.

Музичний портрет. Чи може музика виражати характери людей? Слухання музики (Д.Кабалевський, "Три подружки", М.В.Лисенко, опера "Коза

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
145 3508
Скачать документ

Тема. Музичний портрет. Чи може музика виражати характери людей?
Слухання музики (Д.Кабалевський, “Три подружки”, М.В.Лисенко, опера
“Коза-Дереза”). Виконання пісень.

Мета. Ознайомлення з творчістю видатного українського композитора
М.ВЛисенка (опера “Коза-Дереза”), визначення характерів персонажів у
музичних творах, прагнення до передачі їх у виконанні. Виховання любові
до української музики. Розвиток звуковисотного та ритмічного чуття.

Обладнання. Малюнки дітей, музичний матеріал, запис на дошці нотами
“Пісні Лисички” з опери “Коза-Дереза”. Портрет М.В.Лисенка.

Тип уроку. Урок закріплення.

Хід уроку

1. Організаційний момент. Вхід до класу під “Марш” Прокоф’єва. Музичне
вітання.

2. Аргументація теми уроку: Бесіда.

– На попередньому уроці ми говорили про те, як музика передає різні
настрої. Які ж засоби виразності в музиці ви знаєте? (Учні називають:
динаміка —/ р; регістр – низький, середній, високий; темп — швидкий,
середній, повільний; лад — мажор, мінор; штрихи — легато, стаккато).

– Згадаймо, що таке лад і які лади ми знаємо, (Діти називають мажор та
мінор).

Розспівування з рухами (долоні вгору чи вниз).

Розпізнавання мажору і мінору в мелодіях, виконаних учителем (діти
показують рухами).

Діти впізнають музичні твори, які виконує учитель, визначають регістр,
динамічні відтінки, темп, лад (звучать “Марш дерев’яних солдатиків”
П.Чайковського, “Клоуни”, “їжачок” Д.Кабалевського).

– А тепер з’ясуємо, чи може музика виражати характери людей, чи може
вона намалювати музичний портрет. Змогла музика намалювати Діда Мороза,
Бабу Ягу, Клоунів, їжачка, дерев’яних солдатиків? Змогла. А от чи може
вона передавати характери – ми з’ясуємо, прослухавши твір
Д.Кабалевського “Три подружки”. Одна з них — “Плакса”, інша — “Злюка” та
ще “Пустунка”. З’ясуймо, яка з них зараз перед вами (вчитель грає п’єси,
а діти впізнають). Чи можна сказати, що композитор намалював портрети?
(Діти доходять висновку, що музичний портрет передає характер людини).

– Яка з подружок вам більше до вподоби? Чи хотіли б ви дружити з
кимось?

N t

t?AEf

?

нський композитор Микола Віталійович Лисенко написав оперу для дітей
“Коза-Дереза”. Цю народну казку про хитру Козу-Дерезу знають і люблять
усі діти.

Вчитель виразно читає казку:

“…В лісовій хаті жила Лисичка”. Послухайте, будь ласка, “Пісню
Лисички” (пісню підготували раніше з ученицею). Яка була Лисичка?

(Працьовита, добра, охайна, хазяйновита…).

– В мажорі чи мінорі ця пісенька? (В мажорі). “… Вигнала Коза
Лисичку з хати”. Послухайте “Пісню Кози” і розкажіть, яка Коза.
(Виконує одна учениця).

Діти говорять, як сприйняли характер Кози (вона злюща, нікого не
слухалася, всіх обманювала).

– Тепер усі вивчимо цю пісню та спробуємо виконати так, щоб передати
характер. “… Найхоробрішим виявився Рак” (Пісню Рака виконує учень).
Який Рак? (Відповіді дітей).

Який висновок ми можемо зробити?

Отже, музика може передавати характер, намалювати портрет.

4. Фізкультхвилинка.

5. – От ми з вами зараз співали та танцювали. А яких трьох “китів” у
музиці ви знаєте? (Пісня, танець, марш).

– Чи буває так, що “кити” зустрічаються? (Так, тоді з’являються
пісні-танці, пісні-марші).

– Які з українських народних танців ви знаєте’7 (Гопак, Козачок,
Аркан).

Учні танцюють фрагмент гопака.

6. – Сідайте, відкрийте нотні зошити, покладіть їх правильно. На дошці
перед вами ритмічний малюнок. Проплескайте в долоні на склади “та-та”
(на дошці –

ноти, записані на одній лінійці).

А тепер запишіть ноти на нотному стані та проставте тактові рисочки.
Співаємо, диригуємо на 2/4 , називаючи ноти.

7. Повторення про тривалості нот.

8. Спів пісні за програмою.

9. Вчитель. Підіб’ємо підсумок уроку. З якими творами ми ознайомилися?
Хто написав оперу “Коза-Дереза” і чий портрет перед вами? Чи може музика
намалювати портрет?

Мені дуже сподобалися ті малюнки, що є сьогодні в нас на уроці. Дуже
гарно працювали ті діти, і змогли у своєму виконанні передати характери
Лисички, Кози, Рака.

На завершення уроку виконують веселу пісеньку з рухами.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
