.

На чужу роботу дивитись – ситому не бути. Українська народна казка «Колосок» (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
112 5174
Скачать документ

Урок читання

Тема: На чужу роботу дивитись – ситому не бути. Українська народна казка
«Колосок»

Мета: Вчити дітей читати в особах , аналізувати вчинки дійових осіб,
давати їм характеристики , виховувати бажання допомагати дорослим і
один одному, викликати негативне ставлення до ледарів.

Обладнання: Ілюстрації до казки , малюнки півника і мишенят, таблиці.

Хід уроку

I. Організація класу.

-Я рада вас бачити на уроці читання . Ми знову з вами в королівстві
казок і будемо пізнавати нове, цікаве, казкове. Ну, що ж, починаємо.

II. Мовна розминка.

1.Учні читають із дошки прислів’я на одному мовному видиху. Після
короткого видиху, паузи і вдиху читають прислів’я повністю, повторюючи
2-3 рази.

– Робота спільна – як пісня весела.

– Умілому усяка робота легка.

– Праця чоловіка годує, а лінь марнує .

– Хто нічого не робить, той ніколи не має часу .

2. Робота з чистомовкою.

– Щоб наше мовлення було правильним , працюємо з чистомовкою.

Че-че -че- влітку сонечко пече,

чу-чу-чу- всім спечу по калачу,

чі-чі-чі- не лежи на печі.

3. Робота зі складовою таблицею.

4. Стежина скоромовок!

– Пройдемося стежиною скоромовок.

Женчик – женчик невеликий,

На черчику черевики.

І шапочка чорненька,

І латочка червоненька.

III. Перевірка домашнього завдання.

– Зберіть усі знання і сили ,

згадайте все, що дома вчили .

1) Тестування за казкою « Лисичка і журавель .»

Казка починається словами:

а) йшла Лисичка лісом ;

б) були собі Лисичка та Журавель.

Лисичка і Журавель зустрілися:

а) в полі;

б) в лісі.

Першим запросив до себе в гості :

а) Журавель ;

б) Лисичка.

Лисичка подавала їжу :

а) у тарілці;

б) у глечику .

Лисичка була :

а )щедрою ;

б) скупою .

Журавель був :

а) жадібним ;

б) ввічливим .

2) Переказ казки від імені Лисички , від імені Журавля ..

IV. Повідомлення теми і мети уроку

– Щоб дізнатись назву казки, яку будемо читати на уроці, відгадайте
ребус. ( Колосок)

– А якщо ще й загадку відгадаєте, то дізнаєтесь, хто буде дійовими
особами казки.

Хвіст – як ниточка,

Сама – як калиточка,

Любить дуже ніч і тишу

Це маленька сіра … (миша).

– Хто найраніше встає? ( Півень).

– Прочитайте з дошки тему уроку. Поясніть, як ви розумієте цей вислів.

– Прочитайте назву казки. Хто її автор?

V. Опрацювання казки

1. Читання казки вчителем .

– Хто були Круть і Верть ?

– Як звали півника ?

– Що знайшов півник ?

– Що любили робити мишенята ?

2. Словникова робота .

Ціп – це знаряддя для молотьби зерна, яке складається із двох палок,
з’єднаних між собою ременем.

Млин – це споруда для розмелювання зерна на борошно.

3. Читання казки вголос за логічно завершеними частинами.

1). Зачин.

-Чи можна дати характеристику героїв? Яку?

2). Читаю до слів «…глядіть, скільки я зерна намолотив!»

– Хто виконував роботу?

$Lr

?

oe

– Що робили мишенята?

3). «… взяв собі на плечі мішок і пішов».

– Хто поніс мішок до млина?

4). «…мабуть, мені доведеться».

– Як ви думаєте, хто спече пироги?

– Дочитайте казку мовчки і скажіть, як ви зрозуміли зміст останнього
речення?

– Чи справедливо вчинив півник?

– Кого з героїв казки вам шкода ? Чому ?

– Який епізод казки вас найбільше схвилював ?

VI. Фізкультхвилинка

4. Читання казки в особах .

-В театр ми пограємо ,

в особах почитаємо .

Звертайте увагу на розділові знаки і слова що «підказують» інтонацію
речень .

(Читаємо від слів «…от якось підмітав півник …»)

5. Інсценування казки від слів «…спеклися пироги ,півник їх вийняв…»

– Продовжуємо грати,

будемо казку інсценувати .

6. Творча робота.

– Подумайте , що буде з героями після закінчення твору .

– Де треба було змінити сюжет казки , щоб мишенята змогли їсти
пироги?

– Виберіть прислів’я , які виражають головну думку казки.

Робота спільна – як пісня весела.

Праця чоловіка годує, а лінь марнує .

На чужу роботу дивитись – ситому не бути.

Умілому всяка робота легка.

Хто нічого не робить, той ніколи не має часу .

8. Характеристика героїв казки. Складання «Асоціативного куща».

– Які слова спадають на думку, коли чуєте слово «півник» чи
«мишенята».

Вийдіть до дошки і запишіть біля відповідного героя свої слова.

Працелюбний голосистий
хазяйновитий

півник

справедливий старанний

грайливі

смішні миші
веселі

ледачі

VII. Підсумок уроку.

– Хто з героїв сподобався? Чому ?

– Як ви вважаєте , чи; добре вчинив півник щодо мишенят?

-А як би вчинили ви на місці півника!

– Чи завжди ви допомагаєте дорослим, коли вони просять?

– Чи не поводитесь інколи , як мишенята?

– Чого вчить ця казка?

– Які інші назви має казка?

– Виберіть слова з таблиці, які б залишилися у нашому класі.

1. Рано прокидатись.

2. Лінуватись.

3. До роботи братись

4. Нероби.

5. Старатись.

6. Ледарі.

VIII. Домашнє завдання.

1-ша група – читати казку в особах.

2-га група – переказувати казку.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
