Тема уроку: Звук [п], позначення його буквою «пе». Удосконалення навичок
звукового аналізу слів.
Мета уроку: Вчити дітей правильно вимовляти звук «п» та виділяти його з
різних мовних позицій, будувати звукові моделі, читати склади, слова і
речення з новою буквою. Розвивати уміння ділити слова на склади,
розрізняти голосні і приголосні звуки, визначати кількість речень у
тексті.
Збагачувати словниковий запас, удосконалювати уміння інтонаційно читати
речення. Виховувати повагу до народних традицій.
Обладнання: таблиці складів, роздатковий матеріал, предметні малюнки.
Хід уроку
І . Організація дітей до роботи
Вчитель: Уяви, що нині літо:
Спека, сонечко, трава,
Що цвіте навколо липа,
В класі творяться дива!
– Яке диво ви хотіли б створити сьогодні на уроці? Що для цього
потрібно?
Отже, щоб створити диво, потрібно дотримуватись девізу: « Працюй з нами,
працюй, як ми, працюй краще за нас!»
ІІ. Актуалізація опорних знань
Мотивація навчальної діяльності
Вчитель: – Пригадайте :
– З чого складається мова?
– Які бувають звуки?
– Як вимовляються голосні і приголосні звуки?
– Чим позначаються звуки на письмі?
Робота в парах. Гра «ЛОТО»
(З розрізаних складів скласти слова, визначити в них наголос ,
побудувати звукові моделі.)
ВІ – НОК, КА – ЛИ – НА , ВУ – ЛИ – КИ, ПИ –ЛИП.
Скласти речення зі словом ВІНОК, визначити кількість слів у ньому.
Побудувати модель цього речення.
Діти виконують завдання і зустрічаються з труднощами при складанні слова
ПИЛИП, адже велику букву П вони ще не вивчали.
– Що потрібно знати для того , щоб скласти слово Пилип?
ІІІ. Підготовка до вивчення нового матеріалу
1. Виділення звука [п] із вірша.
Пекар – півень у пекарні
Пече пряники прегарні.
І пшеничні пампушки,
І смачненькі пиріжки.
– Який звук зустрічається найчастіше?
– Чи відчувається перешкода на шляху видихуваного повітря?
– Доведіть , що цей звук приголосний, використовуючи слова « Я
впевнений…» « Тому що…» « Отже…»
2. Розгляньте малюнки і назвіть слова , де зустрічається звук [п].
IV. Повідомлення теми уроку
– То яке диво ми відкриємо сьогодні на уроці, чим порадуємо батьків?
– Отож, сьогодні ми познайомимось з новою буквою, яка позначає звук
[п] на письмі, вчитимемось читати склади, слова і речення з цією
буквою, помандруємо у тепле літечко , познайомимось з народним звичаєм
і навіть сплетемо віночок.
V. Опрацювання нового матеріалу
1. Звук [п] на письмі позначається буквою «пе».
Гарні хлопці молодці
Закопали два стовпці.
Третій їм допомагав,
Перекладину поклав.
Втіха нашій дітворі –
Перекладина в дворі.
2. Аналіз букви П , її місце в розрізній азбуці, порівняльна
характеристика з буквою Н.
Дві букви Н і П стоять
Як перекладина в дворі.
П – для дорослих тат і мам
Н – для зарядки дітворі.
3. Читання прямих та обернених складів за таблицями на дошці.
ПА ПО ПИ ИП
ПЕ ПУ ОП ІП
ПИ ПІ УП ЕП
Фізкультхвилинка ( діти виконують складену самостійно пісеньку «Про
відпочинок»)
4. Робота з підручником , с. 50
?
B
p
– Знайти і прочитати склади з новою буквою;
– Прочитати слова , пояснити їх значення.
5. Робота над загадкою( зачитує загадку попередньо підготовлений учень)
Я невтомна трудівниця,
З лісорубами дружу.
І , звичайно, як годиться,
Гострі зубчики точу…
Завдання : знайти слово – відгадку у підручнику, назвати ланцюжок звуків
у ньому, наголошений склад
6. Робота над прислів’ям.
Вік прожити – не поле перейти .
– Як ви розумієте його зміст?
– З чим народ порівнює життя?
– Як би ви хотіли прожити своє життя? Чому саме так? Чим
досягається повага від людей?
– У яких словах зустрічається новий звук?
– У якій позиції він стоїть?
7. Хвилинка – цікавинка
Переставити букви, щоб утворилися нові слова: пилка,
Пилип.
VI. Закріплення вивченого. Робота над текстом «Пливи, вінок, пливи!»
Хвилинка фантазії. Робота з розвитку зв’язного мовлення.
– Ми виконали багато завдань та на нас сьогодні чекає ще одне диво.
Закрийте очі та уявіть, що ви на березі річки. Чим люблять займатися
діти біля річки літом?
– А які літні народні свята ви знаєте?
– Чи можете ви , користуючись ілюстраціями , здогадатися, чим займалися
наші предки влітку 7 липня, на Івана Купала?
Робота над малюнком і текстом
Вибрати серед запропонованих назв лише той місяць, у який відбуваються
зображувані події.
СІЧЕНЬ, БЕРЕЗЕНЬ, ЛИПЕНЬ, ВЕРЕСЕНЬ.
– Що роблять дівчата ? хлопці?
3. Інформаційна довідка « Святкування Івана Купала у давнину»( Окремі
учні отримували випереджувальне завдання : підготувати відомості про
особливості святкування Івана Купала. Діти доповідають.)
– 7 липня – купальське свято. У цей день дівчата плели вінки,
примовляючи « Пливи, вінок, пливи!», а хлопці стрибали через вогонь.
(На парті у кожного учня зображення віночка і слова «Пливи, вінок,
пливи!», але без розділових знаків.
Вчитель: Наші віночки сьогодні теж попливуть, якщо ми старанно
виконаємо такі завдання:
1.Послухайте уважно текст.
2.Визначте у ньому кількість речень.
3.Як читаються речення із «!»?
4.Вибіркове читання.
Вчитель: Чудово! Залишилося тільки поставити розділові знаки у написі
«Пливи вінок пливи».
Діти знаходять у тексті це речення , ставлять відсутні розділові знаки.
Вчитель: Отож, скажемо магічні слова Купальського свята і « пустимо»
свої віночки на воду.
Всі діти: Пливи, вінок, пливи!
VII. Підсумок уроку. Мікрофон
– Які дива ми творили на уроці?
– Що допомагало? Що заважало?
– Чи корисною буде для вас інформація, яку ми вивчали на уроці? Чому?
Завдання бажаючим : Відшукати інформацію про диво – квітку, що зацвітає
лише на Івана Купала, народні прикмети , пов’язані з купальським днем.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter