Тема. Закріплення звукового значення букви «же». Опрацювання української
народної казки «Лисичка та Журавель». Робота з дитячою книгою.
Мета: Закріплювати звукове значення букви «же»,вміння читати слова;
виконувати звуко-буквений аналіз. Навчити дітей використовувати в
діалогічному мовленні виразні засоби, емоційно, виразно передавати зміст
казки; розширювати мовлення учнів, увагу, читацьку пам’ять; сприяти
вихованню любові до рідного слова, мови, пісні ;почуття поваги до людей,
вміння дружити.
Обладнання: «Буквар» М.С. Вашуленко, М.Ф. Скрипченко; таблиці «Казкове
місто Алфавіт», мобільні телефони; зошити; картки схем слів; дитячі
книжки «Лисичка та Журавель» ; предметні малюнки до казки ;
магнітофонний запис музики.
Тип уроку: урок з використанням інтерактивних технологій.
ХІД УРОКУ
І.Організаційна частина
1. Створення емоційного настрою уроку
Всі почули ви дзвінок –
Він покликав на урок.
Кожен з вас вже постарався,
До уроку готувався.
Тож дивіз тепер згадаймо
І урок вже починаймо.
Красиво читаємо!
Чітко відповідаємо!
Мовлення розвиваємо!
ІІ. Актуалізація знань учнів.Мотивація.
1. Повторення та закріплення звукового значення букви «же».
а) артикуляційна розминка:
– Вимовте скоромовку спочатку повільно, потім швидше і ще швидше.
Скоромовка:
Жали женчики,жали,
Серпики поламали.
Серпики золоті,
Женчики молоді.
– Мені подобається, як ви працювали.
б) перевірка увагою:
– Приготуйтесь уважно стежити, слухати і розуміти почуте.
Учитель Учні
Як діждемо зими літа
То напиляємо жита нажнемо
Літечко холодненьке тепленьке
Яєчко золотеньке Жито
– Дуже добре!
в) виділення на слух слів зі звуком [ ж ].
Учитель читає вірш І. Січовика,учні повинні запам’ятати слова з виученим
звуком.
– Ти,журавлику, літаєш
Кожен день із краю в край.
– Може,любий друже,знаєш,
Який буде урожай ?
– Які слова із звуком [ж] ви запам’ятали ?
(Журавлику, кожен, може, урожай)
– Який цей звук за звучанням ?
(Приголосний, твердий)
– Якою буквою він позначається ?
(Буквою «же»)
– Покажіть букву «же» у касі букв.
(9-та)
2.Гра «Хто більше» «Мозковий штурм»
Працюємо в групах .
– Хто більше придумає і запише слів зі звуком [ж] за 1 хвилину.
Кожна група зачитує свої слова.Визначається хто перший більше записав
слів.
(Жаба, ріжки, ложка, жмурити, смужка, ніж, вуж…)
– Молодці, ви справились із завданням, працювали оперативно, злагоджено,
як команда.
3.До схем добрати слова:
– Діти, слова і схеми слів переплутались, допоможіть дібрати до слів їх
звукові схеми.
[-o-] жук вуж [-o=][=o-]
жовтень [-o][-o=] [-o-] журавель
[-o-][-o=] жито жайвір [-o][-o][-o=]
жолудь [-o][-o]
-Так, саме це я хотіла почути.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Журавель шукає броду –
Жабенятко – скік у воду.
Жук до жаби: -Жу –жу – жу !
Журавлеві розкажу !
(О.Кононенко.)
ІІІ.Оголошення,представлення теми та очікуваних навчальних результатів.
\На дошці таблиця з мобільними телефонами \
– Правильно натиснувши кнопки на мобільних телефонах, ви дізнаєтесь тему
нашого уроку.
Робота у групах. (Казка «Лисичка та Журавель»)
ІV.Вивчення нового матеріалу.
Опрацювання української народної казки «Лисичка та Журавель».
– Перш ніж увійти у казку, прочитаємо слова,які приготували для вас
Лисичка та Журавель.
1. Словникова робота.
Подружилися – потоваришували, заприятелювали.
Вгощу – пригощу,почастую,нагодую.
Призволяйся – їж, пригощайся.
Погордувати – поставитися до кого – не будь зневажливо, зверхньо,
презирливо.
Випорожнити – робити порожнім.
Гостина – похід у гості.
i
?
Пісним голосом – нудним,нецікавим голосом.
– Добре! Так, це правильно.
2.Читання колонки слів.Гра «Луна» (с.104-105).
Робота з «Букварем». «Мікрофон».
а ) прочитайте гордовито – 1 ряд ;
– Ваша група робить успіхи!
б ) прочитайте з сумом -2 ряд ;
в ) прочитайте із захопленням.
– Мені приємно з вами працювати.
3.Читання казки /уривку / «Лисичка та Журавель »
а ) читання вчителем.
– Чому Лисичка запросила Журавля на гостину ?
б ) читання учнями / напівголосно, самостійно /.
– А знаєте, що було далі ? Розкажіть.
– А ось до нас прийшли гості !
в ) інсценування казки: «Лисичка та Журавель»
– Давайте поаплодуємо учням за гарну виставу.
4.Знайомство з дитячою книгою ( подарунок: Лисичка дарує кожному учневі
книгу –українську народну казку «Лисичка та Журавель»)
а )читання казки учителем;
б )вправи на миттєве сприймання тексту:
– Я початок – ви кінець речення.
5. Робота над змістом казки.
– На що сподівалася Лисичка, коли запросила на гостину Журавля ?
(Обхитрувати,обдурити)
– На що сподівався Журавлик, коли запросив Лисичку ?
(Віддячити)
– Як частувала Лисичка ? Зачитайте.
– Чи гостинною вона була ? (Ні)
– Як пригощав Журавель ? Зачитайте.
6.Читання казки кращими учнями.
7.Вправа «Мікрофон».
– Читайте швидко,чітко, не перебивайте один одного.
8.Визначення головної думки казки. Робота над прислів’ями.
– У чому головна думка казки ?
1)Технологія «Метод Прес».
а ) визначте свою власну думку,починаючи зі слів:
« Я вважаю,що _________».
б ) поясніть причину виникнення цієї думки:
«Чому ________, тому що _________»
в ) наведіть приклади із цієї казки на підтримку вашої позиції:
«Наприклад: »
г ) узагальніть свою думку,зробіть висновок,починаючи зі слів:
«Отже ________»
– Чи тільки птахів і тварин вона стосується?
– Яких людей зобразив автор казки?
– Які ви знаєте прислів’я про дружбу?
2) Робота над прислів’ями.
– Ми вивчали прислів’я про дружбу, давайте їх пригадаємо.
З добрим дружись, а лихих стережись.
Дружба міцніша від кам’них стін.
Яку дружбу заведеш, таке й життя поведеш.
Дружба – найбільший скарб.
Робота у зошиті
– Останнє прислів’я надрукуйте у зошитах.
V. Підсумок уроку.
а) – Яку казку ви читали?
(Українську народну казку «Лисичка та журавель»)
– Що засуджується у казці?
(Жадібність, негостинність, хитрість, зневажливість, неможливість
потоваришувати)
– Чому вчить казка?
(Бути гарним товаришем, гостинним хазяїном, бути не жадібним, …)
-Що у казці вам найбільше запам’яталось?
б) КРОСВОРД
1. Хоч не шию я ніколи,
а голок завжди доволі. (Їжак)
2. По траві повзла змія.
Налякався добре я.
Від гадюки біг чимдуж,
а то виявився (вуж).
3. У зеленому жакеті галасує в очереті,
хоч і плавати мастак,
а не риба і не рак (Жабка).
4. Дивний ключ летить у небі,
Не залізний, а пташиний.
Цим ключем в осінній млі
Відлітають (журавлі).
-Яка буква однакова в цих словах?
(Буква «же»)
– За що подякуємо нашому уроку?
– Ви молодці! Який ви гарний клас!
-Пропоную продемонструвати свій настрій:
Діти хором промовляють слова:
Працювали всі старанно
І почули у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці!
-Розкажіть своїм рідним казку, яку ви сьогодні вивчили на уроці.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter