Тема. Мудрим ніхто не вродився, а навчився Леся Українка «Біда навчить»
Мета: викликати у дітей інтерес до творчості Лесі Українки, розширити і
поглибити їхні знання про поетесу, розвивати уміння оцінювати вчинки
персонажів, визначати мотиви їхньої поведінки, знаходити
зображувально-виражальні засоби опису героїв, звивати навички читання,
пам’ять, увагу, вміння орієнтуватися у тексті, логічне мислення,
виховувати інтерес до народної мудрості і бажання вчитися.
Обладнання: портрет Л. Українки, картки для індивідуальної роботи,
малюнковий план казки, зображення птахів – героїв казки.
Хід уроку.
1. Організаційний момент.
2. Перевірка домашнього завдання.
– Діти, хто нагадає, з твором якого автора ми познайомились на
минулому уроці?
– Що цікавого ви дізнались про життя Лесі Українки?
Усна перевірка домашнього завдання:
Варіант Б – стислий переказ І і ІІ частин казки;
Варіант А – розповідь власно придуманої кінцівки казки.
3. Вправи на розвиток швидкості читання (читання деформованого тексту).
І васоснузала. робчикГо не мівспо її ругевддибути, вісбісо на біду та й
чаповдатижчіно. давЖ , давж, аж муйориобдло. лиКо це лотаснітитем,
кинупроласьвасо та як де заве: «уГ-у-у! уГ-у-у!…»
чикробГо аж терпо зо хустра: тіхов уже кавтіти, та якось ся утримав.
лалізВивасо з пладу, лагляну на чикаробго, а чіо в неї тятьсві! Страх та
й діго!..
– Спробуйте прочитати текст якомога швидше.
– Кому вдалося прочитати весь текст?
– В уривку, який ви прочитали, описано зустріч горобця з ….ким?
– Чому горобчик звернувся до сови? (сова дуже розумна, вона,
навіть, є символом мудрості)
4. Повідомлення теми і мети уроку.
– Сьогодні ми прочитаємо кінцівку казки і дізнаємось чим же
закінчилась історія про горобчика, чи знайшов він того, хто навчить його
розуму.
5. Вивчення нового матеріалу.
а) первинне читання ІІІ частини казки підготовленим учнем.
– Послухайте кінцівку казки і дайте відповідь на таке питання: «Що
примусило горобчика замислитись над життям і змінитися?»
б) словникова робота.
– Які незрозумілі слова ви зустріли у тексті і вважаєте, що їх треба
пояснити?
Ні гадки йому – ні про що не думав.
Зоглядівся – не помітив.
Статкує – хазяйнує.
Вславився – прославився.
Дбає – турбується.
Клопіт – турбота.
Клуні – будівлі для зберігання харчів, врожаю. (Діти намагаються
пояснити значення самостійно, потім уточнюють за тлумачним словником.)
в) повторне читання кінцівки про себе.
– прочитайте ІІІ частину про себе, вдумуючись у зміст
прочитаного, приготуйтесь до «торби питань».
г) «Торба питань» – задати питання по тексту.
– Діти, задайте питання по прочитаному. Пам’ятайте, що питання
треба задавати послідовно і вони повинні бути суттєві.
Можливі питання:
– Що став робити горобчик, коли всі пташки йому відмовили?
– Коли горобчик почав приходити до розуму?
– Чи продовжував горобчик сваритися з іншими пташками?
– Як хазяйнував горобчик?
– Як ставилися до горобчика пташки?
– Як стали називати горобчика інші горобці-сусіди?
6. Вправи на розвиток швидкості читання.
– Молодці, ви уважно прочитали кінцівку, змогли поставити
питання і дати на них відповіді, а тепер я пропоную вам тренувальну
вправу – «лінійне читання». Починаючи з другого абзацу, намагайтесь
прочитати якомога більше слів за три хвилини, закриваючи нижню частину
букв лінійкою.
Перевірка читання у одного учня.
7. Робота над змістом казки.
а) робота в парах – закінчити прислів’я.
– Відшукайте в казці прислів’я, початок яких вказаний у вас на картці.
– Яка пара справиться швидше?
Картка № 1
«Дурні бились, а ….(розумні поживились)»
«Хто дурнем вродився, той ….( дурнем і згине)»
«Не на те мудра, щоб ….(дурнів розуму начати)»
«Поки біди не знатимеш, то…..(й розуму не матимеш)»
«Розум на дорозі… (не валяється)»
Перевірка: одна пара зачитує свої відповіді.
б) фізхвилинка – вправи для очей.
в) робота за варіантами:
c
?°ae(
Oe
варіант А варіант Б
варіант В
на картці вибрати скласти цитатний план прочитати
кінцівку
ті риси характеру казки, доповнюючи казки ще
раз, намагаю-
горобчика, які речення на картці.
чись швидко читати
відповідають змісту
слова, 2 абзац –
казки, непотрібне –
скоромовкою.
закреслити.
Варіант А
Картка № 2
неохайний спостережливий
завзятий
вихований
хазяйновитий
сумний
допитливий
мудрий горобчик
турботливий
обережний
кмітливий
дурненький примхливий
розсіяний
Варіант Б
Картка № 2
План
1. Був собі _______________________________________________.
2. Бились, бились _________________________________________.
3. Прилетів у гай, коли бачить – сидить _______________________.
4. Горобчик мерщій від _____________________________________.
5. Сидить на ріллі __________________________________________.
6. Вилізла _________________________________________________.
7. А бодай тобі заціпило _____________________________________.
8. Звернувся він просто ______________________________________.
9. А на весну вже став _______________________________________.
Перевірка варіантів.
варіант А варіант Б
варіант В
розташувати вибрані прочитати ще раз підготувати
стислий
риси у тій послідовності, слова дійових осіб, переказ
кінцівки.
як змінювався горобчик. приготуватися до
доведіть це в своїй інсценування казки.
розповіді. Як треба читати слова
різних героїв казки?
Курка – доброзичливо,
заклопотано;
Зозуля – насмішкувато, байдуже;
Бузько – сердито; ґава – сумно,
співчутливо;
Сова – сердито, зверхньо; сорока
– швидко;
Крук – поважно, повчально.
Перевірка завдань варіантів.
г) робота над головною думкою казки.
– Яка головна думка цієї казки? (Треба самому навчатися,
здобувати розум.)
– Розшифруйте прислів’я, чи відповідають вони головній думці
казки? Поясніть, як розумієте їх?
М_др_м н_хт_ не вр_д_вс_, а н_вч_вс_.
(Мудрим ніхто не вродився, а навчився.)
Ч_ж_м р_з_м_м ж_ть, д_бр_ не н_ж_ть.
(Чужим розумом жить, добра не нажить.)
– Які ще прислів’я знаєте?
Не всякий розумний, хто з головою.
В розумній розмові розуму набиратися, в нерозумній – свій загубити.
Розум за морем не купиш, коли вдома немає.
По одягу зустрічають, по розуму проводжають.
Голова без розуму, що ліхтар без свічки.
– Яка з приказок, вжитих у казці, співзвучна з головною думкою?
(Поки біди не знатимеш – розуму не матимеш.)
– Як розумієте цю приказку?
( Наші помилки у житті змушують нас замислюватись над
життям, вчитись
нового, жити по іншому, краще думати.)
8. Підсумок уроку.
– Що навчає цінувати ця казка? (розум, розсудливість, бажання
вчитись)
– Що в ній засуджує автор? ( легковажність, нерозумність)
Оцінювання відповідей дітей.
9. Домашнє завдання.
Варіант А: написати невеличкий твір-роздум на тему «Чого навчила мене ця
казка?»
Варіант Б і В: підготувати переказ казки від першої особи.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter