Тема Різнокольорова річка. Охорона водоймів
Зінтегровано зміст навчальних предметів: курс «Я і Україна» 3 клас,
читання, музика, математика, образотворче мистецтво.
Мета : розкрити уявлення про природу як живий організм; вчити бачити
красу світу, розвивати вміння безпечно спілкуватися з природою, творити
прекрасне, розвивати зв’язне мовлення , образне мислення,
удосконалювати навички роботи фарбами, формувати відповідальне ставлення
до навколишнього світу, активну життєву позицію.
Обладнання: ілюстрації до теми, фарби, альбоми, маски риб, книжка
В. Сухомлинського «Чиста криниця».
Хід уроку
І Організаційний момент
Привітання. Створення емоційного настрою
Закінчилася перерва,
Пролунав дзвінок.
А тепер усі швиденько
Налаштуйтесь на незвичайний урок.
ВПРАВА «Очікування»
– Що ви очікуєте від уроку? (відповіді учнів)
· Я очікую, що на уроці буде цікаво.
· Я хочу дізнатися щось корисне та важливе.
· Я хочу взяти до уваги почуте.
ВЧИТЕЛЬ: А я, в свою чергу, сподіваюсь, що ви будете працювати
організовано, злагоджено, чітко, правильно висловлювати свої міркування,
робити висновки, учитися дружнім стосункам, допомагати один одному.
ІІ Мотивація навчальної діяльності
Вчитель : Я хочу запропонувати вам послухати оповідання В.Сухомлинського
«Гомінкий струмок і мовчазна ріка».
Звучить музика – шуму річки
Зеленою долиною тече широка, повноводна ріка. Повільно несе вона води
свої. По ній пливуть кораблі й плоти. Тиха ріка, мовчазна.
А поміж гір тече маленький струмок. Швидкий і гомінкий, він усе
поспішає, бігає навколо камінчиків і все щось балакає. Розказує про те,
що народився високо в горах із танучого снігу.
Аж ось і місце зустрічі гомінкого струмка з мовчазною рікою. Зачарований
могутністю ріки, гомінкий струмок замовк, притих. Йому стало соромно
патякати: ріка мовчить.
МЕТОД «Прогнозування»
– Чому на вашу думку мовчала ріка?
(вислухати припущення дітей)
До річки поспішали всі тварини – щоб напитися ; діти – щоб покупатися;
рибалки – наловити риби, люди – відпочити. Всім подобалася ця річка. Але
раптом річка засумувала, тому що вона стала різнокольоровою: жовтою,
червоною, чорною…
Звучить пісня –річки на мотив пісні з мультфільму «Бременські
музиканти».
Співає Річка:
1.Як мені на світі далі жити,
Як я буду радощі дарити.
Хто мені розв»яже ці проблеми
Зніме цей тягар важкий із мене.
2. Буду вдячна я усім тим людям,
Тим ,кому природа не байдужа.
Будуть пити чистую водицю,
Плескатись, купатись, веселитись.
МЕТОД «Мозковий штурм»
– Чому на вашу думку могла засумувати річка?
(Запис на дошці всіх ідей учнів. Жодна з них не відкидається, не
критикується) .
ІІІ Оголошення, представлення теми уроку
ІY Робота над темою уроку
1. КУРС «Я і Україна»
Драматизація
Вступ – інтерв»ю
ТЕХНОЛОГІЯ «Мікрофон»
Виходять діти з масками різнокольорових риб.
ЖОВТА РИБКА: Привіт, дозволь тебе запитати, чому ти стала червоною?
ЧЕРВОНА РИБКА: Добридень, подружко моя! Біда у мене. На березі нашої
річки побудували підприємство та провели 2 труби. Одна забирає на
підприємство чисту воду , а інша зливає в річку брудну. Ось і стала я
від СТІЧНОЇ води червона. А ти чому така жовта як лимон?
ЖОВТА РИБКА: Проживала я на мілині. Аж раптом пройшов сильний дощ .
Струмок приніс з берега каламутний потік води. Чого в ньому тільки не
було: мінеральні добрива, ядохімікати, відходи. Пожовтіла наша ЗАВОДЬ… А
ти, подруго, чому така фіолетова неначе баклажан ?
ФІОЛЕТОВА РИБКА: Бачили б ви, який на мені вантаж лежав. Банки, скло,
дерева поломані, навіть колеса. Від такої напруження я і червоніла, і
зеленіла, і синіла…Ось і стала фіолетовою – з великими потугами
вибралася з – під сміття.
ЧЕРВОНА РИБКА: Ой, погляньте, дівчата! А це ще хто?
ФІОЛЕТОВА РИБКА: Серед своїх родичів я таких не бачила.
ЧОРНА РИБКА (ПІДХОДИТЬ ДО РИБОК) : Не лякайтесь, мої любі подруги. Я
така сама рибка як і ви. Чорна плівка покрила воду, стало нічим дихати,
зникла їжа, на березі лежать птахи та гинуть від нафти. Може чули, яка
екологічна катастрофа трапилася нещодавно на Кримському півострові?
ЧЕРВОНА РИБКА: Що нам робити, як далі жити?
Звучить пісня на мотив «В траве сидел кузнечик»
Співають риби:
Ми риби, риби, риби,
По суші диби, диби.
Дно річки сміттям вкрите.
Не можемо там жити.
Буль буль-буль-буль—2рази
Не можемо там жити.
Всю воду забруднили,
Відходів напустили.
І хімії без міри—
Ми ледве уціліли.
Буль –буль –буль-буль-буль,
Не можемо там жити.
Ми риби нещасливі,
Так жити нам несила.
О, люди, схаменіться,
За чистоту візьміться.
Буль –буль –буль-буль-буль.
ЧОРНА РИБКА: Хто нам допоможе? Як очистити річки?
Бесіда
-Діти, ви уважно вислухали рибок. Пригадайте, від чого, на вашу думку,
річка стала різнокольоровою.
МЕТОД «НЕЗАКІНЧЕНЕ РЕЧЕННЯ»
На мою думку, річка стала різнокольоровою тому, що…
(На дошці іде порівняння з записами, які зроблені на початку уроку)
Висновок: Складання опорної таблиці
ДЖЕРЕЛА ЗАБРУДНЕННЯ ВОДИ:
1. СТІЧНІ ВОДИ ПІДПРИЄМСТВ
2. ВИЛИВ НАФТОПРОДУКТІВ
3. РІЗНОМАНІТНЕ СМІТТЯ
2.ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ
Знайомство з творчістю Валентини Бутрім, вчительки початкових класів м.
Києва, школи № 103
«Крізь легенду й казку лине
Світ реальний до дитини…»
Читання казки В.Бутрім «Золота рибка» вчителем.
В річці плавала рибка колись золота.
Диво – рибка була чарівна, не проста.
От щасливець один цю рибину впіймав.
Три бажання здійснити можливість він мав.
«Хочу мати я, – каже, – свій власний завод.
Хочу я, щоб мене шанував весь народ.
Хочу бути здоровим і жити сто літ».
Рибка всі ці бажання здійснила , як слід.
Рибку в річку назад відпустив чоловік,
Та недовгим був рибки казкової вік:
Той завод очисної системи не мав,
Бруд і всякий непотріб у ріку зливав.
Рибка згинула, й чари розпалися вмить:
Чоловік ледь живий, отруївшись, лежить,
Відвернувся у гніві від нього народ ,
Через викиди в річку закрили завод.
J I
R?
2
„
®
O
th
Рибку жаль золоту. Казка досить сумна.
Та жаліти природу нас учить вона.
І про власне здоров»я подумати час,
Бо здоров»я природи впливає й на нас!
Аналіз прочитаного. ТЕХНОЛОГІЯ МЕТОД «Прес»
– Прочитайте твердження «Рибку жаль золоту. Казка досить сумна.
Та жаліти природу нас учить вона.»
– Висловіть свою думку, поясніть , вашу точку зору (починаючи зі
слів : «Я вважаю…»
– Поясніть причину виникнення цієї думки, тобто, на чому
ґрунтуються ваші докази ( починайте зі слів : «Оскільки…»)
– Наведіть приклади, додаткові аргументи на підтримку вашої
позиції, а також факти, що ілюструють ваші докази (« ..Наприклад…)
– Узагальніть свою думку ( зробіть висновок, починаючи зі слів:
( «Отже, …таким чином..»)
– Яку позицію ви оберете – ваша справа, але пам»ятайте, що
відповідати злом на добро не варто.
Вправлення у виразному читанні твору.
(Можна використати твір В. Сухомлинського «Не забувай про джерело» –
додаток 1)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
(На мелодію пісні «Улыбка» , муз. М.Шаїнського)
Ця хвилинка дуже дорога,
І легенька, і гарненька, як пір»їнка.
Наша праця цього вимага,
Тож звучи для всіх дітей, фізкультхвилинко.
Хлюп, хлюп водиченьку,
Хлюп, хлюп на личенько
І на ручки, і на ніжки
Хлюп, хлюп, хлюп.
Вимили вушка
Лапками звірі,
Животик помили,
Почистили свою шубку на спинці,
Подивились у люстерко,
Стали гарними, посміхнулися.
Довідкове бюро
1. 1 літр стічної води приводить в непридатність 100літрів чистої води.
2. Завод за 1 хвилину викидає 25 літрів відходів.
3. 5 грам нафти затягує плівкою 50 квадратних метрів води
Групова робота
Сприймаю все нове
І мислю логічно,
І вчителя слово
Здійсню я практично.
Творчо підійти до умов і поставити запитання, розв»язати задачі
1гр. – по 1 довідці скласти задачу на збільшення у декілька раз
2гр.- по 2 довідці скласти задачу на різницеве порівняння
3 гр. – по 3 довідці задачу на пропорційне ділення.
Вчитель: Як же допомогти зберегти річку? Що необхідно для цього зробити?
(заслухати відповіді учнів)
Ми спробуємо зробити нашу річку чистою, прозорою, намалювавши її на
наших аркушах .
3. ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО
Намалювати воду чистою, прозорою не так то й просто. Давайте подивимося,
які кольори є у ваших фарбах, що нагадують колір води – синій, голубий,
фіолетовий. Придивіться уважно, чи така вода, як фарба?
Ні, вода прозора.
– Яким чином ми зможемо зробити на малюнку прозору воду? У нас з вами
фарби акварельні. А «аква» у перекладі з латинської – вода, отже ця
фарба любить водичку. Чим більше водички ми добавляємо у
фарбу(розбавляємо) , тим прозоріша вона буде.
Динамічна пауза
Пальчикова гімнастика
Практична робота.
Працюємо на палітрі. Беремо синю фарбу, добавляємо водичку.
– Яка стала синя фарба? (блакитною)
Цією фарбою ми будемо малювати чисту річку. Будемо малювати таку річку,
в якій би ми хотіли хлюпатися, ловити рибку, спостерігати за підводним
життям річки.
(Малювання)
Крізь нашу водичку – річку ми тепер зможемо побачити рибок, камінці і
навіть водорості та мушлі.
Y Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку
– Чи справдились ваші очікування від уроку?
Продовжити речення:
Я дізнався…
Я відчув…
Мені вдалося…
Я зрозумів…
– Чи змогли ми допомогти річці?
Будування на дошці однієї великої чистої, прозорої річки з малюнків
учнів.
Звучить пісня про гідросферу з «Піснезнайки»
ДОДАТОК 1
В.Сухомлинський « Не забувай про джерело»
– Бачите, діти, ось цей спалений сонцем пустир у долині? – питає
учитель.
– Бачимо, – відповідають діти.
– Тож послухайте бувальщину. Ось тут, на місці цього пустиря, багато
років тому був глибокий ставок – аж до села, що розкинулось ген під
горою. Можна було виплисти човном на середину й веслувати аж он тих
дубів, їх тоді там багато було, а тепер три лишилося, та й ті усихають…
На березі верби росли. В лісі водились білки.
То старовинне козацьке село . Викопали ставок запорожці після битви під
Жовтими Водами. І поселились на його березі. та стали помічати, що
ставок мулом заносить. Зійшлися селяни на сходку й ухвалили: кожен, хто
скупався в ставку чи помилувався його красою, мусить набрати відро мулу
й винести аж туди, за балку, й висипати в поле.
Люди дотримувались цього розпорядку. Над ставком, на вербових кілках,
висіли дерев2яні відра. Для дорослих чоловіків – великі, як половина
нинішньої бочки. Для жінок, підлітків – менші. Для дітей – маленькі.
Тільки той, що був у матері на руках, не платив працею за радість і
задоволення.
Ставок ставав чистіший і глибший. та ось хтозна звідки приїхала в село
сім»я (батько, мати, четверо синів і дві дочки), яку прозвали
Неприкаяними. Поселились вони на околиці, недалеко від ставка. І
дорослі, й діти з весни до осені купалися в ставку, а за відра й не
брались. Спочатку люди якось не звертали на те уваги. А потім стали
помічати, що чимало підлітків так само робить 6 купаються, а мулу не
виносять.
Старі люди брались повчати молодь : « Що ж ви робите?» А підлітки їм:
– Раз Неприкаяним можна, то й нам не гріх.
Поганий приклад виявився перехідним. Багато підлітків, а потім і
дорослих стали приходити купатися після смеркання, щоб їх ніхто не
бачив…
Старі хитали головами, та нічого вдіяти не могли. Дерев»яні відра, що
висіли на вербових кілках, розсохлись, розсипались, а потім зникли.
Старий звичай забули.
Кожному думалось: « На мій вік вистачить» . Та ставок мілів,
перетворювався на болото, заростав бур»яном.
Настав час, коли вода тут затримувалась тільки весною. А потім і того не
стало. І ставок щез.
Тільки спогад про нього зберігся. Подумайте над цією бувальщиною, діти.
Напившись води, не забувай про джерело, з якого вода витікає.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter