предметів за певними властивостями.
– Які фігури ви бачите на картинці ?
– Чи всі вони однакової величини ? Однакового кольору ?
– Ви бачите вираз. За яким принципом він складений ? Як можна згрупувати
ці предмети ? (За формою, за розміром, за кольором).
10 + 3 = 13
– А ось і дах нашого будинку.
5. Розв’язування рішення на знаходження невідомого додатка.
– Але це ще не все. До нас в гості завітав Містер Ікс. Що таке «ікс»?
– Завдання. Складіть рівняння на знаходження невідомого додатка.
4 + Х = 10
Х = 10 – 4
Х = 6
4 + 6 = 10
10=10
– Ось і з’явився над будиночком переможений прапорець.
6. Ми побудували будинок. А біля будинку посадимо …ялинку.
– Що ви бачите на малюнку ? (Ялинка, сніг, хмаринка).
– Ваше завдання обчислити площу кожної з фігур.
І ряд – ялинки;
ІІ ряд – снігу;
ІІІ ряд – хмаринки.
– Що ми беремо за одиницю площі ? (Відповіді учнів).
ІІІ. Підсумок уроку.
– Чи сподобався вам урок ? Чим саме ?
– Які завдання виконували ?
– Мені дуже сподобалось, як ви уважно слухали та дружно виконували всі
завдання. Молодці.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter